۱ خرداد ۱۳۹۶
معاون شورای عالی آموزش و پرورش:

دلایل تنوع مدارس در ایران/ بحث تنوع مدارس در خیلی از کشورها مفهوم ندارد

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: در خیلی از کشورها بحث تنوع مدارس مفهوم ندارد، دلیلش این است که سعی کردند همه مدارس را به سطح مطلوب استاندارد برسانند. در حقیقت در جایی این مشکل به وجود می‌آید که نتوانند همه مدارس را به سطح استانداردها برسانند. در حال حاضر به هر دلیلی تنوع مدارس ایجاد شده و هر کدام هم بار معنایی و فرهنگی خاصی را به جامعه القا کرده است. تا زمانی که نظام آموزشی به حد مطلوبی از استاندارد نرسیده است که شرایط مناسب را برای تحصیل تمام دانش‌آموزان داشته باشد ناگزیر این شرایط فعلی را داریم و مردم هم به همین سمت می‌روند و تلاش می‌کنند تا شرایط بهتری برای فرزندانشان فراهم کنند.

۵ بهمن ۱۳۹۵

معاون دبیر کل شورای‌ عالی آموزش و پرورش از احتمال تغییر در نحوه ارزشیابی و ارایه گزارش پژوهشی در این زمینه خبر داد

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: در جلسه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش و ارزشیابی شایستگی‌محور گزارش پژوهشی از این نوع ارزشیابی ارائه شده است. هنوز این نوع ارزشیابی مصوب نشده و فقط در سطح پیشنهاد بوده که چنانچه در شورای عالی مطرح و مصوب شود، تغییراتی در نظام ارزشیابی ایجاد می کند. چنانچه ارزشیابی شایستگی محور تصویب شود، در تمامی مقاطع تحصیلی قطعا نحوه ارزشیابی ها با تغییراتی مواجه شده و در مسیر جدیدی قرار می گیرند.

۲۳ دی ۱۳۹۵

افزایش ۵ نمره‌ای امتحانات میان ترم دانش آموزان طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طبق مصوبه جدید شورا وزن نمرات امتحانات میان ترم دانش آموزان بیشتر شده و از ۵ به ۱۰ نمره افزایش یافته است. طبق این مصوبه از ۲۰ نمره درسی هر دانش آموز ۱۰ نمره به امتحانات میان ترم و ۱۰ نمره به امتحانات پایان ترم تعلق می گیرد. به دلیل نمره پایین امتحانات میان ترم دانش آموزان تمام توجه خود را به امتحانات پایان ترم و مطالعه در شب های امتحان متمرکز می کنند که این موضوع باعث بروز مشکلات فراوانی برای آن ها می شود.

۶ دی ۱۳۹۵

۱۲۵روز میانگین تعطیلات مدارس در ایران

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: تاکنون خیلی به عنصر زمان در تقویم آموزشی توجه نشده است. امروز دیگر ما نمی‌توانیم یک تقویم ثابت یا برنامه سختی را برای همه کشور به صورت واحد داشته باشیم. باید اصل تنوع و تکثر را بپذیریم و در بررسی‌ها آن را در نظر بگیریم و به آن توجه کنیم، اما یک مسائلی را باید به‌عنوان اصول و سیاست‌های کلان قضیه در نظر بگیریم و تلاش کنیم خدشه‌ای به آن وارد نشود. در دنیا این تعطیلات از حداقل ٧٠ تا ١٢۵ روز متغیر است که کشور ما تقریبا بالای این میانگین یعنی ١٢۵ روز قرار دارد.

۱۱ آذر ۱۳۹۵

ساماندهی و ارتقای جذب نیروها در آموزش و پرورش

عابدینی، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش: شرایط جذب نیرو از سایر موسسات آموزش عالی مورد بررسی قرار گرفته و مواردی که در حرفه معلمی تاثیر گذار هستند در آن رعایت شده است. با توجه به اینکه برای جذب ده هزار نیرو برای سال تحصیلی آینده قریب به ۲۸۰ هزار نفر در آزمون ثبت نام کرده اند بنابراین امکان انتخاب افراد اصلح برای ورود حرفه معلمی افزایش یافته است.

۵ آذر ۱۳۹۵

بررسی طرح تغییر تعطیلات و تقویم آموزشی در مدارس کشور

عابدینی، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش: برای تغییر در تعطیلات آموزشی نیاز به بررسی بیشتر و زیر ساخت‌ها است. طی یک جلسه امکان ارائه تصمیم قطعی وجود ندارد. آموزش و پرورش برای ارائه راهکار باید بحث اقلیم و تألیف کتاب‌های درسی و جغرافیایی سراسر کشور را مد نظر قرار دهد. آموزش و پرورش فقط امکان ارائه پیشنهاد برای این امر را دارد و تغییر نهایی به تصمیمات مجلس وابسته است.

