۱۳ بهمن ۱۳۹۶

تعیین نرخ خرید تضمینی گندم در کشورمان با مقایسه قیمت جهانی این محصول اقدام اشتباهی است

مجری طرح ملی گندم بااشاره به وضعیت تعیین قیمت خرید تضمینی گندم گفت: تعیین نرخ خرید تضمینی گندم در کشورمان بامقایسه قیمت جهانی این محصول اقدام اشتباهی است.

۱۹ آبان ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

پیش‌بینی می‌کنیم امسال رقمی حدود ۶ میلیون هکتار در کشور به کشت گندم اختصاص یابد

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون ۳میلیون و ۲۵۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم رفته است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان آذرماه ۶ میلیون هکتار زیر کشت گندم دیم و آبی برود.

۵ آبان ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

کاهش ۴۰ درصدی سطح زیر کشت ناشی از تاخیر در اعلام خرید تضمینی گندم صحت ندارد

مجری طرح گندم گفت: صادرات گندم به کشور ایتالیا، مهد پاستای جهان، نشان دهنده کیفیت این محصول است.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
یک استاد دانشگاه:

نبود اطلاعات دقیق، باعث می‌شود نتوان راه خوداتکایی را هموار دید

خانکشی پور: در شرایط حاضر هیچ آمار و اطلاعات دقیقی در دسترس نیست که بتوان بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد. به‌عنوان مثال وقتی خودکفایی محصولاتی چون برنج، گندم و… مدنظر است باید آمار دقیقی از میزان تولید و مصرف داشته باشیم تا بتوان برنامه‌ریزی کرد، اما متأسفانه هیچ‌گاه آمار درستی از میزان تولید و مصرف در محصولاتی چون برنج نداریم تا بدانیم چقدر محصول باید وارد کنیم. تشکیل ستاد برای محصولات استراتژیک را وقتی موثر است که داده‌های صحیح در آن موجود باشد، اگر تنها کمیته یا شورایی را مسئول محصولات استراتژیک معرفی کنیم در حالی که اطلاعات درستی موجود نباشد، راه به جایی نخواهیم برد؛ لازم است با انجام پروژه‌های تحقیقاتی در ابتدا اختلاف آماری موجود در بخش‌های مختلف کشاورزی را مرتفع کنیم.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

دولت از حمایت‌ها دریغ نکند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا سالانه ۶۰۰ میلیارد دلار به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌کنند

اسفندیاری پور: دولت نباید از حمایت‌ها برای محصول گندم دریغ کند و نباید اجازه دهد گندم وارداتی هرچند با قیمت پایین‌تر از تولید داخل، اجازه ورود داشته باشد. هرساله با تأخیر در پرداخت بهای خرید تضمینی گندم روبه‌رو هستیم که این امر انگیزه کشاورزان را برای تولید کاهش داده است. دولت باید همچون کشورهای عضو اتحادیه اروپا حمایت‌های تسهیلاتی صفر تا چهار درصد به جای حمایت‌های ۱۸ تا ۲۱ درصدی را اعمال کند، کشورهای فوق به‌طور متوسط سالانه ۶۰۰ میلیارد دلار به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌کنند. با وجود آنکه گندم محصولی استراتژیک بوده و برای حفظ امنیت غذایی ضروری است، حمایت‌ها در مقایسه با سال‌های شروع ابتدای طرح دارای نسبت یک به ۱۲۰ نیز نیست.

۴ مهر ۱۳۹۶

خودکفایی کشور در تولید بذر گندم

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم از خودکفایی تولید انواع بذر این محصول راهبردی در کشور خبرداد.

۱ مهر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

نباید با خوش خیالی کشاورزان را دلسرد و کشور را بار دیگر واردکننده گندم کنیم

اسفندیاری‌پور: متوسط خرید گندم از کشاورزان در سال های ۹۰ تا ۹۲ حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال بود در حالی که این رقم در چهار سال گذشته به هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید و افزایشی ۸۳ درصدی داشت. طبق برآوردها و با توجه به متغیرهای موجود، تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم در سال ۱۴۰۴ پیش بینی شده است.

