۹ خرد ۱۳۹۷

جای خالی بند ضدتحریم در قراردادهای نفتی وجود داشت

در حالی شاهد خروج توتال از قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی بدون پرداخت هیچ جریمه‌ای هستیم که کارشناسان و رسانه‌ها هنگام امضای این قرارداد به وزارت نفت هشدار داده بودند اعمال هرگونه تحریم از شمول فورس ماژور خارج شود.

۹ خرد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد مانع کاهش صادرات نفت شویم

وزیر نفت گفت: با تجاربی که از گذشته داریم، سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد مانع کاهش صادرات نفت شویم.

۳۱ ارد ۱۳۹۷

با حکم وزیر نفت، محسن دلاویز به عنوان مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت منصوب شد

با حکم وزیر نفت، محسن دلاویز به عنوان مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت منصوب شد.

۲۶ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

اگر توتال نتواند معافیت از تحریم را از آمریکا دریافت کند، شرکت ملی نفت چین طبق قرارداد جایگزین این شرکت می‌شود

وزیر نفت با بیان این که هیچ کشوری نباید از سختی همسایه‎اش پایکوبی کند، گفت: سختی برای همه هست. وقتی مصیبتی به کسی می رسد نباید دیگران خوشحالی کنند. ما مسلمانیم. زخم زبان از زخم شمشیر بدتر است؛ این هم می‎گذرد.

۲۳ ارد ۱۳۹۷

وزیر نفت: توتال حرفی از ترک پارس جنوبی نزده است

زنگنه در پاسخ به سوالی در خصوص تصمیم احتمالی توتال برای ترک فاز ۱۱ پارس جنوبی به علت خروج آمریکا از برجام گفت : توتال هنوز چیزی در این باره اعلام نکرده است.

۲۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

پاکستان به دلایل سیاسی خط لوله‌ی صلح را متوقف کرده است

زنگنه: پاکستان به دلایل سیاسی طرح را متوقف کرده و این موضوع کاملا روشن است که به دلایل سیاسی نمی‌خواهد از ما گاز بخرد، در حالی‌که قرارداد پاکستان معتبر است، ولی آنها بدون هیچ مشکلی تخلف کردند و هیچ بهانه‌ای از لحاظ حقوقی برای ما قابل قبول نیست و حق ما است که شکایت کنیم. مسیر گاز ترکمنستان به افغانستان و به سوی پاکستان طرحی است که اصلا فاینانس ندارد، به هر حال ما پاکستان و جنوب خلیج فارس را داریم.

۲۱ ارد ۱۳۹۷

وزیر نفت: آلودگی شهرهای بزرگ مربوط به بنزین نیست

زنگنه: آلودگی شهرهای بزرگ را امری نامرتبط با کیفیت فعلی بنزین است. بیشترین میزان آلودگی تهران و شهرهای بزرگ مربوط به بنزین نیست، بلکه ناشی از گازوئیلی است که از ۱۰ شب تا ۶ صبح به وسیله کامیون‌های فرسوده‌ای که بدون استاندارد در سطح شهرها رفت و آمد می‌کنند، به وجود می‌آید. این نوع وسایل هر نوع گازوئیلی که داشته باشند برای‌شان فرقی نمی‌کند، زیرا خودروی فرسوده محسوب می‌شوند.

۲۱ ارد ۱۳۹۷

وزیر نفت: پالایشگاه آنقدرها هم که می‌گویند، جذاب نیست

زنگنه: پالایشگاه آنقدرها هم که می‌گویند، جذاب نیست. ضمن این‌که طبق سیاست‌های اصل ۴۴ ما (وزارت نفت) نمی‌توانیم پالایشگاه بسازیم و بخش خصوصی هم اگر خیلی سودمند بود باید استقبال می‌کرد. در عین حال ما به هر کسی که برای ساخت پالایشگاه مجوز خواسته، دادیم اما اجرا نمی‌کنند. معلوم است که کار در جایی اشکال دارد و به نظر ما یکی از این موانع فاینانس است.

