۱۱ آبا ۱۳۹۴

خوراک گاز ارزان؛ عامل اصلی انحراف مسیر توسعه پتروشیمی کشور

انتظار می رفت عرضه خوراک ارزان به پتروشیمی های بالادستی گازی، توسعه زنجیره ارزش در این صنعت را به همراه داشته باشد؛ اما این موضوع منجر به تعریف و اجرای طرح هایی با هدف صادرات محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده پایین شد.

۷ آبا ۱۳۹۴
شرایط متفاوت پتروشیمی ایران و عربستان

آیا قیمت خوراک گاز پتروشیمی در عربستان ارزان‌تر از ایران است؟

درباره ساختار و وضع صنعت پتروشیمی عربستان نکات فراوان قابل تاملی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان ثابت کرد که این تصور که قیمت خوراک گاز در عربستان بسیار ارزان تر از ایران است، تصوری صحیح و منطبق با واقعیتها نیست.

۱ آبا ۱۳۹۴

۷ عامل توسعه نامتوازن صنعت پتروشیمی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «دورنمایی از صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه» صراحتا بیان کرده که «ارزان بودن قیمت گاز» و البته «عدم تسری تخفیف‌ها در طول زنجیره تولید» در سال‌های گذشته مسبب عدم توسعه متوازن صنعت پتروشیمی بوده است.

۳۰ شهر ۱۳۹۴

هدف بخش خصولتی پتروشیمی از مخالفت با خوراک ۱۳ سنتی؛ تسهیل توسعه پتروشیمی یا حفظ رانت خوراک؟!

مخالفت بخش خصولتی پتروشیمی با تصویب قیمت ۱۳ سنت برای خوراک گاز پتروشیمی در نیمه نخست سال ۹۴، در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این، وزیر نفت از سودآوری واحدهای پتروشیمی، حتی با خوراک ۲۵ سنتی خبر داده بود.

۵ مرد ۱۳۹۴
«متن انرژی» چهاردهم منتشر شد

تور ژرمن‌ها برای نفت و گاز ایران

چهاردهمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. این بسته خبری به بررسی مهم‌ترین تحولات حوزه نفت و انرژی در هفته گذشته اختصاص دارد و به موضوعاتی چون سفر هیأت اقتصادی آلمان به ایران، سامانه هوشمند سوخت، قیمت خوراک پتروشیمی و بورس نفت؛ پرداخته است.

۴ خرد ۱۳۹۴
«متن انرژی» دهم منتشر شد

شاگرد تنبلها ۲۰ می‌گیرند!

دهمین بسته خبری «متن انرژی» که به بررسی مهم‌ترین تحولات حوزه نفت و انرژی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره، موضوعاتی چون قیمت خوراک پتروشیمی، صادرات گاز، اصلاح سهمیه‌بندی گازوئیل، دیپلماسی نفتی و فروش نفت؛ مورد بررسی قرارگرفته است.

۸ ارد ۱۳۹۴

توسعه زنجیره MTP، راهکاری غلط برای توجیه افزایش ظرفیت متانول در کشور

تاکید بر توسعه زنجیره ارزش متانول صرفا در زنجیره نوظهور MTP، به نظر می‌رسد راهکاری غیرعملیاتی و پرریسکی برای توسعه زنجیره ارزش این محصول است و مسیری برای توجیه افزایش شدید ظرفیت تولید متانول در کشور و استفاده نهادهای غیردولتی از سودهای نامتعارف ناشی از رانت انرژی (خوراک گاز) به حساب می‌آید.

۷ ارد ۱۳۹۴
هشتمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد

بوی خوراک ارزان به مشام هندی‌ها هم رسید!

در این شماره، موضوعاتی چون؛ روند تعیین فرمول قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی، سرمایه‌گذاری در طرحهای پتروشیمی، صادرات گاز کشور و اختصاص سهمیه سوخت ناوگان حمل‌ونقل بر اساس پیمایش؛ مورد بررسی قرار گرفته است.

۶ ارد ۱۳۹۴

امتحان بزرگ وزیر نفت/ آیا تنها ژست مبارزه با رانت کافی است؟

تهیه آیین نامه قیمت گذاری بلندمدت خوراک گاز پتروشیمی ها، یکی از بزرگترین آزمون های محک عملی ادعاهای زنگنه در مبارزه با فساد در صنعت نفت و جلوگیری از رانت خواری در این صنعت است.

۲ ارد ۱۳۹۴
هفتمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد

فشار خصولتی‌ها برای رانت‌خواری!

هفته گذشته نخستین نشست خبری وزیر نفت در سال ۹۴ برگزار شد. اولین بسته خبری متن انرژی در سال ۹۴ با محوریت بررسی اظهارات وی در این جلسه منتشر می‌گردد.

۱۵ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه نفت و گاز- قسمت دوم

وعده پایین دستی، عمل بالادستی

رصد تحولات چند ماه اخیر در حوزه نفت و گاز، نشان از طرح موضوعات جدیدی در این حوزه دارد؛ موضوعاتی چون احداث ۸ پالایشگاه سیراف در عسلویه، فروش نفت در بورس و مزایده گازهای همراه. اما به نظر می رسد انگیزه عملیاتی برای تحقق این پیشنهادات در بدنه وزارت نفت وجود ندارد.

۱ بهم ۱۳۹۳

سهامداران پتروشیمی بدنبال حفظ رانت قیمتی خوراک

شرکتهای پتروشیمی، خوراک گاز را با قیمت یارانه ای و بسیار کمتر از ارزش و قیمت جهانی آن، از دولت دریافت می کنند و محصولات خود را با قیمت جهانی (صادرات و یا تامین نیاز داخل) عرضه می کنند. با این صورت مساله کاملاً مشخص است که پتروشیمی ها بدنبال سود بیشتر هستند و هرچه خوراک گازی آنها با قیمت کمتری محاسبه شود، از آن طرف قیمت تمام شده تولیدات کمتر می شود و احیاناً کم بودن بهره وری خود را نیز می توانند بپوشانند.

۳۰ دی ۱۳۹۳
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار:

پالایشگاه‌ها به بورس بر می‌گردند/خوراک ۱۳ سنتی تغییر می‌کند

با تصویب دولت نماد شرکتهای پالایشی که بیش از ده درصد ارزش بازار را دارد و نقش بسزائی در کل بازار ایفا می کند ، به تابلوی بورس بر می‌گردد.

۲۹ دی ۱۳۹۳
معاون وزیر نفت مطرح کرد

جای خالی اتحاد روسیه، ایران، عراق و ونزوئلا برای مقابله با سقوط نفت/ پتروشیمی‌ها با خوراک ۱۳ سنتی کاملاً سودآورند

معاون وزیر نفت گفت: تعجب می‌کنم روسیه که تقریباً برابر با عربستان نفت تولید می‌کند چرا حاضر نیست در کنار ونزئلا، ایران و عراق قرار بگیرد تا ۲ میلیون بشکه از تولید نفت کم کنند.

۲۸ دی ۱۳۹۳
مدیر مالی «پارسان» در پی تصویب قانون نرخ خوراک پتروشیمی ها عنوان کرد:

کاهش نرخ خوراک به کمتر از ۱۳ سنت/رونق گروه در گرو کاهش یا لغو تحریم ها

قانون نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی در حالی توسط شورای نگهبان تصویب شد و به منظور اجرا در اختیار دولت قرار گرفت که طبق آن قیمت گاز طبیعی مصرفی این مجموعه ها براساس میانگین وزنی مصارف داخلی و صادراتی تعیین می شود.