۷ خرد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

بیمارستان‌ها باید از ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان اکیداً خودداری کنند

سخنگوی وزارت بهداشت از ابلاغ آیین نامه‌ای به بیمارستان‌های خصوصی، خیریه و عمومی غیردولتی و الزام آنها به تامین تجهیزات مورد نیاز بیماران در داخل بیمارستان خبر داد و گفت: بر این اساس این بیمارستان‌ها مکلفند لوازم و تجهیزات مورد نیاز بیماران را بر اساس قیمت‌های مصوب درج شده در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تهیه و از ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان اکیدا خودداری کنند.

۳۱ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

از هفته آینده رابطه مالی بین شرکت‌های تجهیزات پزشکی و بیمارستان‌های خصوصی نیز قطع می‌شود

حریرچی: قبل از اجرای طرح تحول سلامت تجهیزات پزشکی هیچ‌گونه قیمت‌گذاری نداشتند، پس از اجرایی شدن این طرح قیمت‌گذاری صورت گرفت و در سایت ثبت شد و بیمارستان‌ها خریدهای خود را از طریق سامانه‌ای که برای این موضوع تعیین شده، انجام می‌دهند. از هفته آینده در این خصوص بخشنامه‌ای برای بیمارستان‌های خصوصی خواهیم داشت تا آن‌ها هم از این طریق اقدام به خرید تجهیزات پزشکی کنند تا رابطه مالی بین شرکت و بیمارستان‌ها قطع شود. در این زمینه باید برخورد قاطع با تخلفات صورت گیرد به طور مثال پروانه کار شرکت‌های متخلف لغو شود.

۳۱ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:‌

بیماران قربانی مراودات مالی شرکت‌های تجهیزات و پزشکان می‌شوند

حریرچی: دوگانه‌های متعددی در خصوص برخی از مراودات مالی بین پزشکان و شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی وجود دارد. پیشگیری از تخلفات و برخورد با متخلفان در این زمینه باید صورت گیرد و بر اساس قانون هرگونه رابطه مالی شرکت‌های تجهیزات پزشکی و دارویی حتی به صورت جزئی رفتار غیرحرفه‌ای محسوب شده و موجب مجازات است. این موضوع یک قیچی دو لبه است که قربانی آن بیماران هستند و عامل محرک این قیچی سودخواهی و قانع نبودن افراد چه ارائه‌کننده خدمات و چه شرکت‌های پرداخت‌کننده به شمار می‌روند. در این زمینه باید پیشگیری‌های لازم صورت گیرد و زمینه بروز چنین تخلفاتی را از بین ببریم.

۲۵ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

برای بچه‌های زیر ۱۴ سال در روستاها تمامی خدمات دندانپزشکی را به‌صورت رایگان انجام می‌دهیم

حریرچی: در سال ۹۲، چهل درصد مردم هیچ نوع خدمت دندانپزشکی در کشور دریافت نمی‌کردند. طی ۲ سال اخیر، هشت میلیون تن از کودکان کشور در مدارس ابتدایی فلورایدتراپی شدند. امسال هم به سه میلیون بچه خدمات فیشورسیلانت (شیاربندی دندان) ارائه کردیم؛ ضمن اینکه ما اکنون برای بچه‌های زیر ۱۴ سال نیز در روستاها تمامی خدمات دندانپزشکی را به صورت رایگان انجام می‌دهیم.

۲۵ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

استطاعت بسیاری از مردم به خدمات دندانپزشکی نمی‌رسد

حریرچی: ما باید به یک جایی برسیم که مشکلات دندانی مردم را حل کنیم، راه اصلی آن پیشگیری و راه بعدی آن نیز ارائه خدمات ارزان مورد استطاعت مردم است. ما باید ارائه خدمات را به سمت افراد کم‌تر برخوردار و فقرا ببریم و این مهم را در دستور کار خود قرار دهیم.

۲۴ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

با سوءاستفاده‌کنندگان دارو پس از خروج از برجام به شدت برخورد خواهد شد

سخنگوی وزارت بهداشت به دلیل تخلفات تعرفه‌ ای در بیمارستانهای تهران و کلان شهرها پرداخت و گفت: ترامپ ۶ روز است که از برجام خارج شده و از سه ماه دیگر لغو تعهدهای برجام از سوی آمریکا را خواهیم داشت بنابراین مورد خاصی در کمبود دارو رخ نداده است.

