۱۷ مرداد ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود

کمیجانی: دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه مؤسسات اعتباری که اخیراً به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد، عمدتاً بر مبنای یکی از اسناد منتشره IFSB (سند شماره ۱۵ آن سازمان) تنظیم شده است. همچنین ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی نیز که به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود نیز بر پایه سند شماره ۱۲ هیأت خدمات مالی اسلامی تدوین شده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
در دیدار قائم مقام بانک مرکزی ایران با معاون رئیس کل بانک مرکزی مالزی مطرح شد؛

گسترش همکاری های بانکی ایران و مالزی

پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری‌های بانکی بین بانک های مرکزی ایران و مالزی نهایی شده و در آینده نزدیک به امضای رؤسای بانک‌های مرکزی دو کشور می‌رسد.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سپرده و تسهیلات بانک‌ها به ۶۰۹میلیارد دلار رسید

قائم مقام بانک مرکزی روز سه شنبه ارزش سپرده ها و تسهیلات ۳۵ بانک و موسسات اعتباری ایران را ۶۰۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که بانک مرکزی ایران آمادگی کامل دارد از مشاوره و کمک متخصصین امر در خصوص انتشار ابزارهای مالی اسلامی برای پیاده سازی سیاست های پولی و مالی در ایران استفاده کند.

۱۹ اسفند ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

ارتقای رتبه اعتباری ایران به مسایل سیاسی و اقتصادی مرتبط است

ارتقای رتبه اعتباری ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) به مسایل سیاسی و اقتصادی مرتبط است و امیدواریم که کشورهای اروپایی و از آن جمله اتریش در جلسه آتی سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) از ارتقای رتبه اعتباری ایران حمایت کنند.

۱۶ اسفند ۱۳۹۵

۲۳ هزار و ۴۱۰ بنگاه کوچک و متوسط از آغاز امسال تسهیلات بانکی گرفتند

قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرد: تا چهاردهم اسفندماه، ۲۳ هزار و ۴۱۰ بنگاه کوچک و متوسط تولیدی از ۱۶۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی بهره مند شدند.

۲۶ بهمن ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

بانک مرکزی برنامه ای جامع برای اصلاح پول ملی و حذف ۳ تا ۴ صفر از اسکناس در دست اقدام دارد

در نیمه اول سال جاری رشد اقتصادی ایران به ۷٫۴ درصد رسید و این در حالی است که رشد برای اقتصاد ایران در این سال حدود ۷ درصد برآورد شده است.

۵ بهمن ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

«سپرده‌گذاران بزرگ» بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند اما ناسپاسی می‌کنند

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به دلیل بالاتر بودن نرخ تورم از سود سپرده، همواره از ضرورت دفاع از حقوق سپرده‌گذار دفاع می‌کردم، گفت: هم‌اکنون سپرده‌گذاران بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند ولی ناسپاسی می‌کنند.

۱۸ آذر ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

لایحه حذف صفر‌ها از پول ملی در قالب لایحه‌ای جداگانه ارائه می‌شود

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: اصلاح پولی اقدام جامع‌تری است و در آن باید همه جوانب مالی، اقتصادی و حسابداری در نظر گرفته شود./ هیات دولت تصمیم گرفت برای انطباق با واقعیت‌ها و احترام به عرف، واحد پول را از ریال به تومان تغییر دهد چرا که در معاملات و گویش‌های روزمره، تومان بیش از ریال مصطلح است. / اجرایی ساختن حذف چند صفر مستلزم دستیابی به شرایط مناسب اقتصادی از جمله تورم تک رقمی پایدار و ثبات اقتصادی است.

۸ آبان ۱۳۹۵
سیف:

بخش سلامت به عنوان یک بخش اقتصادی، برای رشد و توسعه نیازمند مشارکت شبکه بانکی است

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر حوزه سلامت به عنوان یک بخش اقتصادی که به سرمایه گذاری برای رشد و توسعه نیاز دارد، الگوی پیشنهادی بانک مرکزی در این خصوص را تشکیل یک شرکت واسط با مشارکت شبکه بانکی خواند و عنوان کرد: پس از ارایه پروژه های مدنظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بانک مرکزی، جلسات کارشناسی برای تخصیص منابع انجام خواهد شد.

۲۶ مهر ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

اقدامات عاجلی به منظور کاهش نرخ سود بانکی و جلوگیری از جنگ قیمتی بانک ها در دستور کار است

قائم مقام بانک مرکزی با اعلام ۱۰ اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی گفت: اقدامات عاجلی به منظور کاهش نرخ سود بانکی و جلوگیری از جنگ قیمتی بانک ها در این باره در دستور کار است.

۲۴ مهر ۱۳۹۵

قائم مقام بانک مرکزی، هدف از اصلاح نظام بانکی را، حذف پیامدهای جنگ قیمتی، در بازار سپرده‌پذیری عنوان کرد

قائم‌مقام بانک مرکزی افزایش مطالبات غیرجاری را یکی از دلایل اصلی بروز تنگناهای اعتباری در شبکه بانکی دانست و گفت: بانک مرکزی در این زمینه تلاش‌های زیادی انجام داده که در این راستا می‌توان به تشکیل کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق بانک‌ها اشاره کرد.

۱۵ شهریور ۱۳۹۵

بانک‌های ایرانی در آلمان شعبه می زنند

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: در حال حاضر تمرکز بانک مرکزی بر گسترش روابط کارگزاری بانکی و بهبود و تسهیل روابط با دیگر کشورهاست برهمین اساس بانک های خاورمیانه و سینا در مونیخ آلمان، شعبه افتتاح می کنند.

۷ شهریور ۱۳۹۵

«استقلال بانک مرکزی» و «اجرای صحیح عملیات بانکی بدون ربا» با تصویب لوایح دوگانه بانکی

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: با تصویب قانون بانکداری، اعطای تسهیلات بر مینای اعتبار سنجی اشخاص خواهد بود/ در این قانون ایجاد بانک جامع اطلاعات اعتباری، فراهم شده است/ گزارشگری مالی بانکها بر اساس استانداردها متعارف جهانی خواهد بود/

۳ شهریور ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی بیان کرد:

تشکیل کمیته های مشترک تخصصی راهگشای فعالیت بانکی ایران و پاکستان است

قائم مقام بانک مرکزی تشکیل کمیته های مشترک تخصصی میان ایران و پاکستان را لازمه برقراری و گسترش روابط اقتصادی و تجاری دانست و تأکید کرد این کمیته ها می تواند در رفع موانع اقتصادی و تجاری میان دو کشور موثر باشند.

۲۵ مرداد ۱۳۹۵

مکانیسم بازار، نرخ ارز را تعیین می کند

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: نرخ ارز بر اساس مکانیزم بازار تعیین خواهد شد/ به هر میزان که محیط اقتصاد کلان ما پایدارتر و باثبات‌تر و کم ریسک‌تر شود، اعتماد برای ورود ارز به بازار بیشتر خواهد شد./ نرخ ارز مبادله‌ای به مرور و در مسیر یکسان‌سازی به سمت نرخ بازار حرکت خواهد کرد.