۳ دی ۱۳۹۶
معاون شورای عالی آموزش و پرورش:

طرح‌های رتبه‌بندی و سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان در حال بررسی است

معاون شورای عالی آموزش و پرورش از بررسی طرح‌های رتبه‌بندی و سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان خبر داد.

۲۸ خرد ۱۳۹۶

طراحی نظام جدید برای طرح رتبه‌بندی معلمان

عابدینی، معاون دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش: نظام رتبه‌بندی که تاکنون اجرایی شده بر اساس قانون مدیریت کشوری بوده اما در نظام جدیدی که طراحی آن را در دستور کار داریم شاخص‌هایی متفاوت در نظر گرفته شده است. الگوی شایستگی محوری در نظام جدید مورد توجه قرار گرفته علاوه بر آن سطح سواد تلاش و تجربه معلمان از امتیازات بالاتری نسبت به نظام قبلی برخوردار است. سعی شده تا تمام ابعاد فعالیت‌ها و شرایط معلمان در این نظام دیده شود و شاخص‌های مالی و شخصی آن نسبت به نظام قبل شرایط بهتری دارد که با فراهم شدن زمینه برای اجرای آن تحول خوبی در آموزش و پرورش شاهد خواهیم بود.

۲۵ خرد ۱۳۹۶

ایران مقام نخست دنیا در بیشترین تعطیلات آموزش و پرورش/ ۱۴ بار بازنگری در تقویم آموزش و پرورش

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: بدون توجه به عنصر زمان که شامل روزها، هفته ها و ماه های آموزشی است قطعا تحقق اهداف آموزشی غیرممکن می شود. بحث زمان در عنصر یادگیری امری بسیار مهم است، که در یکصد ساله اخیر آموزش و پرورش اهتمام ویژه ای به آن شده است. این چهاردهمین باری است که در تقویم آموزش و پرورش کشور بازنگری می شود که تعطیلی های اخیر ناشی از آلودگی هوا در این سال ها یکی از این دلایل است. نخستین طرح ما این است که در بازه زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر فعالیت مدارس آغاز شود، به دنبال آن ۱۴ روز هم به عنوان تعطیلات زمستانی در نظر گرفته شود. راهکار دوم این است که مدارس از همان ابتدای مهر آغاز و دو هفته هم تعطیلات زمستانی متناسب با اقلیم هر استان در نظر گرفته شود. بیشترین تعطیلات آموزش و پرورش در دنیا، نخست متعلق به ما با ۱۲۶ روز و پس از ما به ترکیه با ۱۲۵ روز است.

۲۱ خرد ۱۳۹۶

انتقاد معاون شورای عالی آموزش و پرورش از عناوین و حجم زیاد کتب درسی

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: یکی از موضوعاتی که بارها در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شد، تعدد عناوین درسی در دوره‌های مختلف و حجم کتب درسی است. در خیلی از کشورهای توسعه یافته‌ حداکثر ۲۰ ساعت رسمی، آموزش دارند و بقیه‌اش همین فعالیت گروهی، آزمایش، تفریح و بازدید است ولی ما آمدیم تعداد ساعات را اضافه کردیم و یک روز را هم کم کردیم و در ایام هفته هیچ روزنه‌ای برای فعالیت‌های پرورشی و تربیتی نگذاشتیم. در حال حاضر رسماً شورای عالی آموزش و پرورش طرح و پیشنهادی در این خصوص نداشته است.

۱ خرد ۱۳۹۶
معاون شورای عالی آموزش و پرورش:

دلایل تنوع مدارس در ایران/ بحث تنوع مدارس در خیلی از کشورها مفهوم ندارد

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: در خیلی از کشورها بحث تنوع مدارس مفهوم ندارد، دلیلش این است که سعی کردند همه مدارس را به سطح مطلوب استاندارد برسانند. در حقیقت در جایی این مشکل به وجود می‌آید که نتوانند همه مدارس را به سطح استانداردها برسانند. در حال حاضر به هر دلیلی تنوع مدارس ایجاد شده و هر کدام هم بار معنایی و فرهنگی خاصی را به جامعه القا کرده است. تا زمانی که نظام آموزشی به حد مطلوبی از استاندارد نرسیده است که شرایط مناسب را برای تحصیل تمام دانش‌آموزان داشته باشد ناگزیر این شرایط فعلی را داریم و مردم هم به همین سمت می‌روند و تلاش می‌کنند تا شرایط بهتری برای فرزندانشان فراهم کنند.

۵ بهم ۱۳۹۵

معاون دبیر کل شورای‌ عالی آموزش و پرورش از احتمال تغییر در نحوه ارزشیابی و ارایه گزارش پژوهشی در این زمینه خبر داد

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: در جلسه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش و ارزشیابی شایستگی‌محور گزارش پژوهشی از این نوع ارزشیابی ارائه شده است. هنوز این نوع ارزشیابی مصوب نشده و فقط در سطح پیشنهاد بوده که چنانچه در شورای عالی مطرح و مصوب شود، تغییراتی در نظام ارزشیابی ایجاد می کند. چنانچه ارزشیابی شایستگی محور تصویب شود، در تمامی مقاطع تحصیلی قطعا نحوه ارزشیابی ها با تغییراتی مواجه شده و در مسیر جدیدی قرار می گیرند.

