۳۱ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

برای سال ۹۷هم نیازی به واردات گندم نیست

اسفندیاری پور: به نظر می‌رسد حتی برای سال ۱۳۹۷ هم نیازی به واردات گندم نخواهد بود. طبق برنامه اقتصاد مقاومتی طرح افزایش ضریب خود اتکایی، برنامه تولید گندم ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برای سال ۹۶ است ضمن اینکه براساس برآورد اولیه تولید گندم در سال جاری بیش از برنامه پیش بینی شده خواهد بود و در پایان فصل برداشت، اواخر شهریور این مساله نهایی می‌شود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم :

مزیت صادرات گندم در درازمدت نداریم

اسفندیاری پور: مزیت صادرات گندم در درازمدت نداریم و بیشتر به دنبال تامین نیاز داخل هستیم و منابع را به سایر محصولاتی که ارز آورتر هستند اختصاص خواهیم داد.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

خرید تضمینی گندم سیاست نیست، قانون است

اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی : دولت موظف است خرید تضمینی این کالا حیاتی را داشته باشد ، این اقدام سیاست نیست قانون است و دولت خود را موظف می داند که خرید تضمینی گندم را داشته باشد و به موقع پول کشاورزان را پرداخت کند. گندم در ۴ اقلیم مختلف در کشور کشت می شود وهم اکنون ما بیش از ۴ میلیون تن گندم ممتاز در کشور داریم که این گندم ها در استان های خوزستان ،جنوب فارس، بوشهر، ایلام، جنوب کرمان و گلستان است.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

پیش‎بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال ۹۶ توسط مجری طرح گندم وزارت جهاد

اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی: از ابتدای فصل برداشت تاکنون، ۶۵۰ هزارتن گندم به ارزش هشت هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال( ۸۴۵ میلیارد تومان) خریداری شده است. امسال نیز همانند سال گذشته نیازی به واردات گندم نداریم، بلکه باید شرایط را برای صادرات این محصول فراهم کنیم. در سال جاری بیش از ۱۴ میلیون تن گندم تولید و ۱۱ میلیون تن خریداری می‎شود که بیش از نیاز مصرف داخلی است.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد کشاورزی:

کشاورزان بعد از برداشت گندم، کلزا کشت کنند

اسفندیاری پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی: پایداری تولید گندم به اجرای طرح تناوب کشت درگندمزارهای کشور وابسته است. از آنجایی که دولت کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا را مورد حمایت جدی قرار می دهد، کشاورزان می توانند بعد از برداشت گندم برای بالا بردن مقدار درآمد خود کلزا کشت کنند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد:

هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره شده است

اسفندیاری پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم با بیان اینکه اکنون هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره سازی شده است، گفت: با برداشت و خرید تضمینی گندم امسال، ذخیره این محصول برای نیاز تا ۱۰ماه اول سال ۹۷ تامین می شود. امسال پنج میلیون و ۹۸۰ هزار هکتار از زمین های کشور زیر کشت گندم رفته است. تا کنون ۶۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان گندمکار استان های خوزستان، کرمان، جنوب فارس و بوشهر خریداری شده است.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

در سال زراعی جاری، ۵میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار گندم در کشور کشت شده است

اسفندیار پور، مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی: در سال زراعی جاری، ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت محصول گندم رفته که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۳۰ هزار هکتار کاهش یافته است. در حال حاضر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار گندم آبی با میانگین برداشت ۴ هزار و ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار و ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار هکتار گندم دیم با میانگین برداشت یک هزار و ۵۳۰ کیلوگرم در هکتار کاشته شده است. رویکرد مهم وزارت جهادکشاورزی، کاهش سطح زیر کشت گندم و افزایش بهره وری در واحد سطح است تا به اهداف طرح اقتصاد مقاومتی افق ۱۴۰۴ در کاهش سطح زیر کشت گندم آبی از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار به یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار دست پیدا کنیم.

۲۳ فروردین ۱۳۹۶
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

امسال، ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از فرآیند عملیات برداشت و خرید گندم در پنج استان کشور خبرداد و گفت: بین ۱٫۵ تا دو درصد خرید گندم مربوط به فروردین ماه جاری است.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵

برداشت گندم نوبرانه در استان سیستان و بلوچستان

بر اساس پیش‌بینی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، تولید گندم ایران در سال زراعی جاری با افت ۱۱ درصدی به ۱۲ میلیون تن خواهد رسید. این پیش‌بینی در حالی است که کارشناسان این حوزه معتقد هستند که با توجه به پراکندگی سطوح زیر کشت این محصول در کشور پهناوری مثل ایران و نوسانات آب و هوایی، قضاوت درباره میزان تولید گندم ایران بسیار زود است.

۱۷ اسفند ۱۳۹۵

مجری طرح گندم: زنگ زرد گندم نشانه سال پربارور است

زنگ گندم زمانی تظاهر پیدا می‌کند که بارندگی و رطوبت به اندازه کافی وجود داشته باشد و گندم‌ها از رشد و نمو خوبی برخوردار باشند، به تعبیری می‌توان گفت زنگ زرد گندم نشانه سال پربارور است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۵
مجری طرح ملی گندم وزارت جهاد کشاورزی:

اگر ضایعات گندم در فرایند تولید تا فراوری کاهش یابد می توان غذای یک‌ماه ۷۹ میلیون نفر جمعیت کشور را تأمین کرد

مشاور وزیر و مجری طرح ملی گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان مصرف گندم کشور حدود ۹ میلیون تن است، گفت: امسال ۱۱٫۵ میلیون تن گندم در کشور خریداری شده که این میزان ۲٫۵ میلیون بیشتر از مصرف سالانه کشور است.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵
مجری طرح محوری گندم:

در سال ۹۶ نیاز گندم در داخل کشور تامین می‌شود

مجری طرح گندم کشور و مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۰۰ درصد بذر گندم توزیع شده در داخل کشور توسط ۲۰۰ شرکت خصوصی و تعاون روستایی تولید می شود و در این زمینه هیچ وابستگی به خارج از کشور نداریم.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
مشاور وزیر کشاورزی مطرح کرد؛

رشد ۲۰ درصدی کشت گندم در سال جاری/ ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشت دیم است

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: مجموع سطح زیرکشت گندم در سال زراعی جدید ۶ میلیون هکتار است.

۱۳ بهمن ۱۳۹۵
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

برنامه تعهدی سال ۱۳۹۶ برای تولید گندم، ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن است

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد برنامه تعهدی سال ۱۳۹۶ برای تولید گندم ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن است و خرید تضمینی طبق قانون ادامه می یابد.

۱۰ دی ۱۳۹۵

اصلاح وضعیت آبیاری و استفاده از مکانیزاسیون؛ دلایل افزایش تولید گندم با وجود کاهش سطح کشت

مجری طرح گندم گفت: با وجود کاهش سطح زیر کشت نسبت به ۳ سال اخیر برداشت گندم و خرید تضمینی دولت امسال نسبت به سال ۹۲، حدود ۳ برابر شده است.