۲۱ تیر ۱۳۹۶

ذخیره سازی ۱۲ میلیون تنی گندم در کشور

اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی: میزان ذخیره سازی فعلی گندم در کشور را ۱۲ میلیون تن اعلام کرد و گفت: از این میزان شش میلیون تن مربوطه به سال گذشته و بقیه متعلق به محصول تولیدی سال جاری بوده است.

۲۱ تیر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

۸میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم مازاد سال گذشته، به سال ۹۶ منتقل شده است

اسفندیاری پور: حدود ۸میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم مازاد سال گذشته داشته‌ایم که به سال ۹۶ منتقل شده است. تاکنون ۶میلیون تن گندم خریداری شده که بیش از نیاز سالانه کشور است و حدود ۱۲ تن سیلو برای ذخیره گندم داریم.

۲۰ تیر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

۵۲ درصد از سطح زیرکشت محصولات کشاورزی گندم است

اسفندیاری پور: از ۱۲ میلیون هکتار سطح زیر کشت محصولات کشاورزی ۵۲ درصد آن مربوط به گندم است. برنامه طرح گندم بر اساس میزان تقاضا، مصرف سرانه، رشد جمعیت تعیین شده است. طی سال گذشته در راستای اجرای طرح گندم ۶۰۰ هزار هکتار کاهش سطح کشت گندم در کشور داشته‌ایم و تولید کلزا نیز سه برابر شده است.

۱۱ تیر ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد کشاورزی:

واردات گندم تهمت به دولت یازدهم است

اسفندیارپور: هیچ نیازی به واردات گندم نداریم ، طرح موضوع فروش گندم وارداتی به جای گندم تولید داخلی به قیمت ۱۳ هزارریال تهمت به دولت است. در سال ۹۵ میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن گندم به کشور وارد شد که این میزان واردات از محل ثبت سفارش های قبلی بوده است.

۴ تیر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم :

کشت دانه‌های روغنی از سال آینده جایگزین کشت بخشی از مزارع گندم خواهد شد

اسفندیاری پور ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور امسال به کشت گندم اختصاص یافته است. با توجه به خودکفایی کشور در تولید گندم و رویکرد اقتصاد مقادمتی در مورد اصلاح الگوی کشت/ دانه های روغنی از سال آینده جایگزین کشت بخشی از مزارع گندم خواهد شد.

۳۱ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

برای سال ۹۷هم نیازی به واردات گندم نیست

اسفندیاری پور: به نظر می‌رسد حتی برای سال ۱۳۹۷ هم نیازی به واردات گندم نخواهد بود. طبق برنامه اقتصاد مقاومتی طرح افزایش ضریب خود اتکایی، برنامه تولید گندم ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برای سال ۹۶ است ضمن اینکه براساس برآورد اولیه تولید گندم در سال جاری بیش از برنامه پیش بینی شده خواهد بود و در پایان فصل برداشت، اواخر شهریور این مساله نهایی می‌شود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم :

مزیت صادرات گندم در درازمدت نداریم

اسفندیاری پور: مزیت صادرات گندم در درازمدت نداریم و بیشتر به دنبال تامین نیاز داخل هستیم و منابع را به سایر محصولاتی که ارز آورتر هستند اختصاص خواهیم داد.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

خرید تضمینی گندم سیاست نیست، قانون است

اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی : دولت موظف است خرید تضمینی این کالا حیاتی را داشته باشد ، این اقدام سیاست نیست قانون است و دولت خود را موظف می داند که خرید تضمینی گندم را داشته باشد و به موقع پول کشاورزان را پرداخت کند. گندم در ۴ اقلیم مختلف در کشور کشت می شود وهم اکنون ما بیش از ۴ میلیون تن گندم ممتاز در کشور داریم که این گندم ها در استان های خوزستان ،جنوب فارس، بوشهر، ایلام، جنوب کرمان و گلستان است.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

پیش‎بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال ۹۶ توسط مجری طرح گندم وزارت جهاد

اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی: از ابتدای فصل برداشت تاکنون، ۶۵۰ هزارتن گندم به ارزش هشت هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال( ۸۴۵ میلیارد تومان) خریداری شده است. امسال نیز همانند سال گذشته نیازی به واردات گندم نداریم، بلکه باید شرایط را برای صادرات این محصول فراهم کنیم. در سال جاری بیش از ۱۴ میلیون تن گندم تولید و ۱۱ میلیون تن خریداری می‎شود که بیش از نیاز مصرف داخلی است.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد کشاورزی:

کشاورزان بعد از برداشت گندم، کلزا کشت کنند

اسفندیاری پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی: پایداری تولید گندم به اجرای طرح تناوب کشت درگندمزارهای کشور وابسته است. از آنجایی که دولت کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا را مورد حمایت جدی قرار می دهد، کشاورزان می توانند بعد از برداشت گندم برای بالا بردن مقدار درآمد خود کلزا کشت کنند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد:

هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره شده است

اسفندیاری پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم با بیان اینکه اکنون هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره سازی شده است، گفت: با برداشت و خرید تضمینی گندم امسال، ذخیره این محصول برای نیاز تا ۱۰ماه اول سال ۹۷ تامین می شود. امسال پنج میلیون و ۹۸۰ هزار هکتار از زمین های کشور زیر کشت گندم رفته است. تا کنون ۶۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان گندمکار استان های خوزستان، کرمان، جنوب فارس و بوشهر خریداری شده است.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

در سال زراعی جاری، ۵میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار گندم در کشور کشت شده است

اسفندیار پور، مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی: در سال زراعی جاری، ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت محصول گندم رفته که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۳۰ هزار هکتار کاهش یافته است. در حال حاضر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار گندم آبی با میانگین برداشت ۴ هزار و ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار و ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار هکتار گندم دیم با میانگین برداشت یک هزار و ۵۳۰ کیلوگرم در هکتار کاشته شده است. رویکرد مهم وزارت جهادکشاورزی، کاهش سطح زیر کشت گندم و افزایش بهره وری در واحد سطح است تا به اهداف طرح اقتصاد مقاومتی افق ۱۴۰۴ در کاهش سطح زیر کشت گندم آبی از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار به یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار دست پیدا کنیم.

۲۳ فروردین ۱۳۹۶
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

امسال، ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از فرآیند عملیات برداشت و خرید گندم در پنج استان کشور خبرداد و گفت: بین ۱٫۵ تا دو درصد خرید گندم مربوط به فروردین ماه جاری است.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵

برداشت گندم نوبرانه در استان سیستان و بلوچستان

بر اساس پیش‌بینی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، تولید گندم ایران در سال زراعی جاری با افت ۱۱ درصدی به ۱۲ میلیون تن خواهد رسید. این پیش‌بینی در حالی است که کارشناسان این حوزه معتقد هستند که با توجه به پراکندگی سطوح زیر کشت این محصول در کشور پهناوری مثل ایران و نوسانات آب و هوایی، قضاوت درباره میزان تولید گندم ایران بسیار زود است.

۱۷ اسفند ۱۳۹۵

مجری طرح گندم: زنگ زرد گندم نشانه سال پربارور است

زنگ گندم زمانی تظاهر پیدا می‌کند که بارندگی و رطوبت به اندازه کافی وجود داشته باشد و گندم‌ها از رشد و نمو خوبی برخوردار باشند، به تعبیری می‌توان گفت زنگ زرد گندم نشانه سال پربارور است.