۱۵ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

تهدید ترامپ اثری بر روابط بانکی ایران ندارد

کمیجانی :تهدید ترامپ، نتوانسته بانکهای بزرگ دنیا را از ادامه همکاری با ایران منصرف کند و خط‌های اعتباری اخیر را بانکهای بزرگ برای ایران باز کردند و تهدید های ترامپ اثری بر روابط بانکی ما ندارد.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

جذب فاینانس جای نگرانی ندارد

کمیجانی: ما محاسبات فنی و کارشناسی خود را داریم و در همه تصمیم گیری ها و استفاده از خطوط اعتباری و فاینانس ها تمام این ملاحظات کارشناسی مدنظر است و جای نگرانی نیست

۱۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

اصلاح ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید امروز در جلسه ی شورای پول و اعتبار مطرح می شود

کمیجانی: امیدواریم با اصلاح این ماده از سوی دولت مشکلات قانونی این ماده برای صادرکنندگان حل شود و نیاز به ورود مجلس نباشد.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

از نظر بانک مرکزی ،اقدام بانک ها قبل از اجرای بخشنامه بانک مرکزی برای دریافت سپرده تخلف نبوده است

کمیجانی:۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور فعال است و از ابلاغ بخشنامه توسط بانک مرکزی تا اجرای آن توسط بانک ها حداقل ۱۰ روز زمان می برد و این کار بانک ها تخلف نبود./تحول خوبی که در پی این اقدام انجام شد این بود که سپرده ها از کوتاه مدت و سیال به بلند مدت و پایدار تبدیل شدند.

۸ شهریور ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سهم هزینه تامین مالی از هزینه تمام شده واحد کالا در حوالی ۷ الی ۸ درصد است

کمیجانی: هزینه تولید عمدتا به هزینه های مربوط به مواد اولیه، کالاهای واسطه ای، دستمزد، بیمه، مالیات و … برمی گردد و سهم هزینه تامین مالی از هزینه تمام شده واحد کالا در حوالی ۷ الی ۸ درصد براساس نتایج مطالعات علمی می باشد. نرخ سود در عین حال که به عنوان متغیر تاثیرگذار بر دیگر متغیرها مطرح است خود متاثر از تعاملات، برآیندها، سیاست ها و وضعیتی است که در سایر بازارها وجود دارد. نرخ سود متاثر از سیاست های مالی، تجاری، بودجه ای، وضعیت کسری بودجه و … است.

۸ شهریور ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سپرده گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند چرا که این سود، بخشی از توان خرید او را تامین می کند

کمیجانی: در حال حاضر موسسه غیرمجازی وجود ندارد که با استفاده از وعده نرخ سود بالا مبادرت به جذب سپرده کند بنابراین یکی از موانع اصلی که منجر به رقابت ناسالم برای جذب سپرده در بانک ها بود، از میان برداشته شده است. سپرده گذاران بانکی با هدف حفظ قدرت خرید سرمایه خود و در عین حال کسب درآمد به سپرده گذاری در بانک روی می آورند و در زمان کاهش نرخ سود بانکی، با اصلاح قیمت ها در بازار، نه تنها متضرر نمی شوند بلکه این موضوع در نهایت به نفع سپرده گذار خواهد بود.سپرده گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند چرا که این درآمد، بخشی از توان خرید او را تامین می کند. همچنین بالا بودن نرخ سود سپرده در نهایت به صورت نرخ بالای تسهیلات بروز خواهد کرد.

۱۷ مرداد ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود

کمیجانی: دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه مؤسسات اعتباری که اخیراً به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد، عمدتاً بر مبنای یکی از اسناد منتشره IFSB (سند شماره ۱۵ آن سازمان) تنظیم شده است. همچنین ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی نیز که به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود نیز بر پایه سند شماره ۱۲ هیأت خدمات مالی اسلامی تدوین شده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
در دیدار قائم مقام بانک مرکزی ایران با معاون رئیس کل بانک مرکزی مالزی مطرح شد؛

گسترش همکاری های بانکی ایران و مالزی

پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری‌های بانکی بین بانک های مرکزی ایران و مالزی نهایی شده و در آینده نزدیک به امضای رؤسای بانک‌های مرکزی دو کشور می‌رسد.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سپرده و تسهیلات بانک‌ها به ۶۰۹میلیارد دلار رسید

قائم مقام بانک مرکزی روز سه شنبه ارزش سپرده ها و تسهیلات ۳۵ بانک و موسسات اعتباری ایران را ۶۰۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که بانک مرکزی ایران آمادگی کامل دارد از مشاوره و کمک متخصصین امر در خصوص انتشار ابزارهای مالی اسلامی برای پیاده سازی سیاست های پولی و مالی در ایران استفاده کند.

۱۹ اسفند ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

ارتقای رتبه اعتباری ایران به مسایل سیاسی و اقتصادی مرتبط است

ارتقای رتبه اعتباری ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) به مسایل سیاسی و اقتصادی مرتبط است و امیدواریم که کشورهای اروپایی و از آن جمله اتریش در جلسه آتی سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) از ارتقای رتبه اعتباری ایران حمایت کنند.

۱۶ اسفند ۱۳۹۵

۲۳ هزار و ۴۱۰ بنگاه کوچک و متوسط از آغاز امسال تسهیلات بانکی گرفتند

قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرد: تا چهاردهم اسفندماه، ۲۳ هزار و ۴۱۰ بنگاه کوچک و متوسط تولیدی از ۱۶۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی بهره مند شدند.

۲۶ بهمن ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

بانک مرکزی برنامه ای جامع برای اصلاح پول ملی و حذف ۳ تا ۴ صفر از اسکناس در دست اقدام دارد

در نیمه اول سال جاری رشد اقتصادی ایران به ۷٫۴ درصد رسید و این در حالی است که رشد برای اقتصاد ایران در این سال حدود ۷ درصد برآورد شده است.

۵ بهمن ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

«سپرده‌گذاران بزرگ» بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند اما ناسپاسی می‌کنند

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به دلیل بالاتر بودن نرخ تورم از سود سپرده، همواره از ضرورت دفاع از حقوق سپرده‌گذار دفاع می‌کردم، گفت: هم‌اکنون سپرده‌گذاران بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند ولی ناسپاسی می‌کنند.

۱۸ آذر ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

لایحه حذف صفر‌ها از پول ملی در قالب لایحه‌ای جداگانه ارائه می‌شود

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: اصلاح پولی اقدام جامع‌تری است و در آن باید همه جوانب مالی، اقتصادی و حسابداری در نظر گرفته شود./ هیات دولت تصمیم گرفت برای انطباق با واقعیت‌ها و احترام به عرف، واحد پول را از ریال به تومان تغییر دهد چرا که در معاملات و گویش‌های روزمره، تومان بیش از ریال مصطلح است. / اجرایی ساختن حذف چند صفر مستلزم دستیابی به شرایط مناسب اقتصادی از جمله تورم تک رقمی پایدار و ثبات اقتصادی است.

۸ آبان ۱۳۹۵
سیف:

بخش سلامت به عنوان یک بخش اقتصادی، برای رشد و توسعه نیازمند مشارکت شبکه بانکی است

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر حوزه سلامت به عنوان یک بخش اقتصادی که به سرمایه گذاری برای رشد و توسعه نیاز دارد، الگوی پیشنهادی بانک مرکزی در این خصوص را تشکیل یک شرکت واسط با مشارکت شبکه بانکی خواند و عنوان کرد: پس از ارایه پروژه های مدنظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بانک مرکزی، جلسات کارشناسی برای تخصیص منابع انجام خواهد شد.