۱ فرو ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع دو راهکار کاهش هزینه‌ها در حوزه سلامت هستند

حمزه:‌ سال گذشته اقدامات انجام‌شده در جهت تکمیل سیستم با هدف اجرای پرونده الکترونیک سلامت کامل نبود، اگر خواهان نظام ارجاع هستیم؛ باید کلینیک‌های تخصصی را در تمامی شهرها ایجاد کنیم، این در حالی است که چنین شرایطی هم‌اکنون وجود ندارد، ضمن اینکه سیستم مخابرات باید در تمامی کشور در خصوص اینترنت پرسرعت راه‌اندازی شود؛‌ بنابراین امیدواریم این دو نقیصه در سال ۹۷ مرتفع شود.

۱ فرو ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

بیمه سلامت در سال ۹۶ بخشی از بدهی‌های خود به حوزه سلامت را پرداخت کرد

حمزه:‌ برای حل مشکل مطالبات داروخانه‌ها در سال گذشته تلاش‌های بسیاری صورت گرفت، دارو یکی از مباحث مهم در حوزه سلامت است؛ اما متأسفانه به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته سازمان‌های بیمه‌گر ازجمله بیمه سلامت تنها بخشی از بدهی‌های خود به حوزه سلامت را پرداخت کردند، بنابراین پرداخت قسمتی از مطالبات به سال ۹۷ موکول شد. سال گذشته مطالبات شرکت‌های دارویی از حوزه بیمه سلامت حدود ۳ هزار میلیارد تومان بود که مقرر شد با تصویب بودجه ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در صحن مجلس این معوقات تا پایان سال گذشته پرداخت شود؛ اما متأسفانه این اعتبار در بودجه ۹۷ کاهش پیدا کرد.

۱۸ دی ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

کاهش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی پزشک خانواده در کمیسیون بهداشت مورد تایید واقع نشد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: استقرار نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده، قطعا مهمترین جزء طرح تحول سلامت است چراکه می تواند در مدیریت و صرفه جویی منابع موثر باشد.

۵ دی ۱۳۹۶
عضو کمیسیون تلفیق:

بودجه نظام سلامت کاهش پیدا نخواهد کرد

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه بودجه نظام سلامت کاهش پیدا نخواهد کرد، از توافق مجلس با سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص منابع پایدار وزارت بهداشت در سال آینده خبر داد.

۱۹ آذر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

تنها دهک‌های یک و دو جامعه باید از خدمات رایگان بیمه سلامت بهره‌مند شوند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به لایحه بودجه ۹۷ برای برگزاری آزمون وسع به‌منظور تعیین دهک‌های دریافت‌کننده حق بیمه سلامت را اقدامی علمی و منطقی دانست.

۲۳ آبا ۱۳۹۶
عضو کمسیون بهداشت:

مردم خودشان اجازه دهند پول یارانه در حوزه بهداشت و درمان هزینه شود

حمزه: طرح تحول سلامت یارانه بزرگی برای مردم محسوب می شود، با توجه به اینکه پرداخت یارانه نقدی سالیانه ۴۶ هزار میلیارد تومان به بودجه کشور تحمیل می کند، امیدواریم مردم خودشان به جای اینکه بخواهند یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت کنند اجازه دهند این پول در حوزه بهداشت و درمان هزینه شده و یارانه ها در قالب خدمات سلامت به مردم ارائه شود.

۲۳ آبا ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

تا زمانی که زیر ساخت مخابراتی فراهم نشود نظام پزشک خانواده نمی‌تواند مستقر شود

حمزه: زمانی که در کشور نظام ارجاع و پزشک خانواده نداشته و هنوز نمی توانیم داشته باشیم، طبیعی است که فقدان این نظام هزینه ای به کشور تحمیل می کند. زیرساخت اصلی نظام ارجاع، وجود زیرساخت مخابراتی لازم برای پرونده الکترونیکی سلامت است که در کشور فراهم نیست و هنوز اینترنت پرسرعت به اندازه کافی در همه نقاط کشور در دسترس نیست و تا زمانی که این زیر ساخت ها فراهم نشود نظام پزشک خانواده نمی تواند مستقر شود.

۱۰ شهر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

بازار تجهیزات پزشکی در دست دلالان و واسطه‌ها قرار دارد

حمزه: متاسفانه در حال حاضر بازار تجهیزات پزشکی در کشور همانند بخش ها و حوزه های دیگر در دست دلالان و واسطه ها قرار دارد، از سوی دیگر شرکت های برند تجهیزات پزشکی درایران نمایندگی مشخصی نداشته و این موضوع نیز سبب مشکلاتی در بازار وسایل پزشکی شده است. مشخص نیست که چرا با دلالان دربازار تجهیزات پزشکی برخورد نمی شود، یعنی معلوم نیست که سازمان های نظارتی به چه دلیلی تمایلی به حذف و قطع دست واسطه ها ندارند.

