۲۵ تیر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

مصوبه خروج داروهای (OTC) از شمول بیمه با عدالت‌های درمانی سازگار نیست

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، گفت: حذف آنتی بیوتیک ها از شمول بیمه سبب کاهش بار مالی بیمه ها می شود.

۲۰ تیر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

اجرای طرح پزشک خانواده پیش‌نیاز پرونده الکترونیک سلامت است

ترکی: اگر پرونده الکترونیک سلامت بخواهد تشکیل شود یکی از اساسی‌ترین کارهایی که باید انجام شود اجرای طرح پزشک خانواده است که تاکنون در دو استان مازندران و شیراز و شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت به‌صورت پایلوت اجرا شده است، ولی هنوز در بسیاری از نقاط کشور اجرا نشده است. البته مسئولان حوزه سلامت به این مهم تأکید کردند که با وجود بودجه و امکانات کنونی که در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد، احتمال اینکه در سال ۹۷ بتوانیم طرح پزشک خانواده را به‌طور کامل اجرا کنیم، وجود ندارد. ضمن اینکه لازم است الگوهایی که در این دو استان برای اجرای این طرح بکار رفته و نقاط ضعف و قوت آن‌هم موردبررسی قرار بگیرد.

۲۰ تیر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

ثبت اطلاعات ۷۴ میلیون ایرانی در پرونده الکترونیک سلامت در حد مشخصات مقدماتی است

ترکی: اجرای پرونده الکترونیک سلامت هم در برنامه ششم توسعه و هم بودجه ۹۷ مورد تأکید قرار گرفته است. اجرای این طرح قطعاً بسیاری از مشکلات حوزه درمان به‌ویژه در زمینه هزینه‌ها را حل کرده و تداخل‌هایی که در این حوزه حاصل می‌شود را می‌تواند به خوبی سازمان‌دهی کند. ثبت اطلاعات ۷۴ میلیون ایرانی در پرونده الکترونیک سلامت بیانگر این است که اطلاعات ۹۰ درصد افراد در پرونده سیستم الکترونیک سلامت ثبت شده باشد، اما این می‌تواند تنها در حد درج اطلاعات مقدماتی آن‌ها صورت گرفته باشد و قطعاً سایر اقدامات تکمیلی و حذف دفترچه‌های خدمات درمانی در طول برنامه‌ای ۵ ساله امکان‌پذیر است که به مرور صورت خواهد گرفت.

۵ خرداد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

بیمارستان‌ها با تعرفه‌های فعلی نمی‌توانند خود را اداره کنند

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی گفت: واردات و تولید مواد اولیه دارو در بسیاری از قسمت‌ها حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

فارماکوپه دارویی [کتاب دستور دارویی] نیازمند به‌روزرسانی است

ترکی: برای تسهیل استفاده مردم از داروهای پیشرفته و داروهای جدید دنیا وزارت بهداشت باید در مقاطعی فارماکوپه را مورد تجدیدنظر قرار دهد. تجدیدنظر در فارماکوپه در مقاطع مختلف ضروری بوده و دولت در برنامه ششم ملزم به اجرای این قانون شده است، البته در مواقعی داروهایی توسط کمپانی‌های خارجی ساخته می‌شود که تهیه آن بسیار گران بوده و اثربخشی آن نیز مشخص نیست؛ بنابراین باید میزان اثربخشی آن توسط وزارت بهداشت مورد ارزیابی قرارگرفته و پس از تأیید به لیست فارماکوپه دارویی وارد شود.

۱۵ اسفند ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

واریز سهم درمان تأمین اجتماعی به حساب خزانه در راستای شفافیت است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، واریز سهم درمان تامین اجتماعی به حساب خزانه را اقدامی مهم برای شفافیت در هزینه کرد سهم درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی دانست.

۱۳ اسفند ۱۳۹۶
دانشجویان دندانپزشکی عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

دولت لایحه مربوط به بیمه ویژه دندان‌پزشکی را به مجلس ارسال کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر ایجاد بیمه ویژه دندان پزشکی، گفت: دولت با تصویب اعتبار و منابع مورد نیاز این بخش، لایحه به مجلس ارسال کند.

۹ اسفند ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

بیمه‌ها سهم درمانی بیمه شخص ثالث را به حساب وزارت بهداشت نمی‌ریزند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول درسیستم بیمه‌ای کشور گفت: رشد قارچ گونه و فعالیت انتفاعی برخی سازمانهای بیمه‌گر در روند درمانی اختلال ایجاد می‌کند.

