۸ دی ۱۳۹۴

بنزین یورو چهاری که یورو دو هم نبود!

با فرا رسیدن فصل سرما و اوج‌گیری آلودگی هوای کلان‌شهرها، موضوع کیفیت بنزین بار دیگر به یکی از موضوعات داغ روزهای اخیر بدل شده است. اگرچه مسئولین وزارت نفت مدعی هستند که کیفیت بنزین وارداتی یورو۴ و بالاتر از آن است، اما برخی کارشناسان با رد این ادعا، تنها راه بهبود کیفیت بنزین را توسعه پالایشگاه‌های کشور می‌دانند.

۴ خرد ۱۳۹۴

درآمد ۴ هزار میلیارد تومانی بنزین تک‌نرخی یا مشکل فنی؛ سناریوی هدف کدام است؟

علی‌رغم آنکه سناریوهای متعددی درباره دلیل واریز نشدن سهمیه خردادماه بنزین خودروهای شخصی مطرح می‌شود، اظهارات پنهان و آشکار مقامات مسئول حکایت از یک تصمیم در کلیت دولت درباره بنزین دارد که به احتمال زیاد می‌تواند عرضه تک‌نرخی بنزین باشد.

۱۵ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه نفت و گاز- قسمت دوم

وعده پایین دستی، عمل بالادستی

رصد تحولات چند ماه اخیر در حوزه نفت و گاز، نشان از طرح موضوعات جدیدی در این حوزه دارد؛ موضوعاتی چون احداث ۸ پالایشگاه سیراف در عسلویه، فروش نفت در بورس و مزایده گازهای همراه. اما به نظر می رسد انگیزه عملیاتی برای تحقق این پیشنهادات در بدنه وزارت نفت وجود ندارد.

۴ بهم ۱۳۹۳

آدرس‌های غلط نفتی‌ها درباره بنزین وارداتی و پتروشیمی‌ + سند

اسناد موجود نشان می‌دهد وزارت نفت اطلاعات غلطی درباره آلایندگی بنزین پتروشیمی، مقایسه قیمت بنزین وارداتی و پتروشیمی، کیفیت بنزین وارداتی و ادامه توزیع بنزین پتروشیمی در پاییز امسال ارائه کرده‌اند.

۱۵ دی ۱۳۹۳

فقدان تفکر سیستمی در موضوع کیفیت بنزین

ما در هیچیک از تحلیل‌های سیستمی خود، حق نداریم به همبستگی‌ها استناد کنیم. اشتباهی که در تحلیل‌های سطحی زیاد اتفاق می‌افتد و در خصوص بنزین و کیفیت آن نیز این جنس تحلیلها قابل مشاهده است.

۲۳ آذر ۱۳۹۳
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست وزارت نفت:

ایران در رتبه هفتم انتشار گازهای گلخانه‌ای دنیا/ اساسا از بنزین پتروشیمی در تهران استفاده نشد

تا ۲۰۲۰ همه فعالیت‌های ما برای کنترل گازهای گلخانه‌ای به صورت داوطلبانه خواهد بود اما بعد از ۲۰۲۰ در صورت تصویب ADP مشکلات زیادی برای ما ایجاد می‌شود و مشمول جرایمی مانند مالیات بستن به نفت و امثال آن می‌شویم که شاید مشکلات آن کمتر از مشکلات انرژی هسته‌ای نباشد.

۸ آذر ۱۳۹۳

پیروزبخت: روی بنزین پتروشیمی‌ها آزمایشی انجام نداده‌ایم

رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به این سوال که آیا سازمان استاندارد در اسفند ماه ۱۳۹۲ روی بنزین پتروشیمی ها نظارتی انجام داده است، گفت: ما هیچ آزمایشی روی بنزین پتروشیمی‌ها انجام نداده‌ایم‌.

۶ آذر ۱۳۹۳
چهارمین بسته خبری «متن» انرژی منتشر شد

احتمال تصویب قیمت گذاری پلکانی برای خوراک گاز پتروشیمی در مجلس

چهارمین بسته خبری «متن» انرژی که به مهم ترین تحولات حوزه نفت و انرژی کشور در طول یک هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این بسته خبری، روند فرمول قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی در مجلس، فراخوان وزارت نفت برای فروش گازهای همراه به بخش خصوصی و ماجرای کیفیت بنزین را مورد بررسی قرار داده ایم.

۵ آذر ۱۳۹۳

تکرار ادعای آلایندگی بنزین پتروشیمی در نامه ۴ مقام ارشد دولت به لاریجانی+ نامه

در حالی که ادعای دولت درباره آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ (ریفرمیت) توسط سه کمیسیون انرژی، بهداشت و درمان و اصل ۹۰ مجلس رد شده است، چهار مسئول دولتی با امضاء نامه‌ای به رئیس مجلس دوباره همان ادعا‌ها را تکرار کرده‌اند.

۳ آذر ۱۳۹۳
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگویی مطرح کرد

وزارت نفت اسناد عدم استفاده از فلزات ممنوعه در بنزین وراداتی را ارائه دهد

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد: اگر وزارت نفت و سازمان محیط زیست اسنادی مبنی بر عدم استفاده از فلزات ممنوعه در بنزین وارداتی دارند، ارائه دهند.

۲ آذر ۱۳۹۳
مدیر روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا در گفتگو با عیارآنلاین:

نقش پر رنگ شرایط جوی در آلودگی هوا/ بنزین توزیعی در تهران از لحاظ عدد اکتان و میزان بنزن «یورو ۴» نیست

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران با بیان اینکه شرایط جوی نقش مهمی در وضعیت هوا دارد و کیفیت سوخت عامل اصلی آلودگی هوای تهران نیست، تأکید کرد که علیرغم بهبود کیفیت بنزین توزیعی در تهران، این سوخت هنوز به استاندارد یورو ۴ نرسیده است.

۱ آذر ۱۳۹۳

چرا واردات بنزین تأثیری در کیفیت هوای تهران نداشت؟

هوای پایتخت هشتمین روز متوالی آلودگی شدید را در سایه سیاسی‌کاری‌ها سپری کرد

۱ آذر ۱۳۹۳

تناقض‌‌گویی مسئولان درباره کیفیت هوای تهران/ منشاء آلودگی بالاخره مشخص نشد

امروز هشتمین روز متوالی است که هوای تهران در شرایط آلوده به سر می برد، اما با صحبت های مسئولان شرکت ملی گاز ایران و مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش مشخص نیست که منشا این آلودگی هوا در کجا است.

۱ آذر ۱۳۹۳
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خبر داد

انتشار گزارش کیفیت بنزین وارداتی در صحن مجلس منتظر تصویب کمیسیون اصل ۹۰

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد: گزارش این کمیسیون درباره کیفیت بنزین پتروشیمی و بنزین وارداتی برای اعلام در صحن مجلس منتظر تصویب در کمیسیون اصل ۹۰ است.

۳۰ آبا ۱۳۹۳
در یک برنامه تلویزیونی اعلام شد

پاسخ‌های زنگنه درباره کرسنت،آلودگی بنزین، اوپک و اعلام نفت زیر ۸۰دلار در بودجه ۹۴

بیژن زنگنه وزیر نفت به انتقادها از خودش درباره قرارداد کرسنت، بنزین و آلودگی هوا و تعلل در موضع گیری برابر کاهش قیمت نفت در اوپک پاسخ داد و گفت: برآوردها حاکی از تصویب نفت زیر ۸۰ دلار در بودجه ۹۴ است.