۱ خرداد ۱۳۹۶

تصویب طرح توسعه‌ حمل و نقل مسافر با مترو در ۹ کلان شهر کشور

جلسه‌ی شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و طرح توسعه‌ حمل و نقل مسافر با مترو در شهر تهران و ۸ کلان شهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج وقم به تصویب رسید.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزارت جهاد کشاورزی مکلف به تولید ۱۲۶۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی جاری شد

جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تکالیف و پروژه های اولویت دار ۱۰ دستگاه اجرایی (مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی) برای اجرا در سال ۹۶ را ابلاغ کرد. بر این اساس در حوزه کشاورزی، تولید ۱۲۶۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی جاری باید تولید شود. همچنین توسعه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس به میزان ۵۰۰۰۰ تن در آبهای شمال و جنوب کشور در این ابلاغیه ذکر شده است. همچنین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور مکلف به ارتقاء تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت‌ها و مناطق روستایی شده است.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص اصلاح نظام سلامت چه می‌گویند؟

آقایان روحانی و جهانگیری بر تأمین هزینه‌های سلامت از طریق افزایش منابع عمومی دولتی با ادامه روند طرح تحول سلامت تأکید دارند و اولویت را بر درمان می داند؛ در مقابل، آقایان رئیسی، میرسلیم و هاشمی‌طبا بر کاهش و مدیریت هزینه‌ها، جلوگیری از اتلاف منابع و تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان تأکید دارند.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص حل معضل بیکاری چه می‌گویند؟

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، دو رویکرد در خصوص حل معضل بیکاری وجود دارد؛ برخی معتقدند “اولویت” ایجاد اشتغال با توجه به منابع محدود داخل کشور استفاده از منابع خارجی از طریق جذب سرمایه گذار خارجی، توسعه گردشگری خارجی است، اما از سوی دیگر عده ای معتقدند “اولویت” با مناسب سازی محیط کسب و کار و فعال کردن پیشران‎های اقتصادی همچون مسکن، صنعت و کشاورزی با همین منابع داخلی است.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

نامزدهای ریاست‌جمهوری درباره حل معضل مسکن چه می‎گویند؟

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، دو رویکرد در خصوص حل معضل مسکن وجود دارد؛ رویکرد اول، حضور حداقلی دولت در عرضه مسکن و تحریک تقاضا صرفاً از افزایش وام خرید را جهت حل معضل مسکن برگزیده است؛ در مقابل، رویکرد دوم، بر افزایش ساخت مسکن با ورود مستقیم دولت به همراه مشارکت مردم تأکید دارد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص برجام چه می‌گویند؟

نامزدهای ریاست‌جمهوری دو رویکرد در خصوص برجام دارند. رویکرد اول معتقد است که با برجام، بخشی از مسیر رفع مشکلات اقتصادی کشور پیموده شده است و برای رفع کامل آن، باید مدل برجام تکرار شود. اما رویکرد دوم، راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور را توجه به ریشه‌های واقعی مشکلات می‌داند که باید در داخل کشور جستجو شود.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

ابلاغ پروژه‌های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۶

معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۶ را ابلاغ کرد.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

کلید بی‌اثر دولت‌ برای گشایش قفل مسکن جوانان

با وجود گذشت ۶ سال از تشکیل وزارت ورزش و جوانان حل نشدن سه مساله اصلی جوانان نشان دهنده ضعف ساختاری دراین وزارتخانه است نتیجه این ناهماهنگی‌ها رامی‌توان درنظرات متکثر نامزدهای ریاست جمهوری در جریان مناظرات دید.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

از سوی ستاد اقتصاد مقاومتی؛ وزارت صنعت مکلف به افزایش۲ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی شد

ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت را مکلف کرد از طریق تقویت، توانمندسازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط، صادرات غیرنفتی را به میزان دو میلیارد دلار افزایش دهد.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ کرد؛

اولویت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برای رونق تولید و اشتغال

معاون اول رییس جمهوری و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، طرح ‌های اولویت‌دار معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را برای اجرا در سال ۱۳۹۶ ابلاغ کرد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

معاون اول رئیس جمهور: دانشگاه به نهاد اصلی تولید اندیشه، علم و آینده پژوهی تبدیل شود

معاون اول رئیس جمهوری گفت: دانشگاه باید به نهاد اصلی تولید اندیشه و علم، نواندیشی، نظریه پردازی، پرسشگری، نقد، طرح و حل مسئله و آینده پژوهی در مسائل آنی و آتی کشور تبدیل شود.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// دولت در حالی افزایش مبلغ وام ازدواج به ۱۰ میلیون را به عنوان یک دستاورد میداند که در گذشته، مخالف افزایش آن بود

گزارش// ۱۰ میلیون تومانی شدن وام ازدواج در پاسال که در چند وقت اخیر به عنوان یک دستاورد توسط مسئولان دولتی مطرح میشود، در حقیقت مصوبه مجلس در قانون بودجه ۹۵ است که با وجود مخالفت صریح نماینده دولت به تصویب رسید./ دژپسند یکی از معاونین رئیس سازمان برنامه و بودجه، در جلسه تصویب ماده مربوط به افزایش وام ازدواج، مخالفت شدید دولت با تصویب این پیشنهاد را صراحتا در صحن علنی مجلس اعلام کرده بود. حتی بعد از تصویب این موضوع، هم بانک مرکزی و هم بانک ها مواضع شدیدا منفی نسبت به آن داشتند و نهایتا بعد از ابلاغ قانون بودجه ۹۵، مجبور به اجرای آن شدند.

۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

یادداشت تفاهم همکاری‌های کشاورزی ایران و گرجستان امضا شد

ایران و گرجستان به‌منظور تعمیق و گسترش همکاری‌های دو کشور، پنج سند و یادداشت تفاهم همکاری و یک بیانیه مشترک امضا کردند.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

جهانگیری: حداقل ۱۰ درصد از محصولات کشاورزی تا پایان سال، تحت نام تجاری مشخص عرضه می‌شود

جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در ابلاغیه ای، دستگاه های اجرایی و وزارتخانه های مختلف را به اجرای «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» در سال ۹۶ مکلف کرد. بر این اساس، وزارت جهاد کشاورزی موظف است، برنامه اجرایی تقویت نهادهای مالی، جهت تامین و تجهیز سرمایه و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و منابع‌ طبیعی با مشارکت مردم را تدوین و تا پایان خرداد‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید. همچنین این وزارتخانه باید برنامه اجرایی توسعه مشارکت با بخش خصوصی یا عقد قرارداد با آن ها به‌ منظور اجرای فعالیت‌های بخش با تاکید بر عملیات آبخیزداری، حفاظت خاک و مقابله با بیابان‌زایی و کمک به مهار کانون‌های گرد و غبار را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶

مکلف شدن سازمان میراث فرهنگی به حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و صنایع دستی

جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در ابلاغیه‌ای، ۲۵ دستگاه اجرایی و وزارتخانه مختلف را به اجرای «۵ بسته‌ رونق تولید و اشتغال» در سال ۹۶ مکلف کرد. بر این اساس، برنامه اجرایی حمایت از گردشگری با هدف افزایش تعداد گردشگران داخلی به ۱۱۲ میلیون نفر و گردشگران خارجی به ۶٫۵ میلیون نفر با تاکید بر مشارکت بخش خصوصی را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید. همچنین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است: برنامه اجرایی حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و صنایع دستی را به تفکیک استان‌های سراسر کشور تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.