۱۵ فرو ۱۳۹۶
کارشناس اقتصادی:

افزایش نقدینگی عاملی بالقوه در حوزه فزونی یافتن تورم است

تحلیلگر مسائل اقتصادی افزایش نقدینگی را آتشی زیر خاکستر در افزایش تورم دانست و گفت: نقدینگی در برخی نقاط به صورت پنهان به دارایی تبدیل می شود یا به خرید ارز می انجامد و پارسال هم شاهد افزایش قیمت ارز بودیم.

۲۹ دی ۱۳۹۵
استاد اقتصاد:

افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ایجاد نقدینگی موثر بوده است

جمشید پژویان می گوید: افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ایجاد نقدینگی موثر بوده و دلیل آن است که بانک‌ها میزان اعتبارات اعطایی را افزایش دادند، اما نتوانستند ذخیره در بانک مرکزی نگه داری کنند.

۲ آذر ۱۳۹۵

حذف صفر از پول ملی؛ صرفه مند یا هزینه بر؟

کاهش صفرهای «ریال» واحد پول ملی، ایده ای است که سال ها مطرح بوده و به تازگی نیز مورد توجه قرار گرفته است. ریال از سال ۱۳۰۸ جای «تومان» را گرفت و واحد پول رسمی کشورمان شد و یک صفر به صفرهای اسکناس ها و سکه ها اضافه کرد اما از آن سال ها تاکنون اغلب مردم هنوز از تومان به عنوان واحد پول استفاده می کنند.

۲۷ مهر ۱۳۹۵
کارشناس اقتصادی:

افزایش نقدینگی منجر به رونق اقتصاد نمیشود

یک تحلیلگر کلان اقتصادی می گوید: سیاست‌های کلان اقتصادی زمانی می‌توانند موثر باشند که زیرساخت اقتصاد درست باشد. وقتی کشور تولید ندارد و نظام ساختاری آن ناکارآمد است، چطور ممکن است نقدینگی موجب ایجاد رونق اقتصادی شود؟

۱۸ آذر ۱۳۹۴

پژویان: دولت یازدهم در حذف یارانه‌‌ها اقدامات غلط فراوانی انجام داده است

این اقتصاددان نوشت: بار‌ها شنیده می‌شود که دولت یارانه افرادی را قطع می‌کند و دوباره با کسب اطلاعات بیشتر پرداخت می‌کند/ بعضی افراد به دولت دسترسی ندارند که نشان بدهند عمل دولت برای قطع یارانه شان اشتباه بوده است.

۵ آذر ۱۳۹۴

پژویان: دولت یازدهم نقدینگی و تورم را غیر واقعی مهار کرده؛ تورم واقعی ۲۰ درصد است

این اقتصاددان افزود: هیچ‌کدام از مراجع آماری نه ‌تنها نرخ تورم را درست اعلام نمی‌کنند بلکه درحال حاضر این نرخ حداقل بالای ۲۰درصد است/ کاهش تورم مد نظر دولت، اثرات مثبتی در کشور نداشته و در واقع بازارها راکد شدند.

۲۰ آبا ۱۳۹۴

پژویان: سیاست‌های اقتصادی دولت اشتباه است/ رزاقی: ایران واردکننده شده است

در میزگرد اقتصاد مقاومتی که جمشید پژویان و ابراهیم رزاقی شرکت کرده بودند، سیاست اشتباه دولت و واردات بی‌رویه کالا به جای سیاست تولیدمحور بودن مورد نقد قرار گرفت.

۱۰ آبا ۱۳۹۴

پژویان: رکود در بخش مسکن سرمایه گذاران را به واردات خودرو و موبایل سوق داده است

این اقتصاددان افزود: آیا در مقطع کنونی کار تیم اقتصادی دولت بسته‌سازی برای حل مشکلات اقتصادی کشور است است یا بسترسازی برای اصلاح ساختار آن؟

۲۷ مهر ۱۳۹۴

تحریک پولی بدون حمایت موثر از تولید راه به جایی نمی‌برد

کارشناسان اقتصادی با نگاهی به محتوای بسته‌ای که دیروز از سوی دولت اعلام شد، این‌گونه تحلیل کردند که گرچه این بسته راهکارهای کوتاه‌مدت موثری را از طریق تزریق پول درنظر گرفته است، اما اگر به فوریت راهکارهای بلندمدت برای تقویت تولید ملی تدوین نشود، اثر بسته معکوس خواهد شد.

۴ شهر ۱۳۹۴
یک کارشناس اقتصادی:

دولت اجازه ورود “تکنولوژی عقب‌مانده” به اسم سرمایه‌گذاری خارجی به خودروسازان ندهد

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سرمایه گذاران خارجی تمایل چندانی به سرمایه گذاری مستقیم در صنعت خودروی کشور ندارند،گفت: نباید اجازه بدهیم سرمایه گذاران خارجی تکنولوژی‌های پایین و عقب‌مانده خود را به اسم مشارکت وارد کشور کنند.

۲۹ مرد ۱۳۹۴

توصیه جمشید پژویان به مردم و دولت یازدهم بعد از لغو احتمالی تحریم‌ها

عضو هیات علمی دانشگاه علامه با بیان اینکه کشور هم اکنون و در گذشته به شدت واردات محور بوده و همه مشکلات را با ورود کالاهای خارجی حل می‌کردند افزود: این یک فرهنگ اشتباه بوده و همچنان ادامه دارد

۱ مرد ۱۳۹۴

پژویان: کاهش نرخ سود در شرایط فعلی نظام بانکی خلاف مبانی علم اقتصاد است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه افزود: زمانی باید سود را کاهش داد که تقاضا برای دریافت تسهیلات بالاست؛ از این رو سیاست کاهش نرخ سود ۲ درصدی تنها به ضرر سپرده‌گذاران و در نهایت سیستم بانکی است

۱۷ تیر ۱۳۹۴
جمشید پژویان:

ایران بعد از توافق بهشت نمی‌شود

استاد اقتصاد دانشگاه علامه گفت: دولت فاقد برنامه‌ای منسجم برای اقتصاد کشور است و من در تونل توافق هسته‌ای نیز هیچ نوع نقشه راه و برنامه‌ای منسجم را ندیده‌ام.

۱۶ تیر ۱۳۹۴

دفاع از بی انضباطی‌های گذشته با حمله به تدابیر امروز

جناب آقای دکتر جمشید پژویان، اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی که در دولت گذشته ریاست شورای رقابت را بر عهده داشتند و از جمله نظریه‌پردازان اقتصادی دولت قبل به شمار می‌رفتند ، ضمن انتقاد از دولت یازدهم ، افزایش ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی در ۲۲ ماه گذشته را یک فاجعه قلمداد کرده و از دولت طلب پاسخگویی کرده ‌اند.

۱۴ تیر ۱۳۹۴

انتقاد پژویان از اقدام خطرناک دولت: افزایش ۳۰۰ هزار میلیاردی نقدینگی در ۲۲ ماه یک فاجعه است

یک اقتصاددان افزود: دولت یازدهم پاسخ دهد با چه منطقی نقدینگی را در کمتر از دو سال این میزان بالا برد/ بدهی بانک‌‌ها به بانک مرکزی رشد نقدینگی را فزاینده کرد