۱۸ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام وزیر بهداشت:

هر ایرانی سالانه ۱۰٫۳ بار به سیستم بهداشت و درمان مراجعه سرپایی دارد

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر ایرانی به طور متوسط در سال ۱۰٫۳ بار مراجعه سرپایی به سیستم بهداشتی درمانی از قبیل مراجعه به پزشک عمومی، متخصص، بهورز، آزمایشگاه و دیگر موارد دارد.

۱۷ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

تعرفه مکانیسم مشخصی دارد و تعیین آن توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه کارشناسی می‌شود

دکتر حریرچی با تاکید بر این که سلامت مردم و اخلال در درمان در مراکز مختلف درمانی به بهانه کاهش درآمد با اخلاق پزشکی و تعهد جامعه پزشکی مغایر است،گفت: تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی در مورد اخلال در درمان مردم در مراکز دولتی که پناهگاه مردم محروم و اقشار آسیب پذیر جامعه است حساس هستند و در این زمینه مماشات نخواهد شد.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

هزینه‌های کمرشکن سلامت باید به یک درصد و کمتر از آن کاهش پیدا کند

حریرچی: در دوسال اول طرح تحول سلامت، هزینه های کمرشکن سلامت کاهش چشمگیری داشته است و این دستاورد بسیار عظیمی است، مطابق قانون برنامه های چهارم و پنجم و ششم توسعه، هزینه های کمرشکن سلامت باید به یک درصد و کمتر از آن کاهش پیدا کند، که برای رسیدن به این رقم هنوز راه طولانی در پیش داریم.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

دولت و بیمه‌ها باید ۶۰ درصد از هزینه‌های حوزه سلامت را تامین کنند

حریرچی: دولت و بیمه ها در ایران حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از هزینه های حوزه سلامت را تامین می کردند و اگر می خواهیم هزینه های پرداختی مردم در حوزه سلامت کاهش یابد، دولت و بیمه ها باید ۶۰ درصد از هزینه های حوزه سلامت را تامین کنند. در دو سال اول اجرای طرح تحول سلامت، سهم دولت و بیمه ها از تامین هزینه های حوزه سلامت به ۵۱ درصد افزایش یافت، در برنامه های چهارم و پنجم توسعه مکلف بوده ایم که هزینه های پرداختی مردم را به ۳۰ درصد و در برنامه ششم به ۲۵ درصد کاهش دهیم.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

مسئولان رده بالای کشور و نظام، اجازه توقف طرح تحول سلامت را نمی‌دهند

حریرچی: هیچ انتخاب یا گزینه دیگری به جز ادامه اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد زیرا مسئولان رده بالای کشور و نظام، اجازه توقف این طرح را نمی دهند. هیچ کشوری در دنیا نتوانسته هزینه های پرداختی مردم در حوزه سلامت را در یک سال، بیش از ۵ درصد کاهش دهد. در طرح تحول سلامت، هزینه های کمرشکن سلامت، ۰٫۵۷ درصد کاهش یافت و در سالهای ۹۴ و ۹۵، ۹۱۰ هزار نفر از مردم، کمتر دچار هزینه های کمر شکن در حوزه سلامت شدند.

۵ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام وزیر بهداشت:

هدف اصلی نظام سلامت ارایه خدمات به مردم است

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استان کرمان توانایی و شایستگی رسیدن به بالاترین سطوح آموزشی، پژوهشی و خدمات را بدون نیاز به استان‌های دیگر دارد.

۴ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

یکی از علل شایع فوت بیماران در تمام دنیا، عفونت بیمارستانی است

حریرچی: یکی از علل شایع فوت بیماران در تمام دنیا، عفونت بیمارستانی است و ما هم قبول داریم باید به برخی خانواده‌ها برای نگهداری بیمار در حال فوت کمک کرد.

۴ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

فعالیت پزشکان در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها امکانپذیر نیست

حریرچی: با توجه به کمبود پزشک و گرانی هزینه خدمات پزشکان و ازدحام مردم در مطب پزشکان، انتظار خدمات پیشگیرانه از پزشکان عملی نیست و افراد دیگری با تحصیلات دیپلم و فوق دیپلم در حوزه پیشگیری فعالیت می کنند.