۲۴ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

مردم تخلفات دارویی را به ۱۹۰ اطلاع دهند

سخنگوی وزارت بهداشت گفت:‌ برخی افراد دارای محبوبیت زیاد برای کار خیر اقدام می‌کنند که برنامه‌شان در جهت درست منافع بیمار است ولی در موارد جزئی سوءاستفاده در این زمینه وجود دارد که این موضوع را هم ما از مراجع قانونی پیگیری می‌کنیم.

۲۳ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

مجموع هزینه‌های حوزه سلامت به ۵۰ درصد رسیده است

حریرچی: نقطه مقابل شاخص پرداخت از جیب مردم مجموعه هزینه‌هایی است که دولت و بیمه‌ها به حوزه سلامت اختصاص می‌دهد که این هزینه‌ها در زمان قبل از اجرای طرح تحول سلامت تنها ۳۵ درصد بوده و پس از اجرایی شدن این طرح این رقم به ۵۰.۶ درصد رسیده هرچند که در برخی پیش‌نویس‌های قانون برنامه ششم رقم ۶۲ درصد برای این موضوع تعیین شده است.

۲۳ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

پرداخت از جیب مردم به ۳۷.۷ درصد رسیده است

حریرچی: پرداختی از جیب مردم در نظام سلامت ما در طی ۴۰ سال قبل از اجرایی شدن طرح تحول سلامت نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ درصد بوده و در سال ۸۹ این رقم به ۵۸ درصد رسیده است. خوشبختانه پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت این رقم به ۳۸.۱ درصد و پس از مدتی به ۳۷.۷ درصد کاهش پیدا کرده که این شاخص رشد قابل‌توجهی از خود نشان داده است، اما باید توجه کنیم که هنوز به شاخص کلی قانون برنامه توسعه ششم نرسیده‌ایم. در برنامه چهارم و پنجم توسعه قرار بود درصد پرداختی از هزینه‌های سلامت به زیر ۳۰ درصد و در برنامه ششم به حدود ۲۵ درصد برسد.

۲۲ ارد ۱۳۹۷
قائم‌مقام وزیر بهداشت:‌

باید در مدیریت سلامت پزشکی زدایی کنیم

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استفاده از افراد آگاه بهداشتی و مدیریتی در حوزه سلامت سبب نجات کشورمان می‌شود.

۲۰ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

در کشور ما آمار خطاهای پزشکی نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به آمار پایین شکایت‌های پزشکی در ایران نسبت به کشورهای دیگر اعلام کرد: طبق آمارهای بین‌المللی ۱۰ درصد کسانی که وارد بیمارستان می‌شوند دچار خطاهای پزشکی قابل توجهی می‌شوند.

۱۷ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

تعرفه معاینه پزشک ۶ درصد و دارو و تجهیزات پزشکی ۹ درصد افزایش داشته است

حریرچی:‌ دولت با توجه به سیاست‌های خود تصمیم گرفت که سبد تعرفه‌های پزشکی ۵ درصد رشد کند، همچنین امسال این افزایش پنج‌درصدی برای بخش دولتی و خصوصی به‌صورت یکسان بوده است. در معاینه سال ۹۷ رشد شش‌درصدی تعرفه‌ها را شاهد خواهیم بود. حق بیمه سرانه خانوار نیز ۷ درصد تعیین‌شده است، همچنین حق بیمه برای روستاییان، عشایر، ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، بیماران خاص و بیمه‌شدگانی که به‌صورت رایگان بیمه شده‌اند، صفر ریال است.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

برنامه تحول و نوآوری در آموزش پزشکی، از گام‌های مؤثر در طرح تحول سلامت است

سخنگو و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح برنامه های هفته آموزش و جشنواره شهید مطهری، گفت: هدف از برگزاری این برنامه ها، ایجاد عزم کشوری در جهت حرکت به سمت تحول و نوآوری در حوزه آموزش است.

۱۰ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:‌

تعرفه‌های جدید پزشکی امروز اعلام می‌شود

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ادعای سونامی سرطان در ایران کاملا غلط و نادرست است، افزود: در سال ۲۰۱۵، ۱۷ میلیون سرطان جدید در دنیا داشتیم.

۹ ارد ۱۳۹۷
سخنگوی وزارت بهداشت:

تعرفه‌های پزشکی تا دو هفته آینده اعلام می‌شود

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: امیدوارم تعرفه‌های جدید سال ۹۷ گروه‌های مختلف پزشکی تا ۲ هفته آینده اعلام شود.