۱۰ ارد ۱۳۹۵

آیا مشکل اصلی تجارت کشور کارت بازرگانی است؟

گرچه روال فعلی کارت بازرگانی مشکلات فراوانی دارد، اما مشکل اصلی تجارت خارجی کشور، عدم شفافیت است. لازم است مسئولین تجارت خارجی کشور با ایجاد شفافیت در این حوزه، شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنند که دیگر نیازی به کارت بازرگانی نباشد.

۷ ارد ۱۳۹۵

تعرفه‌های جدید واردات؛ یک گام رو به جلو/ ضرورت کنترل قاچاق با رهگیری کالا

در سال جاری، میزان تعرفه واردات اغلب کالاها به منظور حمایت از تولید داخلی افزایش یافته است، اما تعرفه برخی کالاهای مصرفی با هدف کاهش قاچاق کاهش یافته است. حال آنکه راهکار کنترل قاچاق، ایجاد و تقویت سیستم‌های متمرکز رهگیری در کشور است.

۱۲ شهر ۱۳۹۴

GS1، همان ایران‌‌کد با ظاهری جدید

با توجه به آمار بالای قاچاق کالا، بالاخره وزیر صنعت مجبور شد طرح شناسه‌گذاری کالاهای وارداتی را با نام و ظاهری جدید احیا کند. اگرچه مفهوم کلی GT1 و ایران‌کد یکسان است،اما در طول دو سال گذشته با حذف سامانه ایران‌کد و شبنم، نظام توزیع کالای کشور بدون وجود سامانه رهگیری به کار خود ادامه داد.

۱۴ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه صنعت، معدن و تجارت

رونق واردات، رکود تولید

نظر به اهمیت حوزه ی صنعت، معدن و تجارت در تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز است تا اقدامات و تصمیمات مسئولین این حوزه به صورت مستمر مورد واکاوی قرار گیرد. گزارش پیش رو شامل رصد اتفاقات و تصمیمات مهم مسئولان حوزه صنعت، معدن و تجارت در زمینه های «برنامه‌ریزی کلان صنعتی»، «هدفمندی یارانه‌ها و نقدینگی تولید»، « واردات و صادرات» و «معدن»، در بازه ی زمانی شهریور تا پایان پاییز ۹۳ می‌باشد.

۳۰ دی ۱۳۹۳

واردات دوبرابری و نبود شفافیت؛ حمله ای دوگانه به تولید داخل+فیلم

شیوه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت در پیش‌گرفته است، نه‌تنها موجب از بین رفتن بخش‌های مولد اقتصاد -به خاطر رشد افسارگسیخته واردات کالا به کشور- می‌شود بلکه همین حجم بالای واردات نیز بدون سامانه‌های جامع اطلاعاتی صورت گرفته که در نتیجه آن ضربه دوچندان به تولید وارد شده و عوارضی نظیر فساد، فرار مالیاتی،کاهش درآمدهای دولت و… را به همراه داشته و خواهد داشت.

۴ آذر ۱۳۹۲

پاسخی به ادعای اتاق بازرگانی درباره ایران کد

هزینه دریافت برچسب ایران کد برای هر کانتینر ۲۱۰۰ دلاری در حال حاضر ۲ دلار است و ایران از سال ۲۰۰۷ تاکنون در رتبه ردگیری کالاها ۱۷ پله ارتقا یافته است.

۳ آذر ۱۳۹۲

پاسخ تمام اشکالاتی که وزیر صنعت به شبنم و ایران‌کد گرفت

با توجه به احضار وزیر صنعت از سوی مجلس برای پاسخگویی در باره حذف شبنم و ایران کد، عیارآنلاین به بازخوانی و پاسخ به برخی اشکالات وارد به این دو طرح پرداخته است. آیا طرح شبنم یک طرح بیهوده بود و به قاچاق رسمیت می‌داد؟ آیا کد HS می‌تواند کارکرد شبنم و ایران کد را داشته باشد؟ آیا طرح شبنم مانع کسب و کار است؟

۲۸ آبا ۱۳۹۲

قوانینی که به لزوم استفاده از ایران‌کد تاکید دارند

۱۰ نمونه از قوانین و مصوبات قانونی در خصوص لزوم استفاده از ایران کد استخراج شده است که لزوم استفاده از این نظام شماره گذاری در بدنه اقتصادی کشور مورد تاکید است.

۲۱ آبا ۱۳۹۲
شرکت راهبر و همکار امین را حذف کنید، نه طرح شبنم را

ایجاد انحصار برای یک شرکت خصوصی عامل مشکلات طرح شبنم

مهمترین دلیل مشکلات طرح شبنم، عدم جداسازی سیاستگذاری از اجرا و همچنین ایجاد انحصار در وزارت صنعت با دور زدن قانون برگزاری مناقصات بوده است که باعث شد طرح شبنم مطابق با سلیقه‌ی یک شرکت خصوصی پیش برود.

۲۱ آبا ۱۳۹۲

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد طرح شبنم

مرکز پژوهش های مجلس منافع و مشکلات شبکه بازرسی و نظارت مردمی موسوم به طرح شبنم را بررسی کرد.

۲۰ آبا ۱۳۹۲
بررسی سیستم‌های بین‌المللی کدگذاری کالا:

ایران کد و شبنم جایگزین هم نیستند

به منظور سیستمی کردن ارایه‌ خدمات، باید موجودیت‌ها به زبان ماشین تبدیل شوند تا رفتار آنها توسط رایانه قابل پردازش باشد، لذا «نظام کدگذاری پایه» شکل گرفته است در این یاداشت سعی می‌شود تا انواع نظام‌های شماره‌گذاری کالا مورد بررسی قرار گیرد.

۱۸ آبا ۱۳۹۲

لغو ایران‌کد و شبنم رسماً ابلاغ شد

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک، مصوبه لغو دریافت ایران‌کد و شبنم در سامانه ثبتارش را رسماً ابلاغ کرد.

۶ آبا ۱۳۹۲

نعمت‌زاده: شبنم را کلاً حذف کردیم چون اقدامی بیهوده بود!

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه گمرک و واردکنندگان مخالف طرح شبنم بودند، گفت: این طرح برای تمام کالاها لغو شد چون اقدامی بیهوده است و به قاچاق رسمیت می بخشد.

۵ آبا ۱۳۹۲

به‌جای حذف ایران‌کد بهتر نیست به فکر سامانه تحت داس گمرک باشیم؟!

زیرساخت اصلی سامانه مدیریت تعاملات، ایران کد است، یعنی کالاهایی که اعمال استاندارد برای آن‌ها اجباری است، ایران کد آن‌ها فعال نمی‌شود مگر این که سازمان ملی استاندارد برای آن مجوز صادر کرده باشد. با حذف ایران کد عملاً سازمان ملی استاندارد ایران از کنترل بخشی از واردات خارج شد.

۳۰ مهر ۱۳۹۲

آیا برچسب شبنم جعل می‌شود؟/ پاسخ به ۵ سوال در مورد طرح شبنم

آیا برچسب شبنم جعل می‌شود؟ درآمد میلیاردی شبنم به جیب چه کسانی می‌رود؟ چرا شبنم بروکراسی ایجاد کرده است؟ با چه اصلاحاتی می‌توان شبنم را بهبود بخشید؟ پاسخ به این سوالات را در می‌توانید در این یادداشت بخوانید.