۱۵ مرد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

به دلیل اقبال عمومی به طب سنتی دخالت و مداخلات افراد غیرمتخصص در این حوزه افزایش یافته است

حمزه: به دلیل اقبال عمومی به طب سنتی دخالت و مداخلات افراد غیرمتخصص در این حوزه افزایش یافته و از آنجایی که این افراد هیچ گونه تجربه ای در زمینه نحوه درمان بیماری ها و عوارض ناشی از آن ندارند سلامت مردم را به مخاطره می اندازند. متاسفانه سیستم نظارتی مناسبی وجود ندارد که مانع از حضور افراد غیرمتخصص در این زمینه شود و در واقع برخی افراد بدون هیچ گونه تخصصی در این حوزه فعالیت می کنند.

۱۱ مرد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

مهمترین عامل تاثیرگذار در کاهش موالید افزایش سن ازدواج، مشکلات و فقر اقتصادی است

حمزه: متاسفانه فرزندآوری زوجین در مناطق توسعه یافته کاهش یافته و در مناطق کمتر توسعه یافته تمایل زوجین نسبت به فرزندآوری بیشتر است از این رو در پایتخت کشور با کاهش یک درصدی موالید روبرو هستیم. در واقع مهمترین عامل تاثیرگذار در کاهش موالید افزایش سن ازدواج و مشکلات و فقر اقتصادی است. در کنار توجه به رفع مشکلات سد راه فرزندآوری زوجین باید به فرهنگ سازی نیز توجه داشت تا افزایش فرزندآوری در جامعه و کشور ترویج شود.

۹ مرد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت:

بیماری‌های غیرواگیر مهمترین علت مرگ و میرها در کشور است

حمزه: بیماری های غیرواگیر عامل ۷۰ درصد مرگ و میرها در کشور است،این بیماری‌ها مهمترین علت مرگ ومیرها در کشور بوده و تغذیه نامناسب، استرس و مصرف زیاد نمک، قند و چربی از مهمترین عوامل خطر این بیماری‌ها به شمار رفته و موجبات شیوع این بیماری ها را فراهم کرده است. بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون، دیابت، چاقی، انواع سرطان ها، چربی خون و کبد چرب در صدر بیماری های غیرواگیر قرار دارند.

۶ مرد ۱۳۹۶
عضو کمسیون بهداشت مجلس:

وزارت بهداشت در نخستین گام جهت ارتقای جایگاه پزشکان عمومی، باید طرح پزشک خانواده را در کل کشور اجرایی کند

حمزه: واقعیت آن است که در طرح تحول سلامت به طور شایسته به جایگاه پزشکان عمومی بها داده نشده و همین امر باعث دلسردی این افراد از ارایه خدمت شده است. باید این نکته را مورد توجه قرار داد که سطح اول خدمات با پزشکان عمومی است و وزارت بهداشت در نخستین گام جهت ارتقای جایگاه پزشکان عمومی، باید طرح پزشک خانواده را در کل کشور اجرایی کند. باید نواقص اجرای نظام ارجاع در دو استان فارس و مازندران ارزیابی شود تا بتوان طرح پزشک خانواده را در کل کشور تعمیم داد.

۲۳ تیر ۱۳۹۶
عضو کمسیون بهداشت مجلس:

بیمه سلامت بیشترین بدهی را به شرکت‌های دارویی دارد

حمزه: بیمه سلامت ایرانیان در راس سایر بیمه ها نسبت به انباشت بدهی به شرکت های دارویی قرار دارد زیرا این بیمه از منبع درآمدی مشخصی برخودار نیست و نمی تواند از پس هزینه های تحمیل شده برآید.

۱۰ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

زوجین در مناطق توسعه‌یافته تمایل کمتری نسبت به فرزندآوری دارند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزایش سن ازدواج را عاملی موثر در پیری جمعیت و تاخیر در فرزندآوری دانست و گفت: مهمترین علت افزایش سن ازدواج بیکاری است.

۳ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

تامین نیروی انسانی وزارت بهداشت به علت ارتباط با سلامت مردم باید متفاوت‌تر از سایر دستگاه‌ها باشد

حمزه: هر چند طبق برنامه پنجم سیاست کوچک سازی باید در مورد تمامی نهادها اعمال شود اما در بخش سلامت، آموزش و امنیت کشور منطقی نیست که چنین سیاستی را اعمال کرد زیرا این موضوع با جان انسان ها سروکار داشته و سلامت مردم را نشانه می رود؛ تامین نیروی انسانی وزارت بهداشت به علت ارتباط با سلامت مردم باید متفاوت تر از سایر دستگاه ها باشد.