۲۹ فروردین ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

تقویت مدارس دولتی برای نظام آموزشی کشور بسیار مفیدتر از گسترش مدارس غیردولتی است

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: تنوع مدارس از نظر مالی و آموزشی فساد ایجاد می‌کند و به طبقاتی شدن جامعه منجر می‌شود، درحالی که مدارس باید تنها به دولتی و غیردولتی تقسیم شوند تقویت مدارس دولتی برای نظام آموزشی کشور بسیار مفیدتر از گسترش مدارس غیردولتی تحت هر عنوانی است. بسیاری از دانش‌آموزان محصل در مدارس به اصلاح تیزهوشان با مشکلات متعددی رو به رو بوده و تجدید و حتی اخراج می‌شوند. فعالیت مدارس هیات امنایی خلاف قانون است و از وزیر آموزش و پرورش می خواهیم برای جمع کردن این مدارس برنامه‌ریزی کرده و این مهم را با کاهش تعداد مدیرکل‌ها و تجمیع مدیریت مدارس آغاز کند. دانش‌آموزان تیزهوش، عادی و حتی کم‌هوش باید در کنار هم تحصیل کنند چراکه قرار است در جامعه در کنار یکدیگر زندگی و کار کنند.

۲۸ فروردین ۱۳۹۶

تعدد قوانین درخصوص نحوه پرداخت حقوق معلمان زمینه‌ساز رفتار سلیقه‌ای مسئولان

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: تعدد قوانین درخصوص نحوه پرداخت حقوق معلمان، سبب رفتار سلیقه‌ای مسئولان و مدیران شده درحالی که در قانون برنامه ششم حکمی تحت عنوان اینکه “تمامی فعالیت‌های آموزش و پرورش باید در قالب سند تحول تعریف شوند”، آمده است که براساس آن مدیران از این رفتار سلیقه‌ای منع می‌شوند لذا برنامه ششم مسیرهای منتهی به رفتار سلیقه‌ای را بسته است. معتقدم تاکنون برای رتبه‌بندی معلمان حتی یک قدم برداشته نشده است درحالی که دولت همان طور که در برنامه توسعه نیز آمده، موظف بود “لایحه نظام رتبه بندی معلمان” را به مجلس ارائه دهد اما از این کار سر باز زده‌اند.

۷ اسفند ۱۳۹۵

اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان از «مازاد فروش نفت» برای پرداخت پاداش فرهنگیان و سرانه مدارس

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه بودجه سایر، در آموزش و پرورش برای سال ۹۶ رشد منفی داشته است، گفت: مجلس تبصره‌ای ارائه کرده است که یک درصد هزینه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها کسر شود و به بودجه آموزش و پرورش اختصاص یابد.

۷ اسفند ۱۳۹۵

اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان از «مازاد فروش نفت» برای پرداخت پاداش فرهنگیان و سرانه مدارس

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: آنچه در بودجه ۹۶ اتفاق افتاده است، این است که بودجه سایر یعنی سرانه مدارس، پرداخت حق‌التدریس‌ها و فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی، در بودجه آموزش و پرورش منفی است و متأسفانه دولت فصل اول بودجه را رشد داده است، اما بودجه سایر را کاهش داده است. مجلس تبصره‌ای ارائه کرده است که یک درصد هزینه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها کسر شود و به بودجه آموزش و پرورش اختصاص یابد. امسال نیز در ماده واحده بودجه، دولت فقط یک حکم داشت و آن نیز این بود که آموزش و پرورش ۱۰ درصد واحدهای آموزشی را واگذار کند که مجلس با آن مخالفت کرده است. اعلام کرده‌ایم تا ۵۰۰ میلیارد تومان برای سرانه مدارس اختصاص پیدا کند که معتقدم برای واحدهای آموزشی می‌تواند سال خوبی باشد.

۶ اسفند ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

تعطیلات زمستانی مدارس هنوز به تصویب هیات وزیران نرسیده‌است

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تعطیلات زمستانی مدارس هنوز به تصویب هیات وزیران نرسیده است.

۶ اسفند ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

تعطیلات زمستانی مدارس هنوز به تصویب هیات وزیران نرسیده است

کوچکی نزاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: دولت برای تهیه لایحه تغییر تقویم آموزشی اعلام آمادگی کرده است، اما تاکنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و هیچ پیش نویسی به مجلس ارسال نشده است. کارشناسان و مسئولان باید توجه داشته باشند زمانی تغییر تقویم آموزشی موفق خواهد بود که ادارات دولتی نیز تابع این قانون شوند، زیرا در غیر این صورت در کشور هرج و مرج ایجاد می‌شود. نمی‌توان به بهانه کاهش آلودگی هوا نیمی از کشور را در زمستان و نیمی دیگر را در تابستان تعطیل کرد، زیرا تعطیلی مدارس ناخواسته بر روند فعالیت‌های والدین تاثیر می‌گذارد و این ناهماهنگی خانواده‌ها را دچار مشکل می‌کند.

