۱۹ آذر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

تنها دهک‌های یک و دو جامعه باید از خدمات رایگان بیمه سلامت بهره‌مند شوند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به لایحه بودجه ۹۷ برای برگزاری آزمون وسع به‌منظور تعیین دهک‌های دریافت‌کننده حق بیمه سلامت را اقدامی علمی و منطقی دانست.

۲۳ آبان ۱۳۹۶
عضو کمسیون بهداشت:

مردم خودشان اجازه دهند پول یارانه در حوزه بهداشت و درمان هزینه شود

حمزه: طرح تحول سلامت یارانه بزرگی برای مردم محسوب می شود، با توجه به اینکه پرداخت یارانه نقدی سالیانه ۴۶ هزار میلیارد تومان به بودجه کشور تحمیل می کند، امیدواریم مردم خودشان به جای اینکه بخواهند یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت کنند اجازه دهند این پول در حوزه بهداشت و درمان هزینه شده و یارانه ها در قالب خدمات سلامت به مردم ارائه شود.

۲۳ آبان ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

تا زمانی که زیر ساخت مخابراتی فراهم نشود نظام پزشک خانواده نمی‌تواند مستقر شود

حمزه: زمانی که در کشور نظام ارجاع و پزشک خانواده نداشته و هنوز نمی توانیم داشته باشیم، طبیعی است که فقدان این نظام هزینه ای به کشور تحمیل می کند. زیرساخت اصلی نظام ارجاع، وجود زیرساخت مخابراتی لازم برای پرونده الکترونیکی سلامت است که در کشور فراهم نیست و هنوز اینترنت پرسرعت به اندازه کافی در همه نقاط کشور در دسترس نیست و تا زمانی که این زیر ساخت ها فراهم نشود نظام پزشک خانواده نمی تواند مستقر شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

بازار تجهیزات پزشکی در دست دلالان و واسطه‌ها قرار دارد

حمزه: متاسفانه در حال حاضر بازار تجهیزات پزشکی در کشور همانند بخش ها و حوزه های دیگر در دست دلالان و واسطه ها قرار دارد، از سوی دیگر شرکت های برند تجهیزات پزشکی درایران نمایندگی مشخصی نداشته و این موضوع نیز سبب مشکلاتی در بازار وسایل پزشکی شده است. مشخص نیست که چرا با دلالان دربازار تجهیزات پزشکی برخورد نمی شود، یعنی معلوم نیست که سازمان های نظارتی به چه دلیلی تمایلی به حذف و قطع دست واسطه ها ندارند.

۱۵ مرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

به دلیل اقبال عمومی به طب سنتی دخالت و مداخلات افراد غیرمتخصص در این حوزه افزایش یافته است

حمزه: به دلیل اقبال عمومی به طب سنتی دخالت و مداخلات افراد غیرمتخصص در این حوزه افزایش یافته و از آنجایی که این افراد هیچ گونه تجربه ای در زمینه نحوه درمان بیماری ها و عوارض ناشی از آن ندارند سلامت مردم را به مخاطره می اندازند. متاسفانه سیستم نظارتی مناسبی وجود ندارد که مانع از حضور افراد غیرمتخصص در این زمینه شود و در واقع برخی افراد بدون هیچ گونه تخصصی در این حوزه فعالیت می کنند.

۱۱ مرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

مهمترین عامل تاثیرگذار در کاهش موالید افزایش سن ازدواج، مشکلات و فقر اقتصادی است

حمزه: متاسفانه فرزندآوری زوجین در مناطق توسعه یافته کاهش یافته و در مناطق کمتر توسعه یافته تمایل زوجین نسبت به فرزندآوری بیشتر است از این رو در پایتخت کشور با کاهش یک درصدی موالید روبرو هستیم. در واقع مهمترین عامل تاثیرگذار در کاهش موالید افزایش سن ازدواج و مشکلات و فقر اقتصادی است. در کنار توجه به رفع مشکلات سد راه فرزندآوری زوجین باید به فرهنگ سازی نیز توجه داشت تا افزایش فرزندآوری در جامعه و کشور ترویج شود.

