۱۰ ارد ۱۳۹۷
یک جامعه‌شناس:

سخت‌تر کردن شرایط طلاق به کاهش آمار آن کمکی نمی‌کند

یک جامعه‌شناس گفت: ازدواج در جامعه ما شوخی گرفته می‌شود و در مواردی تصمیمات منتهی به ازدواج بر مبنای شناختی است که افراد در چت و فضای مجازی پیدا می‌کنند؛ گویا ازدواج برای آنها اتفاقی است که مثل بقیه مسائل صرفاً به دنبال تجربه آن هستند.

۲۰ شهر ۱۳۹۵

آسیب های اجتماعی تجردگرایی و بی رغبتی به ازدواج

«امان الله قرایی مقدم» و «علیرضا شایان مهر» جامعه شناس و کارشناسان حوزه اجتماعی در گفت و گوی تفصیلی با ایرنا، بی رغبتی به ازدواج را یکی از آسیب های اجتماعی دانستند و بیان داشتند که مسوولان می توانند با در اختیار نهادن ابزار و امکانات لازم در کنار کمک گرفتن از جامعه شناسان، رسانه ها و دیگر نهادها در جهت بر طرف کردن این معضل گام های مهم و اساسی بردارند.

۱۴ مهر ۱۳۹۴

دو ساختی شدن جامعه عامل اصلی طلاق است/ ۱۰ میلیون جوان در آستانه ازدواج

جامعه شناس و آسیب شناس ایران با بیان اینکه گذر از سنت و حرکت به سمت مدرنیته جامعه را با آسیب هایی روبرو کرده است، اظهار داشت: دو ساختی شدن جامعه عامل اصلی طلاق است.

۲۰ شهر ۱۳۹۴

سونامی مجردان در کشور به راه افتاد طرح افزایش جمعیت ایران در بن بست ازدواج جوانان

امان الله قرایی مقدم، آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با انتخاب خبر با اشاره به کاهش آمار ازدواج در ایران گفت: اکنون در کشور، عامل تشویقی برای انجام ازدواج جوانان، وجود ندارد. مسئولان کشور باید فرهنگ امید و امید به آینده را افزایش داده و با اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت، اطمینان و اعتماد را برای جامعه به وجود آورند و آن را افزایش دهند.