۲۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

ظرف سه تا چهار سال آینده مشعل‌سوزی به حداقل کاهش یابد

زنگنه: طرح‌های مهمی برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت انجام دادیم. اکنون چهار ان‌جی‌ال در حال اجرا هستند. ان‌جی‌ال‌ها واحدهایی هستند که گازهای همراه نفت را می‌گیرند و در داخل خود تصفیه و تفکیک می‌کنند.زنگنه از ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ ایلام ، ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ غرب کارون، ان‌جی‌ال خارک برای گازهای دریایی و بیدبلند برای شیرین‌سازی و تفکیک ۶۰ میلیون متر مکعب گاز است. با اجرای این طرح‌ها تمامی گازهای همراه پوشش داده می‌شود.فکر می‌کنم ظرف سه تا چهار سال آینده مشعل‌سوزی به حداقل کاهش یابد.

۲۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

حضور شریک خارجی و تامین فاینانس خارجی را از عوامل مهم مورد نیاز در اجرای پروژه‌ها است

زنگنه: حضور شریک خارجی و تامین فاینانس خارجی را از عوامل مهم مورد نیاز در اجرای پروژه‌ها است. ما هر اندازه ظرفیت داخل را تجهیز کنیم باز هم به سرمایه‌گذاران خارجی نیاز داریم، البته این بدان معنا نیست که اگر خارجی‌ها نباشند، می‌میریم، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و ما سرحالیم، اما اگر با آنها کار کنیم سرعت رشد و پیشرفت‌مان سریع‌تر می‌شود و زودتر به یک وضع مطلوب می‎رسیم.

۲۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ که به اندازه ۲ فاز متعارف پارس جنوبی است به سال آینده موکول می‌شود

زنگنه: چهار پالایشگاه پارس جنوبی با تولید ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز امسال به بهره‌برداری می رسد و تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ که به اندازه ۲ فاز متعارف پارس جنوبی است به سال آینده موکول می‌شود، میزان گاز ترشی که امسال برای شیرین‌سازی به تاسیسات پالایشگاهی پارس جنوبی انتقال داده می‌شود ۱۵۰ میلیون مترمکعب خواهد بود.

۲۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

پالایشگاه‌ها صاحب ندارند

زنگنه: برخی از این پالایشگاه‌ها اصلا صاحبی ندارد. مثلا صاحب پالایشگاه تهران سهام عدالت است و سهام عدالت کیست؟! اکنون به دنبال سود گرفتن هستند، نه به دنبال آن که پالایشگاه‌ها را بهینه‌سازی کنند یا سرمایه‌گذاری انجام دهند پس چه کسی می‌خواهد این کارها را انجام دهد و این پالایشگاه‌دارها با چه ابزاری باید مجبور شوند تا سرمایه‌گذاری انجام دهند. ما یک پالایشگاه آبادان داشتیم که خودمان برای بهینه‌سازی تولید و کیفیت قرارداد بستیم و فاینانس شده است، اما بقیه پالایشگاه‌هایی که جاهای مختلفی مانند تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، صندوق بازنشستگی وزارت بهداشت و… واگذار شده‌اند چه می‌شوند؟

۲۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

اتفاق قابل ذکری با خروج آمریکا برای صادرات نفت‌مان نمی‌افتد

زنگنه: معتقدم با خروج آمریکا از برجام اتفاق قابل ذکری برای صادرات نفت و میعانات گازی ما رخ نخواهد داد و درآمدهای ارزی کشور طبق آنچه در بودجه است، تامین خواهد شد. قدیم‌ها خیلی برای ما شاخ و شانه می‌کشیدند که جلوی واردات بنزین را می‌گیریم و ایران را فلج می‌کنیم. این حرف‌ها به تاریخ پیوسته است و وضع مان در تولید بنزین با وجود رشد مصرف سالانه ۸ الی۹ درصدی خیلی خوب است و از این طریق نمی‌توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

۱۹ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

قرارداد FLNG با شرکت نروژی با محتوای شکلی پیشین منتفی شده است

وزیر نفت گفت: صادرات گاز یک ضرورت اقتصادی و همچنین ضرورت سیاسی و امنیتی برای کشور است که تولید انرژی و صادرات آن درآمد و اشتغال ایجاد می‌کند.

۱۶ ارد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

کنترل مصرف بنزین نیاز به راهکارهای قیمتی و همکاری کارخانه‌های خودرو سازی دارد

زنگنه: مسئله خودکفایی بنزین تنها با همکاری پالایشگاهها حل نمی‌شود وباید کارخانه‌های خودروسازی وهمچنین قیمت بنزین این مسئله را برطرف کند و امروز ما با تولید ۹۶ میلیون لیتر در روز رکورد خوبی داشته‌ایم.