۹ مرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

بیماری‌های غیرواگیر مهمترین علت مرگ و میرها در کشور است

حمزه: بیماری های غیرواگیر عامل ۷۰ درصد مرگ و میرها در کشور است،این بیماری‌ها مهمترین علت مرگ ومیرها در کشور بوده و تغذیه نامناسب، استرس و مصرف زیاد نمک، قند و چربی از مهمترین عوامل خطر این بیماری‌ها به شمار رفته و موجبات شیوع این بیماری ها را فراهم کرده است. بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون، دیابت، چاقی، انواع سرطان ها، چربی خون و کبد چرب در صدر بیماری های غیرواگیر قرار دارند.

۶ مرداد ۱۳۹۶
عضو کمسیون بهداشت مجلس:

وزارت بهداشت در نخستین گام جهت ارتقای جایگاه پزشکان عمومی، باید طرح پزشک خانواده را در کل کشور اجرایی کند

حمزه: واقعیت آن است که در طرح تحول سلامت به طور شایسته به جایگاه پزشکان عمومی بها داده نشده و همین امر باعث دلسردی این افراد از ارایه خدمت شده است. باید این نکته را مورد توجه قرار داد که سطح اول خدمات با پزشکان عمومی است و وزارت بهداشت در نخستین گام جهت ارتقای جایگاه پزشکان عمومی، باید طرح پزشک خانواده را در کل کشور اجرایی کند. باید نواقص اجرای نظام ارجاع در دو استان فارس و مازندران ارزیابی شود تا بتوان طرح پزشک خانواده را در کل کشور تعمیم داد.

۲۳ تیر ۱۳۹۶
عضو کمسیون بهداشت مجلس:

بیمه سلامت بیشترین بدهی را به شرکت‌های دارویی دارد

حمزه: بیمه سلامت ایرانیان در راس سایر بیمه ها نسبت به انباشت بدهی به شرکت های دارویی قرار دارد زیرا این بیمه از منبع درآمدی مشخصی برخودار نیست و نمی تواند از پس هزینه های تحمیل شده برآید.

۱۰ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

زوجین در مناطق توسعه‌یافته تمایل کمتری نسبت به فرزندآوری دارند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزایش سن ازدواج را عاملی موثر در پیری جمعیت و تاخیر در فرزندآوری دانست و گفت: مهمترین علت افزایش سن ازدواج بیکاری است.

۳ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

تامین نیروی انسانی وزارت بهداشت به علت ارتباط با سلامت مردم باید متفاوت‌تر از سایر دستگاه‌ها باشد

حمزه: هر چند طبق برنامه پنجم سیاست کوچک سازی باید در مورد تمامی نهادها اعمال شود اما در بخش سلامت، آموزش و امنیت کشور منطقی نیست که چنین سیاستی را اعمال کرد زیرا این موضوع با جان انسان ها سروکار داشته و سلامت مردم را نشانه می رود؛ تامین نیروی انسانی وزارت بهداشت به علت ارتباط با سلامت مردم باید متفاوت تر از سایر دستگاه ها باشد.

۲۹ خرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

دولت باید منابع جدیدی را برای حل مشکل بدهی بیمه‌ها پیش بینی کند

حمزه: بیمه سلامت برای پرداخت بدهی‌های خود به مراکز درمانی متکی به منابع دولتی بوده و دولت باید منابع لازم را برای پرداخت بدهی‌های سازمان بیمه سلامت به مراکز درمانی و مراکز پخش دارو و تجهیزات پزشکی تامین کند، البته بیمارستان‌ها به ویژه در بخش خصوصی باید با این مشکل رویکرد تعاملی داشته باشند.

۱۷ اسفند ۱۳۹۵
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

طرح تحول سلامت حجم و فشار کاری پزشکان را افزایش داده است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ناگفته نماند که بروز خطای پزشکی در کشور نمی‌تواند دور از ذهن باشد چراکه با آغاز طرح تحول سلامت حجم و فشار کاری پزشکان نیز افزایش یافته است که همین امر سبب شده تا ضریب خطاها افزایش یابد.