۳ اسفند ۱۳۹۵

بودجه آموزش و پرورش در سال ۹۶ تقریبا به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: ۵ وزیر اخیر آموزش و پرورش شعار ساماندهی اقتصاد این وزارتخانه را مطرح کرده‌ اما نتوانستند آن را محقق کنند و از این بی‌برنامگی و هرج و مرج فقط فرهنگیان خسارت می‌بینند. متاسفانه مدیریت درستی در حوزه بودجه‌ریزی و امور اقتصادی در آموزش و پرورش برقرار نیست. سهم این وزارتخانه از بودجه کل کشور ۹٫۷ درصد بود که رقمی معادل ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. نمایندگان مجلس نیز حدود ۲ هزار میلیارد تومان به این رقم اضافه کرد که تقریبا به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. متاسفانه آمار و اطلاعات درست در آموزش و پرورش وجود ندارد. در ستاد این وزارتخانه ساختار کهنه و معیوبی وجود دارد که نمی‌تواند اوضاع مالی را سامان دهد.

۳ بهمن ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

دولت باید فضای حضور دلالان در بازار شب عید را با نظارت جامع مهار کند

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه دولت از ایجاد جنگ روانی در نرخ بازار شب عید جلوگیری کند،گفت: تنظیم بازارشب عید نباید در حد شعار باقی بماند بلکه باید از تجارب سالیان سال در این ایام استفاده بهینه کرد.

۲۶ مهر ۱۳۹۵

نماینده مجلس: لایحه «مقابله با تقلب در تولید آثار علمی» به زودی در دستورکار کمیسیون آموزش مجلس قرار می‌گیرد

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه خریدوفروش پایان‌نامه ‌ضربه جبران‌ناپذیری به بدنه نظام آموزشی کشور وارد می‌سازد، خبر داد که لایحه «مقابله با تقلب در تولید آثار علمی» به زودی در دستورکار کمیسیون متبوعش قرار می‌گیرد.

۲۲ شهریور ۱۳۹۵

سایه ابهام بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان

گزارش//مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان سازمانی اقتصادی پا به عرصه وجود گذاشت تا با فعالیت‌های اقتصادی نظیر اداره شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها و صنایع بزرگ از جمله نفت، پتروشیمی و معادن و انجام امور خدماتی، منافع اقتصادی و سطح رفاه فرهنگیان عضو را بهبود بخشد اما عملکرد این صندوق سال‌هاست مورد انتقاد است.

۷ شهریور ۱۳۹۵

پیگیری مجدد طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان توسط مجلس

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: در بخشی از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان سوءاستفاده مالی در حال انجام است./ توضیحات مسئولان آموزش وپرورش در رابطه با وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان قانع کننده نبود.

۶ شهریور ۱۳۹۵

لزوم تنوع‌بخشی به آموزش زبان‌های خارجی طبق سند تحول بنیادین

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: انحصارگرایی آموزش زبان‌ انگلیسی آسیب‌هایی را برای جامعه به دنبال دارد./ باید دلیل استقبال محدود دانش‌آموزان از این موضوع را نبود فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی درست دانست./ بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دو مصوبه موضوع «تنوع‌بخشی به آموزش زبان‌های خارجی» را مورد توجه قرار داده اما باید بتوانند این مصوبات خود را اجرایی و عملیاتی کنند، درواقع مشکل مدیریتی در این زمینه به چشم می‌خورد.

۳ شهریور ۱۳۹۵

مجوز مجلس برای به کارگیری معلمان حق‌التدریس و نهضت سواد آموزی

گزارش// مجلس جزییات طرح اصلاح تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزش‌یاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش را با ۱۷۲ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند./ بار مالی ناشی از اجرای این قانون در حد سقف حق التدریس سالانه و از محل حق‌التدریس پرداختی به کارکنان رسمی و خروج بازنشستگان آموزش و پرورش تامین می‌گردد.

۴ مرداد ۱۳۹۵

عضوکمیسیون آموزش مجلس: مسئولان آموزش عالی نباید اجازه دهند این عرصه درگیر حواشی شود

عضوکمیسیون آموزش‌ و تحقیقات مجلس معتقد است برنامه ریزی منسجم و دوری از حواشی در عرصه آموزشی و علمی کشور موجب جبران عقب ماندگی در این بخش و دستیابی به جایگاه برتر منطقه و دنیا در تولید علم می‌شود.

۱۷ تیر ۱۳۹۵

احتمال استیضاح وزیر آموزش و پرورش از زبان یکی از نمایندگان مطرح شد

کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: دولت تدبیر و امید همانند دولت‌های گذشته از نقاط ضعف و کمبودهای زیادی برخوردار است./ کمبودها در بدنه وزارت آموزش و پرورش زیربنایی و روبنایی است. / مشکلات زیرساختی و کمبودهای پیش روی فرهنگیان هنوز برطرف نشده است. / پرونده استیضاح وزیر آموزش و پرورش در مجلس دهم شورای اسلامی باز است، خطر استیضاح هنوز دکتر فانی را تهدید می‌کند.