۳ خرد ۱۳۹۳

نقش‌دولت در ارتقاء توان ساخت‌داخل

بی‌توجهی به نقش دولت در توسعه فناوری، خلا استراتژی و برنامه ریزی بلندمدت برای توانمندسازی صنایع، عدم استفاده از ظرفیت‌ بازار داخلی و مسئله تامین مالی مهمترین مشکلات پیش روی دولت در ارتقاء توان ساخت داخل است.

۷ بهم ۱۳۹۲
سطوح مختلف ساخت‌داخل

ارتقاء توان ساخت داخل پدیده‌ای اتفاقی نیست

یادگیری و به تبع آن توانایی فناوری و ساخت داخل در یک بنگاه فرآیندی بلندمدت است و نیازمند برنامه‌ریزی است. یکی از ملزومات این برنامه‌ریزی، شناخت «سطوح توانایی» و ارتقاء توانایی در این سطوح است.

۱۳ آذر ۱۳۹۲
گفتگو با رئیس مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه شریف(قسمت دوم):

روند ساخت داخل در شرایط تحریم چگونه بوده است؟

سابقه نداشت که مدیرعامل پتروشیمی سازنده‌های داخلی را جمع کند و برای همکاری و بستن قرارداد اعلام آمادگی کند. اما این اتفاق در دوره تحریم افتاد. در دوره­‌های قبل مدیران می‌گفتند ساخت داخل و تقویت آن به ما ارتباطی ندارد و ما مسئول بهره‌برداری هستیم.

۱۲ آذر ۱۳۹۲
فناوران داخلی نگران از فردای تحریم‌ها

آیا مدیران صنعتی از تحریم‌ها درس گرفته‌اند؟

هدف از اين نوشته ابراز نگرانی از فردای تحريم‌هاست، که مبادا با باز شدن مسير خريدها، دوباره نقش کليدی فناوری در ايجاد و حفظ قدرت ملی را فراموش کنيم!

۹ آذر ۱۳۹۲
گفتگو با رئیس مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه شریف:

جریان‌شناسی دولت‌های پس از جنگ در تقویت ساخت داخل

در یک دوره بعد از جنگ واقعاً توانایی انجام پروژه‌های بزرگ در کشور وجود نداشت و استفاده از شرکت‌های خارجی و بین‌المللی لازم بود. اما ایراد کار این بود که ما آن‌ها را مجبور به انتقال دانش فنی به شرکت‌های داخلی نکردیم. کاری که در نیرو بدرستی انجام شد.

۲۷ آبا ۱۳۹۲
تاملی‌بر فرصت‌های استفاده از توان‌ تولید داخلی(2)

چرا دولت نمی‌تواند از توان تولیدکنندگان داخلی در پروژه‌های بزرگ استفاده کند؟

درحالیکه شرکت‌های‌خارجی از حمایت‌های مالی دولت‌های خود برای ورود به‌بازار کشورهای‌دیگر برخوردارند، اصلی‌ترین مشکل پیمانکاران داخلی کمبود منابع مالی‌ است.

۲۱ آبا ۱۳۹۲
تاملی بر فرصت‌های استفاده از توان تولید و بازارهای ایران(1)

فرصت‌هایی که از داخلی دریغ می‌کنیم و به خارجی‌ها می‌دهیم

استفاده از توان تولید داخل در حوزه نفت، مخابرات و حمل‌ونقل و سایر رشته‌های صنعتی نه تنها باعث می‌شود از تهدیدات خارجی کاسته شود بلکه با ایجاد اشتغال برای نخبگان و متخصصان کشور فرصت مناسبی برای ارتقاء توانمندی‌های فناورانه‌ی تولیدکنندگان کشور خواهد شد.

۴ آبا ۱۳۹۲

صنایع الکتریکی و الکترونیکی جزو الویت‌های اول صنعت کشور

ارزش افزوده بالا و رشد بالای ارزش افزوده‌ی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در جهان، حجم و کیفیت بالای نیروی انسانی متخصص در این رشته، بازار بزرگ مصرف این تجهیزات در کشور و قابلیت توانمندسازی سایر صنایع مجموعه عواملی است که آن را جزو اولویت‌های صنعتی کشور قرار می‌دهد.