۴ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام وزیر بهداشت:

۵۹۰۰ پزشک متخصص در حال خدمت در شهرهای محروم داریم

حریرچی: ما حدود ۵۹۰۰ متخصص در حال فعالیت در مناطق محروم داریم. بیماران فکر میکنند که با مراجعه به کلانشهرها بهتر درمان میشوند؛ اما باید بدانند که در شهرستانهای کوچک با تاسیس کلینیکهای تخصصی می‌توانند با کیفیت بالا درمان شوند.

۴ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام وزیر بهداشت:

۸۵ درصد مردم از طرح تحول سلامت رضایت دارند

حریرچی: طبق نظرسنجی‌های به عمل آمده ۸۵ درصد مردم از طرح تحول سلامت رضایت داشتند، نشریه انگلیسی گاردین دو هفته پیش تعجب کرده بود که چرا دکتر روحانی در موقع انتخابات ریاست جمهوری، کمپین انتخاباتی خود را بر طرح تحول سلامت نگذاشته و بر روی برجام متمرکز شده است.

۳ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

امسال ۲ بار تغییر در کتاب تعرفه خدمات سلامت در شورای عالی صورت گرفته

حریرچی: کتاب تعرفه ها میتواند به طور کامل اجرا شود اما سازمانهای بیمه گر در پرداخت هزینه ها عقب مانده اند. وزارت بهداشت یکی از اعضای دبیرخانه و یکی از اعضای شورای عالی بیمه است. امسال ۲ بار تغییر در کتاب تعرفه خدمات سلامت در شورای عالی صورت گرفته و در دولت تصویب شده و وزارت بهداشت‌ در این موضوع فقط حق دادن یک رای را دارد.

۳ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

اولویت اصلی وزارت بهداشت در دولت دوازدهم حفظ و نهادینه سازی دستاوردهای طرح تحول سلامت است

حریرچی: با توجه به محدودیت منابع و اعتبارات، اولویت اصلی ما حفظ و نهادینه سازی دستاوردهای طرح تحول سلامت است. اولویتهای بعدی وزارت بهداشت، ارتقای ارائه خدمات است، البته از لحاظ کمی دستاوردها گسترش پیدا می کند.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶
قائم مقام وزیر بهداشت:

۲۳ درصد از جمعیت کشور از اختلالات روانی رنج می‌برند

حریرچی: طبق بررسی ها و تحقیقات مختلف حدود ۲۳ درصد از جمعیت کشورمان از اختلالات روانی رنج می برند. بر اساس بررسی کمتر از یک درصد از جمعیت کشورمان به اختلال روانی شدید مبتلا هستند که برای درمان نیاز به بستری در بیمارستان و مراکز درمانی دارند.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶
قائم مقام وزیر بهداشت:

شورای اقتصاد برای ساخت ۱۰ هزار تخت بیمارستانی با سرمایه گذاری خارجی موافقت کرده است

حریرچی: شورای اقتصاد با درخواست وزارت بهداشت برای ساخت ۱۰ هزار تخت بیمارستانی با سرمایه گذاری خارجی موافقت کرده است . تاکنون برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذاری خارجی برای ساخت سه بیمارستان یکهزار تختخوابی در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز انجام شده و به مرور با بررسی سایر شهرهای کشور این بیمارستان ها با یکهزار تخت احداث می شود.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

بیمارى‌های قلبى عروقى اولین علت مرگ و میر در کشور است

حریرچی: در سال ۹۴ حدود ٣٢٧ هزار و ۵٢۵ نفر در کشور فوت کردند، اولین علت مرگ و میر در کشور ،بیمارى های قلبى عروقى، دومین علت سرطان و سومین علت را تصادفات تشکیل می دهد، یعنی سالانه ۶٧ هزار نفر در اثر سکته قلبى، ٣٣ هزار نفر سکته حاد مغزى، ٧هزار در اثر سرطان و ١۵ هزار نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده اند.