۳۰ شهریور ۱۳۹۶
مجری طرح گندم کشور:

متوسط خرید سالانه گندم در دولت تدبیر و امید ۸۳ درصد بیشتر شده است

اسفندیاری‌پور: متوسط خرید گندم از کشاورزان در سال های ۹۰ تا ۹۲ حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال بود در حالی که این رقم در چهار سال گذشته به هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید و افزایشی ۸۳ درصدی داشت. طبق برآوردها و با توجه به متغیرهای موجود، تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم در سال ۱۴۰۴ پیش بینی شده است.

۲۷ شهریور ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

در حال حاضر نزدیک به هشت میلیون تن ذخیره گندم داریم

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از آغاز کشت گندم طی دو – سه روز آینده خبر داد و پیش‌بینی کرد در سال زراعی پیش رو ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تا ۱۴ میلیون تن گندم تولید شود.

۲۵ شهریور ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

گندم محصول کم آب بر است

اسفندیاری‌پور: گندم جزو محصولاتی است که کمترین مصرف آب را دارد و جزو گیاهان کم‌آب‌بر است؛ به‌طوری‌که بر اساس مطالعات انجام‌شده اخیر، در بخش کشاورزی فقط ۱۸ تا ۲۰ درصد آب مصرفی این بخش برای گندم استفاده می‌شود. با وجود افزایش تولید، سطح زیر کشت گندم را طی سه سال ۵۷۵ هزار هکتار کاهش داده‌ایم.

۲۱ تیر ۱۳۹۶

ذخیره سازی ۱۲ میلیون تنی گندم در کشور

اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی: میزان ذخیره سازی فعلی گندم در کشور را ۱۲ میلیون تن اعلام کرد و گفت: از این میزان شش میلیون تن مربوطه به سال گذشته و بقیه متعلق به محصول تولیدی سال جاری بوده است.

۲۱ تیر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

۸میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم مازاد سال گذشته، به سال ۹۶ منتقل شده است

اسفندیاری پور: حدود ۸میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم مازاد سال گذشته داشته‌ایم که به سال ۹۶ منتقل شده است. تاکنون ۶میلیون تن گندم خریداری شده که بیش از نیاز سالانه کشور است و حدود ۱۲ تن سیلو برای ذخیره گندم داریم.

۲۰ تیر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

۵۲ درصد از سطح زیرکشت محصولات کشاورزی گندم است

اسفندیاری پور: از ۱۲ میلیون هکتار سطح زیر کشت محصولات کشاورزی ۵۲ درصد آن مربوط به گندم است. برنامه طرح گندم بر اساس میزان تقاضا، مصرف سرانه، رشد جمعیت تعیین شده است. طی سال گذشته در راستای اجرای طرح گندم ۶۰۰ هزار هکتار کاهش سطح کشت گندم در کشور داشته‌ایم و تولید کلزا نیز سه برابر شده است.

۱۱ تیر ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد کشاورزی:

واردات گندم تهمت به دولت یازدهم است

اسفندیارپور: هیچ نیازی به واردات گندم نداریم ، طرح موضوع فروش گندم وارداتی به جای گندم تولید داخلی به قیمت ۱۳ هزارریال تهمت به دولت است. در سال ۹۵ میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن گندم به کشور وارد شد که این میزان واردات از محل ثبت سفارش های قبلی بوده است.

۴ تیر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم :

کشت دانه‌های روغنی از سال آینده جایگزین کشت بخشی از مزارع گندم خواهد شد

اسفندیاری پور ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور امسال به کشت گندم اختصاص یافته است. با توجه به خودکفایی کشور در تولید گندم و رویکرد اقتصاد مقادمتی در مورد اصلاح الگوی کشت/ دانه های روغنی از سال آینده جایگزین کشت بخشی از مزارع گندم خواهد شد.