۱۰ تیر ۱۳۹۷

فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور کاهش یافت

با ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از ۶ ماه به ۲ ماه کاهش یافت.

۸ خرد ۱۳۹۷
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی :

منطقی شدن قیمت خوراک از جمله نیازهای اصلی صنعت پتروشیمی است

مهدوی: برای این‌که بتوانیم با رقبای خود در کشورهای دیگر رقابت کنیم نیازمند حمایت دولت هستیم.برای تکمیل این طرح‌ها ۲۵ میلیارد دلار منابع مالی نیاز است و در قالب برنامه ششم توسعه نیز ۴۲ طرح پتروشیمی دیده شده که اجرای آنها ۵۸ میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد. منطقی شدن قیمت خوراک و ارائه تضمین از سوی دولت برای استفاده از تسهیلات مالی خارجی را از جمله نیازهای اصلی صنعت پتروشیمی است

۸ خرد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی باید وارد چرخه اقتصاد شود

جهانگیری: در مقطع کنونی نیاز جدی داریم که ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به چرخه اقتصاد کشور وارد شود. صنعت پتروشیمی همواره از نقش پراهمیتی در اقتصاد کشور، صادرات و اشتغال‌زایی برخوردار بوده است.

۷ خرد ۱۳۹۷

شورای اقتصاد افزایش برداشت از ۲۹ میدان نفتی را تصویب کرد

شورای اقتصاد افزایش تولید نفت از ۲۹ میدان نفتی در حال بهره برداری و نیز نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات در این میدان‌ها را تصویب کرد.

۱۸ ارد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس‌جمهور:

امسال نیازی به واردات شکر نخواهیم داشت

جهانگیری: براساس مطالعات انجام شده، در طول شش دهه گذشته اهدافی در بخش کشاورزی همواره مدنظر بوده اند و امروز نیز دولت این اهداف را در دستور کار خود دارد که یکی از آنها افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی است و هدف دیگر ارتقاء امنیت غذایی است که همواره از دغدغه های مردم و دولت ها بوده و در مقطع فعلی بسیار تقویت شده است. همچنان در تولید گندم خودکفا هستیم و امسال نیازی به واردات شکر نیز نخواهد بود و اگر هم باشد میزان آن اندک است و در سایر محصولات زراعی نیز وضعیت مناسبی در کشور وجود دارد.

۱۸ ارد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

بیشتر رویکردهای اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی وجود دارند

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند شرایط کشور را بحرانی و نگران کننده ترسیم کنند، گفت: امروز دشمنان نظام جمهوری اسلامی در خارج از کشور به همراه عوامل داخلی خود که در طول ۴۰ سال به دنبال بر اندازی نظام بوده، با جریان مخالف دولت هماهنگ شده است و تلاش می‌کنند شرایط کشور را به گونه‌ای ترسیم کنند که به مردم القاء شود کشور دولت ندارد و حس بی دولتی در جامعه تقویت شود.

۱۸ ارد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس‌جمهور:

با داشتن صدها مرکز تحقیقاتی آیا توانسته‌ایم بهترین بذر در محصولات مختلف را متناسب با اقلیم ایران تولید کنیم؟

مردمی بودن و دانش بنیان بودن اقتصاد بعنوان دو رویکرد دیگر اقتصاد مقاومتی هستند. دانش بنیانی باید سهم زیادی در بخش کشاورزی داشته باشد و مراکز علمی و تحقیقاتی کشاورزی باید در مسیر توسعه کشاورزی کشور قدم بردارد و ما باید این موضوع را بررسی کنیم که با داشتن صدها مرکز تحقیقاتی در کشور آیا توانسته ایم بهترین بذر در محصولات مختلف را متناسب با اقلیم ایران تولید کنیم. دولت دانش بنیان کردن بخش کشاورزی و بالا بردن سهم دانش در محصولات را از مهمترین اولویت های خود می داند و حمایت های لازم را در این بخش انجام خواهد داد.