۲۳ دی ۱۳۹۵

افزایش ۵ نمره‌ای امتحانات میان ترم دانش آموزان طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طبق مصوبه جدید شورا وزن نمرات امتحانات میان ترم دانش آموزان بیشتر شده و از ۵ به ۱۰ نمره افزایش یافته است. طبق این مصوبه از ۲۰ نمره درسی هر دانش آموز ۱۰ نمره به امتحانات میان ترم و ۱۰ نمره به امتحانات پایان ترم تعلق می گیرد. به دلیل نمره پایین امتحانات میان ترم دانش آموزان تمام توجه خود را به امتحانات پایان ترم و مطالعه در شب های امتحان متمرکز می کنند که این موضوع باعث بروز مشکلات فراوانی برای آن ها می شود.

۵ دی ۱۳۹۵

۱۲۵روز میانگین تعطیلات مدارس در ایران

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: تاکنون خیلی به عنصر زمان در تقویم آموزشی توجه نشده است. امروز دیگر ما نمی‌توانیم یک تقویم ثابت یا برنامه سختی را برای همه کشور به صورت واحد داشته باشیم. باید اصل تنوع و تکثر را بپذیریم و در بررسی‌ها آن را در نظر بگیریم و به آن توجه کنیم، اما یک مسائلی را باید به‌عنوان اصول و سیاست‌های کلان قضیه در نظر بگیریم و تلاش کنیم خدشه‌ای به آن وارد نشود. در دنیا این تعطیلات از حداقل ٧٠ تا ١٢۵ روز متغیر است که کشور ما تقریبا بالای این میانگین یعنی ١٢۵ روز قرار دارد.

۱۰ آذر ۱۳۹۵

ساماندهی و ارتقای جذب نیروها در آموزش و پرورش

عابدینی، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش: شرایط جذب نیرو از سایر موسسات آموزش عالی مورد بررسی قرار گرفته و مواردی که در حرفه معلمی تاثیر گذار هستند در آن رعایت شده است. با توجه به اینکه برای جذب ده هزار نیرو برای سال تحصیلی آینده قریب به ۲۸۰ هزار نفر در آزمون ثبت نام کرده اند بنابراین امکان انتخاب افراد اصلح برای ورود حرفه معلمی افزایش یافته است.

۴ آذر ۱۳۹۵

بررسی طرح تغییر تعطیلات و تقویم آموزشی در مدارس کشور

عابدینی، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش: برای تغییر در تعطیلات آموزشی نیاز به بررسی بیشتر و زیر ساخت‌ها است. طی یک جلسه امکان ارائه تصمیم قطعی وجود ندارد. آموزش و پرورش برای ارائه راهکار باید بحث اقلیم و تألیف کتاب‌های درسی و جغرافیایی سراسر کشور را مد نظر قرار دهد. آموزش و پرورش فقط امکان ارائه پیشنهاد برای این امر را دارد و تغییر نهایی به تصمیمات مجلس وابسته است.

۱۸ تیر ۱۳۹۵

آموزش و پرورش برنامه ای برای تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا ندارد

عابدینی، معاون امور کمیسیون‌های شورای عالی آموزش و پرورشدر خصوص اخبار منتشره مبنی بر اجرای برنامه‌های جدید برای تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا گفت هنوز هیچ مذاکره‌ای با آموزش وپرورش دراین خصوص انجام نشده است ودر صورتی این مسئله محقق می‌شود که فرآیند اداری آن به طور کامل طی شود.

۱۳ تیر ۱۳۹۵

آموزش‌ها در برخی پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک مطابق ارزش‌ها نیست

عابدینی، معاون امور کمیسیون‌های شورای عالی آموزش و پرورش: در شورای عالی آموزش‌وپرورش مقرر شد بررسی دقیق‌تری [نسبت به محتواهای آموزشی در مهدهای کودک و پیشدبستانی] انجام شود. گزارش‌هایی به دست ما رسیده بود که در پیش دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها نوع آموزش‌هایی که ارائه می‌شود با اهداف نظام سنخیت ندارد.

۲۹ خرد ۱۳۹۵

معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طرح اتمام تحصیلات دیپلم تا ۱۵ سالگی ضمانت اجرایی ندارد

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش:طرح اتمام تحصیلات تا سن ۱۵ سالگی” در آموزش و پرورش مطرح نشده و در صورت مطرح شدن نیز اجرایی نیست.

۲۵ خرد ۱۳۹۵

اساس نامه پیشنهادی دوره پیش دبستانی در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش گفت: در جلسات شورای عالی آموزش و پرورش در آینده ای نزدیک علاوه بر وضعیت دانشجو معلمان که به آن پرداخته شده است،اساس نامه پیشنهادی دوره پیش دبستانی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۱۸ ارد ۱۳۹۵

شورای عالی آموزش و پرورش برای آموزش زبان خارجی در مقطع ابتدایی مصوبه‌ای نداشته

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش حداقل تعداد دانش آموزان برای تشکیل هر یک از کلاس های زبان خارجی در هر مدرسه ۱۵ نفر است و کمتر از این تعداد، کلاس تشکیل نخواهد شد./ اگر در جامعه تقاضایی برای یادگیری این زبان ها وجود نداشته باشد دانش آموزان نیز تمایلی به فراگیری آن نخواهند داشت.