۱۱ ارد ۱۳۹۷
قائم مقام بانک مرکزی:

در اجرای طرح‌های نیمه تمام سهم بازار سرمایه دیده شود

قائم مقام بانک مرکزی گفت: در اجرای طرح‌های نیمه تمام باید سهم بازار در نظر گرفته و از ظرفیت‌های آنها استفاده شود.

۲ دی ۱۳۹۶
قائم‌مقام بانک مرکزی:

نرخ تورم سال‌های آینده را به کمتر از ۵ درصد می رسانیم

قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: نرخ تورم سال‌های آینده را به کمتر از ۵ درصد می رسانیم.

۱۳ آذر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سهم تسهیلات در گردش از کل تسهیلات در سال ۹۵،۶۴ درصد بود

قائم مقام بانک مرکزی با بیان این که ۲۰ درصد کل نقدینگی کشور در اختیار مؤسسات غیرمجاز بود که آنها در بازارهای مختلف ارز، خودرو و مسکن وارد می شدند گفت: برای برخورد با این موسسات از حمایت شورای عالی امنیت ملی و مصوباتش برخورداریم.

۴ آذر ۱۳۹۶

دستورالعمل مربوط به شناسایی مشتری( KYC) در چاچروب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بهبود یافته است

اصلاحات صورت گرفته در اقتصاد ایران، شرایط لازم را برای حضور سرمایه گذاران فراهم کرده به گونه ای که اکنون سیستم بانکی ما با ۲۷۰ بانک تجاری در دنیا روابط کارگزاری دارد و موفق به امضای بیش از ۲۶ میلیارد دلار قرارداد فاینانس شده است.

۲۳ آبا ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

در حال حاضر بانک‌‏های توسعه‌‏ای که باید بالای ۲۰ درصد افزایش سرمایه داشته باشد اکنون ۱۱ درصد افزایش سرمایه دارد

قائم مقام بانک مرکزی گفت: افزایش سرمایه بانک‌‏های توسعه‌‏ای که باید بالای ۲۰ درصد باشد اکنون ۱۱ درصد است.

۱۵ آبا ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

تقویت عرضه ارز و هدایت ارز صادرکنندگان غیرنفتی به بازار از جمله اقدامات بانک مرکزی برای ثبات بخشی به بازار ارز بوده است

بانک مرکزی در طول سال های اخیر با تقویت انضباط پولی، انتظام بخشی به بازار پول، ثبات بخشی به بازار ارز و هدایت منابع به سمت فعالیت های تولیدی، حمایت از تولید و اشتغال و جذب سرمایه گذاری را در اولویت قرار داد.

۲۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

یکسان‌سازی نرخ ارز موضوع بسیار مهمی است اما شرایط آن فعلا فراهم نیست

کمیجانی: یکسان‌سازی نرخ ارز موضوع بسیار مهمی است اما مجموعه شرایط اقتصاد کلان و اوضاع بین‌المللی ایران،باید در یک وضعیت اطمینان‌بخشی قرار داشته باشد تا وقتی که به سمت نرخ ارز واحد حرکت می‌کنیم، اطمینان از ماندگاری و پایداری آن وجود داشته باشد و ما ملاحظاتی در این زمینه داریم.

۱۵ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

تهدید ترامپ اثری بر روابط بانکی ایران ندارد

کمیجانی :تهدید ترامپ، نتوانسته بانکهای بزرگ دنیا را از ادامه همکاری با ایران منصرف کند و خط‌های اعتباری اخیر را بانکهای بزرگ برای ایران باز کردند و تهدید های ترامپ اثری بر روابط بانکی ما ندارد.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

جذب فاینانس جای نگرانی ندارد

کمیجانی: ما محاسبات فنی و کارشناسی خود را داریم و در همه تصمیم گیری ها و استفاده از خطوط اعتباری و فاینانس ها تمام این ملاحظات کارشناسی مدنظر است و جای نگرانی نیست

۱۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

اصلاح ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید امروز در جلسه ی شورای پول و اعتبار مطرح می شود

کمیجانی: امیدواریم با اصلاح این ماده از سوی دولت مشکلات قانونی این ماده برای صادرکنندگان حل شود و نیاز به ورود مجلس نباشد.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

از نظر بانک مرکزی ،اقدام بانک ها قبل از اجرای بخشنامه بانک مرکزی برای دریافت سپرده تخلف نبوده است

کمیجانی:۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور فعال است و از ابلاغ بخشنامه توسط بانک مرکزی تا اجرای آن توسط بانک ها حداقل ۱۰ روز زمان می برد و این کار بانک ها تخلف نبود./تحول خوبی که در پی این اقدام انجام شد این بود که سپرده ها از کوتاه مدت و سیال به بلند مدت و پایدار تبدیل شدند.

۸ شهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سهم هزینه تامین مالی از هزینه تمام شده واحد کالا در حوالی ۷ الی ۸ درصد است

کمیجانی: هزینه تولید عمدتا به هزینه های مربوط به مواد اولیه، کالاهای واسطه ای، دستمزد، بیمه، مالیات و … برمی گردد و سهم هزینه تامین مالی از هزینه تمام شده واحد کالا در حوالی ۷ الی ۸ درصد براساس نتایج مطالعات علمی می باشد. نرخ سود در عین حال که به عنوان متغیر تاثیرگذار بر دیگر متغیرها مطرح است خود متاثر از تعاملات، برآیندها، سیاست ها و وضعیتی است که در سایر بازارها وجود دارد. نرخ سود متاثر از سیاست های مالی، تجاری، بودجه ای، وضعیت کسری بودجه و … است.

۸ شهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سپرده گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند چرا که این سود، بخشی از توان خرید او را تامین می کند

کمیجانی: در حال حاضر موسسه غیرمجازی وجود ندارد که با استفاده از وعده نرخ سود بالا مبادرت به جذب سپرده کند بنابراین یکی از موانع اصلی که منجر به رقابت ناسالم برای جذب سپرده در بانک ها بود، از میان برداشته شده است. سپرده گذاران بانکی با هدف حفظ قدرت خرید سرمایه خود و در عین حال کسب درآمد به سپرده گذاری در بانک روی می آورند و در زمان کاهش نرخ سود بانکی، با اصلاح قیمت ها در بازار، نه تنها متضرر نمی شوند بلکه این موضوع در نهایت به نفع سپرده گذار خواهد بود.سپرده گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند چرا که این درآمد، بخشی از توان خرید او را تامین می کند. همچنین بالا بودن نرخ سود سپرده در نهایت به صورت نرخ بالای تسهیلات بروز خواهد کرد.

۱۷ مرد ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود

کمیجانی: دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه مؤسسات اعتباری که اخیراً به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد، عمدتاً بر مبنای یکی از اسناد منتشره IFSB (سند شماره ۱۵ آن سازمان) تنظیم شده است. همچنین ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی نیز که به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود نیز بر پایه سند شماره ۱۲ هیأت خدمات مالی اسلامی تدوین شده است.

۲۰ فرو ۱۳۹۶
در دیدار قائم مقام بانک مرکزی ایران با معاون رئیس کل بانک مرکزی مالزی مطرح شد؛

گسترش همکاری های بانکی ایران و مالزی

پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری‌های بانکی بین بانک های مرکزی ایران و مالزی نهایی شده و در آینده نزدیک به امضای رؤسای بانک‌های مرکزی دو کشور می‌رسد.