۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

تامین ۱۵ درصد از نیاز نیروی انسانی آموزش و پرورش از طریق ساعات غیر موظف شاغلین

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: در خرداد ماه سال ۹۶ آزمون استخدامی به احتمال زیاد برگزار می شود که البته باید منتظر باشیم تا با سازمان سنجش به توافق برسیم.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

کاهش بار مالی دوره‌های مهارت‌آموزی برای مهارت‌آموزان

چهاربند،‌ رییس مرکز منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: در خصوص روند پیشرفت برنامه‌های در نظر گرفته شده برای دور‌های مهارت‌آموزی پذیرفته‌شدگان به آزمون استخدامی گذشته ، در حال حاضر افراد در مرحله گزینش قرار دارند و سازمان سنجش ظر‌فیتی یک برابر تعداد پذیرفته‌شدگان در نظر گرفته است. بعد از اتمام این گزینش افراد معرفی شده به آموزش و پرورش اعلام می‌شوند که حدوداً این فعالیت تا ۱۰ روز آینده اجرا می‌شود. در نظر داریم تا کمترین بار مالی برای مهارت‌آموزان داشته باشیم، همزمان با اعلام نتایج برای هزینه‌های دانشگاه و دوره اطلاعیه‌ای از سوی دانشگاه فرهنگیان صادر می‌شود.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

۲۲سال تمام؛ حداکثر سن متقاضیان ورود به پردیس‌های دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش وپرورش گفت: حداکثر سنّ متقاضیان ورود به پردیس های دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی در آزمون سال ۹۶، ۲۲ سال تمام است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر:

دانشگاه خوارزمی قطعاً از لحاظ زیرساخت در مقام بالاتر نسبت به دانشگاه فرهنگیان قرار دارد

چهاربند، رییس مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: تربیت معلم عمری قریب به یکصدسال داشت، ‌دانشگاه فرهنگیان تنها ۵ سال از عمرش می‌گذرد و ما نهال یکصدساله را تعطیل کردیم و یک نهال ۵ ساله را به جای آن نشاندیم. هیچ یک از زیرساخت‌های تربیت‌معلم به دانشگاه فرهنگیان منتقل نشد و تجربه‌های گذشته به فراموشی سپرده شد. دانشگاه خوارزمی قطعاً از لحاظ زیرساخت در مقام بالاتر نسبت به دانشگاه فرهنگیان قرار دارد و ما پیشنهاد داریم که مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی ترتیبی مقرر کنند که بتوانیم مجدداً از ظرفیت دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) استفاده کنیم تا در ۲۰ سال آینده به ۵ درصد ظرفیت دانشگاه تربیت معلم سابق برسیم.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

تامین بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش از طریق پذیرش چهارساله، ۲ ساله و سالیانه

مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان: تامین حدود نیمی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش از طریق برنامه های پذیرش چهارساله، ۲ ساله و سالیانه، با استفاده از ظرفیت های سایر دانشگاه های کشور با محوریت و مرکزیت دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلم به صورت آموزش مستقیم و یا غیرمستقیم با نظارت فرایندی و برآیندی ( ارائه گواهی صلاحیت حرفه ای معلمی از دانشگاه فرهنگیان) مورد تاکید است. با توجه بر ضرورت به رسمیت شناختن و حمایت از حیثیت تخصصی تعلیم و تربیت کشور انتظار آموزش صفر تا صد معلمان در دانشگاه فرهنگیان در شرایط کنونی بازنشسته شدن تعداد بالایی از معلمین را به لحاظ کمی در شان حمایت و به رسمیت شناختن حیثیت تخصصی تعلیم و تربیت نمیدانم و آن را فدا شدن کیفیت برای کمیت میدانیم.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

احتمال برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خرداد ماه/ صدور مجوز جذب ۱۵ هزار نیرو

چهاربند، رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات: در خصوص تأمین نیروی انسانی در آموزش و پرورش با توجه به تلاش‌های انجام شده تا امروز مجوز جذب ۱۵ هزار نیرو را اخذ کردیم. از این تعداد ۴ هزار و ۵۰۰ نفر برای تعهد دبیری در دوره ۴ ساله و ۱۰ هزار نفر در دوره‌های مهارت‌آموزی برای سایر دوره‌های تحصیلی در نظر گرفته شده است و با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده احتمال برگزاری آزمون برای این ۱۰ هزار نفر در خرداد ماه سال جاری میسر شود که این کار مستلزم همکاری سازمان سنجش و سازمان اداری – استخدامی است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

