۱۰ تیر ۱۳۹۷

فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور کاهش یافت

با ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور فرصت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از ۶ ماه به ۲ ماه کاهش یافت.

۸ خرداد ۱۳۹۷
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی :

منطقی شدن قیمت خوراک از جمله نیازهای اصلی صنعت پتروشیمی است

مهدوی: برای این‌که بتوانیم با رقبای خود در کشورهای دیگر رقابت کنیم نیازمند حمایت دولت هستیم.برای تکمیل این طرح‌ها ۲۵ میلیارد دلار منابع مالی نیاز است و در قالب برنامه ششم توسعه نیز ۴۲ طرح پتروشیمی دیده شده که اجرای آنها ۵۸ میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد. منطقی شدن قیمت خوراک و ارائه تضمین از سوی دولت برای استفاده از تسهیلات مالی خارجی را از جمله نیازهای اصلی صنعت پتروشیمی است

۸ خرداد ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی باید وارد چرخه اقتصاد شود

جهانگیری: در مقطع کنونی نیاز جدی داریم که ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به چرخه اقتصاد کشور وارد شود. صنعت پتروشیمی همواره از نقش پراهمیتی در اقتصاد کشور، صادرات و اشتغال‌زایی برخوردار بوده است.

۷ خرداد ۱۳۹۷

شورای اقتصاد افزایش برداشت از ۲۹ میدان نفتی را تصویب کرد

شورای اقتصاد افزایش تولید نفت از ۲۹ میدان نفتی در حال بهره برداری و نیز نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات در این میدان‌ها را تصویب کرد.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون اول رئیس‌جمهور:

امسال نیازی به واردات شکر نخواهیم داشت

جهانگیری: براساس مطالعات انجام شده، در طول شش دهه گذشته اهدافی در بخش کشاورزی همواره مدنظر بوده اند و امروز نیز دولت این اهداف را در دستور کار خود دارد که یکی از آنها افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی است و هدف دیگر ارتقاء امنیت غذایی است که همواره از دغدغه های مردم و دولت ها بوده و در مقطع فعلی بسیار تقویت شده است. همچنان در تولید گندم خودکفا هستیم و امسال نیازی به واردات شکر نیز نخواهد بود و اگر هم باشد میزان آن اندک است و در سایر محصولات زراعی نیز وضعیت مناسبی در کشور وجود دارد.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

بیشتر رویکردهای اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی وجود دارند

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند شرایط کشور را بحرانی و نگران کننده ترسیم کنند، گفت: امروز دشمنان نظام جمهوری اسلامی در خارج از کشور به همراه عوامل داخلی خود که در طول ۴۰ سال به دنبال بر اندازی نظام بوده، با جریان مخالف دولت هماهنگ شده است و تلاش می‌کنند شرایط کشور را به گونه‌ای ترسیم کنند که به مردم القاء شود کشور دولت ندارد و حس بی دولتی در جامعه تقویت شود.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون اول رئیس‌جمهور:

با داشتن صدها مرکز تحقیقاتی آیا توانسته‌ایم بهترین بذر در محصولات مختلف را متناسب با اقلیم ایران تولید کنیم؟

مردمی بودن و دانش بنیان بودن اقتصاد بعنوان دو رویکرد دیگر اقتصاد مقاومتی هستند. دانش بنیانی باید سهم زیادی در بخش کشاورزی داشته باشد و مراکز علمی و تحقیقاتی کشاورزی باید در مسیر توسعه کشاورزی کشور قدم بردارد و ما باید این موضوع را بررسی کنیم که با داشتن صدها مرکز تحقیقاتی در کشور آیا توانسته ایم بهترین بذر در محصولات مختلف را متناسب با اقلیم ایران تولید کنیم. دولت دانش بنیان کردن بخش کشاورزی و بالا بردن سهم دانش در محصولات را از مهمترین اولویت های خود می داند و حمایت های لازم را در این بخش انجام خواهد داد.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی و ارتقاء امنیت غذایی از اهداف مهم دولت هستند

جهانگیری: بر اساس مطالعات انجام شده، در طول شش دهه گذشته اهدافی در بخش کشاورزی همواره مدنظر بوده اند و امروز نیز دولت این اهداف را در دستور کار خود دارد که یکی از آنها افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی است و هدف دیگر ارتقاء امنیت غذایی است. فعالیتی که اقتصادی نباشد نمی تواند ادامه یابد البته ممکن است گاهی هزینه هایی که در بخش کشاورزی وجود دارد و نواقص موجود در زنجیره ارزش، تولید یک محصول را غیر اقتصادی جلوه دهد.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

بهبود مدیریت ارز کشور از نتایج مطلوب سیاست های نوین ارزی است

معاون اول رییس جمهور گفت: بانک ها موظف شده اند ما به التفاوت نرخ ارز کالاهای اساسی و دارو را به ازاء هر دلار، ۴۰۰ تومان به تجار و واردکنندگان پرداخت کنند.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

تامین نیازهای اساسی جامعه حیاتی‌ترین بخش سیاست‌های جدید ارزی است

معاون اول رییس‌جمهور، با تاکید بر اینکه برخورد با قاچاقچیان ارز با قدرت ادامه خواهد یافت، گفت: نظام بانکی ارز گردشگران خارجی و مردم را به قیمت مصوب رسمی خریداری می‌کند.

۳۰ فروردین ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

مسئله کمبود آب از اصلی‌ترین محدودیت‌های کشور در مسیر توسعه است

معاون اول رئیس جمهور گفت: متاسفانه امروز مساله محدودیت منابع آب تقریباً مشکل همه استان ها و مناطق کشور است و باید به دنبال راهکارهایی نظیر انتقال آب از دریا و اجرای طرح هایی در راستای افزایش بهره وری از منابع آب باشیم.

۲۶ فروردین ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

ارز حاصل از صادرات کالا باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات کالا باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد؛ از بانک مرکزی خواست تا با تکمیل و بهره برداری سریعتر از سامانه “نیما” نظارت جدی بر منابع ارزی حاصل از صادرات و واردات اعمال شود.

۲۲ فروردین ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

مردم ارز خود را با اطمینان در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند

معاون اول رییس جمهور پس از جلسه ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز با اشاره به این که ستادی برای تنظیم بازار ارز تشکیل شده است گفت: نمی‌توانیم نسبت به زندگی ۸۰میلیون ایرانی بی‌تفاوت باشیم.

۲۲ فروردین ۱۳۹۷
معاون اول رئیس‌جمهوری:

برای جلوگیری از افزایش قیمت دارو ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار مابه‌التفاوت ارز اختصاص یافت

جهانگیری: ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت ما به التفاوت ارز مبادله‌ای و ارز ۴۲۰۰ تومانی (هر دلار ۴۰۰ تومان) برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا‌های اساسی و دارو اختصاص یافت.

۲۱ فروردین ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

سرعت فعلی پرداخت تسهیلات طرح اشتغال‌زایی به روستائیان قابل قبول نیست

جهانگیری در جلسه شورای عالی اشتغال با بیان اینکه ایجاد فرصت‌های شغلی را از اصلی‌ترین اولویت‌های کاری کشور دانست گفت؛ سرعت فعلی پرداخت تسهیلات طرح اشتغال‌زایی به روستائیان قابل قبول نیست و نیز باید مراقب رانت‌جویان بود.