۱۹ تیر ۱۳۹۵

آموزش و پرورش برنامه ای برای تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا ندارد

عابدینی، معاون امور کمیسیون‌های شورای عالی آموزش و پرورشدر خصوص اخبار منتشره مبنی بر اجرای برنامه‌های جدید برای تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا گفت هنوز هیچ مذاکره‌ای با آموزش وپرورش دراین خصوص انجام نشده است ودر صورتی این مسئله محقق می‌شود که فرآیند اداری آن به طور کامل طی شود.

۱۴ تیر ۱۳۹۵

آموزش‌ها در برخی پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک مطابق ارزش‌ها نیست

عابدینی، معاون امور کمیسیون‌های شورای عالی آموزش و پرورش: در شورای عالی آموزش‌وپرورش مقرر شد بررسی دقیق‌تری [نسبت به محتواهای آموزشی در مهدهای کودک و پیشدبستانی] انجام شود. گزارش‌هایی به دست ما رسیده بود که در پیش دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها نوع آموزش‌هایی که ارائه می‌شود با اهداف نظام سنخیت ندارد.

۳۰ خرداد ۱۳۹۵

معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طرح اتمام تحصیلات دیپلم تا ۱۵ سالگی ضمانت اجرایی ندارد

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش:طرح اتمام تحصیلات تا سن ۱۵ سالگی” در آموزش و پرورش مطرح نشده و در صورت مطرح شدن نیز اجرایی نیست.

۲۶ خرداد ۱۳۹۵

اساس نامه پیشنهادی دوره پیش دبستانی در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش گفت: در جلسات شورای عالی آموزش و پرورش در آینده ای نزدیک علاوه بر وضعیت دانشجو معلمان که به آن پرداخته شده است،اساس نامه پیشنهادی دوره پیش دبستانی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

شورای عالی آموزش و پرورش برای آموزش زبان خارجی در مقطع ابتدایی مصوبه‌ای نداشته

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش حداقل تعداد دانش آموزان برای تشکیل هر یک از کلاس های زبان خارجی در هر مدرسه ۱۵ نفر است و کمتر از این تعداد، کلاس تشکیل نخواهد شد./ اگر در جامعه تقاضایی برای یادگیری این زبان ها وجود نداشته باشد دانش آموزان نیز تمایلی به فراگیری آن نخواهند داشت.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

استاندارد سازی، اولویت اصلی مدارس تیزهوشان

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: براساس شاخص ها فقط ۲٫۲۸ درصد از دانش آموزان در سراسر دنیا جزو استعدادهای برتر هستند/ سیاست اصلی آموزش و پرورش تقلیل مدارس تیزهوشان نیست بلکه تاکید اصلی بر استاندارد کردن آزمون های ورودی برای این مدرسه ها است./ حذف مدارس تیزهوشان، امکان پذیر نیست و باید از افزایش یا محدود کردن بی رویه آنها جلوگیری کرد

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

معاون شورای عالی آموزش و پرورش: به دلیل اضطرار، مجبور به اصلاح و بازنگری نظام قبلی هدایت تحصیلی شدیم

عابدینی، شورای عالی آموزش و پرورش: به دلیل مشکلات کارشناسی نتوانستیم نظام مشاوره و هدایت شغلی را در این بازه زمانی [امسال] تدوین کنیم. به دلیل اضطرار در زمان، مجبور به اصلاح و بازنگری هدایت تحصیلی نظام قبلی شدیم که تفاوت هایی با برنامه موجود داشت و اکنون این طرح مبتنی بر اهداف سند تحول تدوین می شود.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

طرح رتبه بندی فقط شامل حال کارکنان آموزشی و معلمان می‌شود

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طرح رتبه بندی فقط شامل حال کارکنان آموزشی و معلمان می‌شود البته چنانچه فردی با سمت آموزشی استخدام شده باشد و اکنون در قسمت دیگری مامور باشد نیز مشمول طرح رتبه بندی می‌شود اما سرایداران و سایر کارکنان آموزش و پرورش به هیچ عنوان مشمول این طرح نیستند.

۲۱ فروردین ۱۳۹۵

گزارش تصویری صدا و سیما درباره شیوه جدید هدایت تحصیلی دانش آموزان

صدا و سیما به بهانه تصویب آیین نامه جدید هدایت تحصیلی دانش آموزان، به سراغ دانش آموزان و مسئولین رفت تا نظر ایشان را درباره جزئیات این امر جویا شود.