بازنشستگی ۶۴۰ هزار فرهنگی در یک دهه آینده

چهاربند، رییس مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: با استقرار قانون مدیریت کشوری اساساً تربیت معلم از سال ۸۵ تا ۹۰ تعطیل شد و ما در طول دو دهه از سال ۸۰ تا ۹۹، ۶۴۰ هزار معلم بازنشسته داریم. هزار نفر تا کنون بازنشسته شده‌اند و ۳۲۰ هزار نفر دیگر ۴ سال آینده بازنشسته خواهند شد. از سال ۸۰ تا ۹۹، ۳۲۰ هزار نفر معلم جذب کردیم که ۴۰ هزار نفر از طریق دانشگاه تربیت معلم و بقیه افراد از سایر راه‌ها جذب شدند. با احتساب افرادی که اکنون در دانشگاه فرهنگیان هستند ۷۶ درصد نیروی انسانی از طریق آموزش‌های مهارتی و نیروهای حق‌التدریس و معلمان پیش‌دبستانی جذب شده‌اند. جذب تنها ۲۴ درصد نیرو از مسیر تربیت معلم، نشان‌دهنده چالش در نهاد تربیت معلم است. ۷۶ درصدی که در طول ۱۵ سال گذشته از خارج دانشگاه فرهنگیان جذب شدند سازوکار جذبشان همچنان فعال است و اگر ادامه یابد، اتفاقی که در ۱۰ سال گذشته افتاد باز هم تکرار می‌شود.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶

اعلام نتایج نهایی تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش در هفته آینده

رییس مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در آزمون استخدامی ۱۰ هزار نفری آموزش و پرورش ۲۲۰۰ ظرفیت خالی مانده بود گفت: احتمالا هفته آینده سازمان سنجش لیست یک برابر ظرفیت را برای گزینش اعلام کند بعد از انجام مراحل گزینش، نتایج قطعی اعلام می شود.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵
معاون وزیر:

مدرسه با اختیارات کافی باید ماموریت و رسالت خود را دنبال کند

رئیس مرکز برنامه ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات گفت: امروز مدرسه، ویترین و جلوه عینی نظام تعلیم و تربیت است بنابراین، مدارس باید به گونه ای ساخته شود که پاسخگوی نیاز دانش آموزان باشند.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵

جذابیت نداشتن برخی مطالب دلیل حذف از کتب درسی دانش اموزان

محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی: اگر دستگاه تعلیم و تربیت نیازهای فردای جامعه را شناسایی نکند دستگاهی فرسوده به شمار می‌رود بر این اساس آموزش و پرورش باید پاسخگوی نیازهای فردا باشند. برخی از مطالب درسی کتاب‌های سال‌های گذشته حذف شده و افرادی نسبت به آن اعتراض دارند که چنین مسئله‌ای پذیرفته شده نیست چراکه برخی از این داستان‌ها برای نسل حاضر جاذبه‌ای نداشته و صرفا حس نوستالژیک برای نسل‌های قبل دارد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۵

اجرای دوره ۱۸ ماهه برای مهارت آموزان ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان

چهاربند، رییس مرکز برنامه‌ریزی آموزش منابع انسانی و فناوری اطلاعات: دوره مهارت آموزی مشمولان ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان از ۲۰ فروردین ماه ۹۶ آغاز به کار می‌کند. دوره امسال با سال گذشته تفاوت پیدا کرده و افراد در مدت ۱۸ ماهه آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند. افراد پس از گذراندن این دوره از پایان تابستان مورد سنجش قرار گرفته و پس از آن در کلاسهای درس به عنوان معلم حاضر می‌شوند که پس از گذراندن یک سال تحصیلی به عنوان کارورزی تابستان سال بعد آزمون جامع از این افراد در نظر گرفته شده است.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵

آغاز دوره‌های آموزشی استخدامی‌ها از ۲۰ فروردین ماه ۹۶/ ورود ۱۰ هزار نفر به مدارس از مهر سال آینده