۲۹ دی ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

وزارت بهداشت و بیمه‌ها باید نظارت مناسبی را بر نسخ پزشکی داشته باشند

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس نظارت بر حوزه مصرف دارو را وظیفه وزارت بهداشت دانست و گفت: وزارت بهداشت و بیمه ها باید نظارت مناسبی را بر نسخ پزشکی داشته باشند.

۲۷ دی ۱۳۹۶
نماینده فریدن:

ضمن پیش‌بینی موفقیت بالای عرضه گندم در بورس کالا، نباید بستر حمایتی خرید تضمینی دولت به یک‌باره متوقف شود

یک نماینده مجلس با اشاره به این که پیش‌بینی اقتصاددانان از موفقیت سیاست قیمت تضمینی حکایت دارد، گفت: بر این اساس لزوم حمایت از عرضه گندم در بورس بیش از پیش احساس می‌شود.

۲۴ دی ۱۳۹۶
عضو کمیسیون تلفیق:

مجلس اعتبار سازمان بیمه سلامت را به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش داد

ترکی: کمیته ای در کمیسیون تلفیق بودجه ٩٧ مجلس تشکیل شد تا راه های تامین منابع پایدار طرح تحول سلامت بررسی شود و همچنین مواردی در این طرح گنجانده شود تا شاهد کاهش هزینه های بهداشتی- درمانی باشیم. در لایحه بودجه ٩.۵ هزار میلیارد تومانی برای سازمان بیمه سلامت در نظر گرفته شده بود که در مجلس آن را به ١۵هزار میلیارد افزایش دادیم که اگر ۵۵ درصد این افزایش به سازمان بیمه سلامت تعلق گیرد، این سازمان بیمه گر می تواند بدهی خود را به مراکز درمانی و داروخانه ها پرداخت کند.

۲۲ دی ۱۳۹۶
عضو کمسیون تلفیق:

در کمسیون تلفیق مقرر شده بودجه وزارت بهداشت برای اجرای نظام ارجاع به دو هزار میلیارد افزایش پیدا کند

ترکی: در لایحه بودجه ٩٧ برای اجرای نظام ارجاع هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که مقرر شده است این رقم برای اجرای سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده به دو هزار میلیارد افزایش پیدا کند.

۱۳ دی ۱۳۹۶
عضو کمسیون تلفیق:

در کمیسیون‌های بهداشت و تلفیق تلاش شده که بودجه به گونه‌ای تعیین شود تا بیمه‌ها قادر به پرداخت معوقاتشان باشند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام این خبر که اعضای کمیسیون بهداشت فعال در کمیسیون تلفیق به دنبال افزایش اعتبارات حوزه سلامت هستند، از احتمال پرداخت کامل معوقات بیمه‌ها در سال آینده خبر داد.

۲ دی ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

افزایش بودجه برای درمان بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج مهم‌ترین دغدغه کمیسیون بهداشت است

ترکی: افزایش بودجه برای درمان بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج مهم‌ترین دغدغه کمیسیون بهداشت است، چراکه این بیماری‌ها، رنج مزمن، مداوم و هزینه‌های بالای درمانی را برای این بیماران و خانواده‌هایشان به همراه دارد، به همین دلیل باید تلاش شود، بخشی از اعتباراتی که به اجرای طرح تحول سلامت تخصیص یافته، به این مهم اختصاص داده شود. در نشست اخیر کمیسیون بهداشت با اعضای انجمن‌های ام اس و ای بی، قرار بر این شد که، تلاش کنیم تا در کمیسیون تلفیق بودجه با نظر مثبت، مقداری از بودجه بیماری‌های خاص را افزایش دهیم.

۲ دی ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

بودجه حوزه سلامت هفت درصد نسبت به بودجه سال گذشته افزایش داشته

ترکی: بودجه حوزه سلامت هفت درصد نسبت به بودجه سال گذشته افزایش داشته، که اگر مبلغ حدود سه میلیارد تومان ناشی از هدفمندی یارانه‌ها که در لایحه بودجه ۹۷ بدان اشاره نشده به‌طور جداگانه به وزارت بهداشت تخصیص داده شده و پرداخت شود، بودجه حوزه سلامت به یازده درصد خواهد رسید، بنابراین برای تامین نیازهای این بخش باید بودجه قسمت‌هایی که هزینه‌های اضافی به حوزه سلامت تحمیل می‌کند را کاهش داده و به قسمت‌هایی که نیاز به تامین اعتبارات دارند، بیفزایند.