۱۸ ارد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی و ارتقاء امنیت غذایی از اهداف مهم دولت هستند

جهانگیری: بر اساس مطالعات انجام شده، در طول شش دهه گذشته اهدافی در بخش کشاورزی همواره مدنظر بوده اند و امروز نیز دولت این اهداف را در دستور کار خود دارد که یکی از آنها افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی است و هدف دیگر ارتقاء امنیت غذایی است. فعالیتی که اقتصادی نباشد نمی تواند ادامه یابد البته ممکن است گاهی هزینه هایی که در بخش کشاورزی وجود دارد و نواقص موجود در زنجیره ارزش، تولید یک محصول را غیر اقتصادی جلوه دهد.

۵ ارد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

بهبود مدیریت ارز کشور از نتایج مطلوب سیاست های نوین ارزی است

معاون اول رییس جمهور گفت: بانک ها موظف شده اند ما به التفاوت نرخ ارز کالاهای اساسی و دارو را به ازاء هر دلار، ۴۰۰ تومان به تجار و واردکنندگان پرداخت کنند.

۲ ارد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

تامین نیازهای اساسی جامعه حیاتی‌ترین بخش سیاست‌های جدید ارزی است

معاون اول رییس‌جمهور، با تاکید بر اینکه برخورد با قاچاقچیان ارز با قدرت ادامه خواهد یافت، گفت: نظام بانکی ارز گردشگران خارجی و مردم را به قیمت مصوب رسمی خریداری می‌کند.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

مسئله کمبود آب از اصلی‌ترین محدودیت‌های کشور در مسیر توسعه است

معاون اول رئیس جمهور گفت: متاسفانه امروز مساله محدودیت منابع آب تقریباً مشکل همه استان ها و مناطق کشور است و باید به دنبال راهکارهایی نظیر انتقال آب از دریا و اجرای طرح هایی در راستای افزایش بهره وری از منابع آب باشیم.

۱۲ فرو ۱۳۹۷
معاون اول رئیس‌جمهور:

بخشی از طرح افزایش بهره‌وری آب در حوزه دریاچه ارومیه انجام شده و تاثیرات خوبی داشته است

جهانگیری: برای احیای دریاچه ارومیه، کارهای مهمی در داخل حوزه انجام شد که به عنوان نمونه تلاش و برنامه‌ریزی شد تا بهره‌وری آب در کشاورزی و صنعت منطقه افزایش یابد و از میزان آب محدودی که وجود دارد بتوانیم کشت مناسب انجام دهیم.خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه فعال شد و مردم همکاری خوبی انجام دادند و بخشی از طرح افزایش بهره وری به انجام رسیده و تاثیر آن روی میزان آب چاههای منطقه مشخص است.

۱۲ فرو ۱۳۹۷
معاون اول رئیس‌جمهور:

برای احیای دریاچه ارومیه حتی اگر نیاز به میلیاردها دلار اعتبار خارجی و انتقال آب از خارج از کشور باشد حتما این کار را انجام خواهیم داد

جهانگیری: احیای دریاچه ارومیه حتما انجام می‌گیرد و این موضوع نمی‌تواند از دستور کار دولت ایران خارج شود. حتی اگر نیاز باشد که میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای این کار اختصاص دهیم که طرح‌های انتقال آب از خارج از کشور به دریاچه ارومیه اجرا کنیم حتما این کار را انجام خواهیم داد چون حیات بخش وسیعی از جمعیت کشور وابسته به این دریاچه است و ایران در هیچ شرایطی نمی‌تواند نسبت به دریاچه ارومیه بی‌تفاوت باشد. یکی از مباحث که از ابتدا مطرح بود موضوع انتقال آب حتی از دریای خزر و از خارج کشور به دریاچه ارومیه بود که این موضوع همچنان در دستور کار قرار دارد و مشاور خارجی نیز انتخاب شده تا مطالعات لازم را انجام دهد.

۲۱ اسف ۱۳۹۶

معاون اول رئیس‌جمهوری: پنج دانشگاه کشور باید تا سال ۱۴۰۰ جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشند

معاون اول رئیس‌جمهور یکی از مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تا سال ۱۴۰۰ را قرارگیری پنج دانشگاه کشور جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا عنوان کرد.

۵ اسف ۱۳۹۶
معاون اول رئیس‌جمهور:

یکپارچه سازی اطلاعات و هماهنگی کامل میان وزارتخانه‌های مسئول در مسئله ریزگردها ضروری است

جلسه شورای عالی آب عصر امروز به ریاست معاون اول رییس جمهور و با موضوع ریزگردهای استان خوزستان برگزار شد.