چهاربند، رئیس مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: مرحله نخست مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی به پایان رسیده است و تا پایان بهمن ماه نیز لیست تکمیلی در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد. از ۲۰ فروردین ماه سال آینده کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی این ۱۰ هزار نفر آغاز می‌شود و تا پایان مردادماه ادامه خواهد داشت. پس از اتمام دوره‌های آموزشی این افراد در مرحله نخست آزمون پیش از ورود به مدارس شرکت می‌کنند و افرادی که در آزمون فوق قبول شوند می‌توانند از اول مهر ماه به کلاس‌های درس بروند که ضمن تدریس، کارورزی و کارآموزی خود را نیز طی کنند. احکام آزمایشی پیمانی این ۱۰ هزار نفر از اول مهر ماه صادر خواهد شد مشروط بر اینکه زیر نظر اساتید راهنمای خود در آزمون جامع و پایانی که تابستان ۹۷ برگزار می‌شود شرکت و در صورت قبولی گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای دریافت کنند و سپس رسما به عنوان معلم استخدام آموزش و پرورش می‌شوند.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵

۷۰ ساعت آموزش، متوسط دوره‌های ضمن خدمت برای هر معلم در سال آینده

چهاربند، رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات: امسال سقف حضور فرهنگیان در دوره‌های ضمن خدمت ۲۶ میلیون نفر ساعت بود. با توجه به اینکه در سال جاری ضرورت داشت دوره‌های بیشتری برای معلمان برگزار شود، لذا تاکنون ۴۵ میلیون نفر ساعت دوره ضمن خدمت برگزار کرده‌ایم که نشان می‌دهد ۱۹ میلیون نفر ساعت بیشتر از آن چیزی که باید برگزار می‌شد، انجام دادیم. امیدواریم تا در سال آینده زمان آموزش ضمن خدمت فرهنگیان را به ۷۵ میلیون نفر ساعت برسانیم تا هر معلم به طور متوسط بتواند ۷۰ ساعت از آموزش ضمن خدمت بهره‌مند شود.

۳۰ دی ۱۳۹۵

۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان سرانه پرداختی آموزش و پرورش برای تعلیم و تربیت دانش آموزان

چهاربند، رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات: سرانه هزینه آموزش و تعلیم و تربیت یک دانش آموز بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال است. سرانه بیش از ۹۰ هزار نفر از ۱۳ میلیون دانش آموز کشور که در مناطق محروم تحصیل می کنند وهزینه ای معادل مدارس غیر دولتی درجه یک در تهران دارند، نیز در این رقم دیده شده است. برای ۴۱۰ هزار دانش آموز نیز بین ۱۴۰ تا ۱۷۰ میلیون ریال و ۶۸۰ هزار دانش آموز نیز سرانه ای بین ۱۱۰تا ۱۳۰ میلیون ریال هزینه می شود که عمده آنان در مناطق روستایی و عشایری هستند که تعداد دانش آموزان، اندک ومحدود است. بیش از ۲۰هزار کلاس با کمتر از پنج دانش آموز در کشور وجود دارد. اگر سازوکارهای قانون شوراهای آموزش و پرورش فراهم شود، مترقی است و باید با کمک آن از مشارکت همه بخش ها بهره برد.

۲۸ دی ۱۳۹۵

برگزاری مرحله مقدماتی دوره آموزشی هوشمندسازی مدارس برای ۱۰ هزار معلم

چهاربند، رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات: مرحله اول آموزش هوشمندسازی مدارس از آبان تا اواسط دی ماه سال جاری برگزار شد. در این مرحله حدود ۱۰ هزار نفر از معلمان که تخصص آنان در زمینه رایانه و فناوری اطلاعات بود در سراسر کشور انتخاب و در مدت ۷ هفته و ۱۱ جلسه آموزشی به میزان ۴۰۰ هزار نفر ساعت برگزار شد. از ابتدای دی ماه سال جاری از ۱۳۰ هزار نفر از معلمان سراسر کشور معادل ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت ثبت نام به عمل آمده است که این دوره با همان محتوا و ارزشیابی جدید از اول بهمن شروع و تا اواسط اسفند به پایان خواهد رسید.