۲۸ آذر ۱۳۹۶
مدیر دفتر مدیریت بیمارستانی:

در راستای مدیریت هزینه‌ها برخی بسته‌های برنامه تحول سلامت اصلاح شده است

دکتر کلانتری گفت: در راستای مدیریت هزینه های درمان در سه بسته خدمتی در برنامه تحول نظام سلامت شامل؛ ویزیت، مقیمی و ماندگاری، اصلاحاتی ایجاد شده است و همچنین برای اصلاح ساختار مدیریت بیمارستان ها، دستورالعمل مستقل تدوین و واگذاری مدیریت مشارکتی بیمارستان ها و توانمندسازی مدیران بیمارستانی در دست اقدام است.

۶ ارد ۱۳۹۳
نگاهی به عملکرد هفت ماه وزارت راه و شهرسازی

۲۰۰ روز با آخوندی و بازار نامتوازن مسکن

وزیر راه و شهرسازی در هفت ماهه ابتدایی وزات خود با مسایل و مشکلات زیادی در حوزه مسکن روبرو بود که عمدتا مرتبط با طرح های مسکن مهر، مسکن اجتماعی و موضوع افزایش وام خرید مسکن بود. اما آیا آخوندی در مدیریت این مشکلات موفق عمل کرد؟

۱ ارد ۱۳۹۳
بررسی عملکرد هفت ماهه وزارت علوم دولت یازدهم

آنچه فرجی دانا در سال ۹۲ انجام داد

هرچند وزیر علوم به مسائلی مانند ارتقای کیفی مدیریت آموزش عالی در کنار توسعه کمی و آمایش رشته‌ها و تقدم پژوهش محور بودن به آموزش محور بودن توجه داشت ولی اقدام خاصی برای تحقق آنها از سوی این وزارتخانه مشاهده نشد.

۱ ارد ۱۳۹۳
گزارش عملکرد هفت ماهه وزیر اقتصاد

طیب نیا با اقتصاد متلاطم کشور چه کرد؟

علی‌رغم اینکه وزیر اقتصاد دولت یازدهم شناخت مناسبی از فضای اقتصادی کشور داشت و برنامه قابل قبولی نیز برای حل معضلات اقتصادی کشور به مجلس ارائه داد، اما در ۲۰۰ روز اول وزارت خود به دادن وعده های حداقلی در زمینه میزان رشد اقتصادی و نرخ تورم اکتفا کرد.

۲۶ فرو ۱۳۹۳
هفت ماه با وزرای دولت یازدهم

آنچه حجتی در سال ۹۲ انجام داد (بخش دوم)

در کنار اقدامات مهم محمود حجتی در سال ۹۲ می توان به چند مورد قابل تأمل نیز اشاره کرد. از جمله این موراد، توسعه واردات ماشین آلات، با هدف بالا بردن ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی و اولویت ندادن به موضوع تجمیع اراضی است.

۲۵ فرو ۱۳۹۳
بررسی عملکرد معاونت علمی در دولت یازدهم

معاونت علمی و فناوری و مسئله شرکتهای دانش‌بنیان

توجه جدی به مسئله شرکتهای دانش بنیان و اعمال تغییراتی در نحوه حمایت از نخبگان، راه اندازی بورس ایده با همکاری فرابورس، حمایت از سرمایه‌گذاران و صندوق های ریسک پذیر و اعلام آمادگی برای حل اختلافات با وزارت علوم و از جمله مهمترین فعالیتهای معاونت علمی در این چند ماه بوده است …

۲۴ فرو ۱۳۹۳
بررسی عملکرد هفت‌ماهه بانک مرکزی (2)

بانک مرکزی، ارز و تحریم

صرف نظر از اقداماتی که بانک مرکزی به منظور کنترل تقاضای سفته بازی انجام داده است، سوال این است که آیا امکانی وجود دارد که فشار تقاضا بر روی ارزهای اصلی را کم نمود؟ به عبارتی آیا تجار می توانند از ارزهای محلی برای تسویه مالی استفاده نمایند و اگر این امکان وجود دارد بانک مرکزی چه اقداماتی در این زمینه انجام داده است؟

۲۳ فرو ۱۳۹۳
بررسی عملکرد 7ماهه حوزه سلامت

وزیر بهداشت برای سلامت مردم چه کرد؟ (قسمت دوم)

در کنار همه تلاش های صورت گرفته در وزارت بهداشت، انتقاد اصلی به این دستگاه را می‌توان در نپرداختن به اقدامات اساسی برای بهبود وضعیت و تجدید ساختار نظام سلامت وارد دانست. مسائلی چون تفکیک پزشکان بخش خصوصی و دولتی، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، پزشک خانواده و …

۲۰ فرو ۱۳۹۳
بررسی عملکرد هفت‌ماهه وزیر بهداشت(1)

وزیر بهداشت برای سلامت مردم چه کرد؟

اعتبار دیده شده در بودجه ۹۳ برای بخش بهداشت و درمان تاکنون بی سابقه بوده است. همچنین وزیر بهداشت تشکیل یک شبکه بیمه‌ای قوی را بخشی از راه حل مشکلات نظام سلامت دانسته‌اند. اما به نظر نمی‌رسد وزارت بهداشت تا کنون گام مهمی در این راستا برداشته باشد…

۱۹ فرو ۱۳۹۳
بررسی عملکرد هفت‌ماهه وزیر نفت(2):

۲۰۰ روز با زنگنه و طلای سیاه (قسمت دوم)

اولویت دهی به تزریق گاز، تلاش برای فعال کردن پالایشگاه ستاره خلیج فارس و اصلاح ساختار قراردادهای نفتی از مهمترین وعده های کوتاه مدت و بلندمدت زنگنه برای اداره وزارت نفت بود. اما وزیر نفت تا چه حد در اجرای این برنامه ها موفق عمل کرد و بزرگترین چالش آتی وزارت نفت در سال ۹۳ چه خواهد بود؟

۱۹ فرو ۱۳۹۳

آنچه حجتی در سال ۹۲ انجام داد (بخش اول)

تعیین قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان از تصمیمات قابل توجه حجتی در سال ۹۲ بود. با توجه به زمان مناسب اعلام قیمت و مقدار قابل قبول آن، این تصمیم وزیر از سوی کارشناسان تصمیم مثبتی ارزیابی شد. بر این اساس انتظار می‌رود تولید گندم کشور در سال ۹۳ به میزان قابل قبولی افزایش پیدا کند.

۱۸ فرو ۱۳۹۳
هفت ماه با وزرای دولت یازدهم(3)

نعمت زاده در هفت ماه اول مسئولیت‌اش چه کرد؟(بخش دوم)

سه ماه پس از حضور نعمت‌زاده در وزارت صنعت نماینده سابق ایران در آنکتاد از دستور نعمت‌زاده برای الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی خبر داد. از سوی دیگر نعمت‌زاده «تلاش برای الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت» را نیز در برنامه های خود در وزارت صنعت گنجانده بود که با انتقادات و ملاحظاتی همراه بود.

۱۷ فرو ۱۳۹۳
بررسی عملکرد هفت‌ماهه رئیس‌کل بانک مرکزی (1)

بانک مرکزی و کنترل نقدینگی در سال ۹۲

اگرچه بانک مرکزی رشد پایه پولی را کنترل نموده است، اما در کنترل عامل دیگر موثر بر نقدینگی یعنی «ضریب فزاینده» ضعیف عمل نموده و در مجموع نقدینگی بیشتر از سال ۹۰ افزایش داشته است و تبدیل به مهمترین عامل ایجاد تورم ۱۷ درصدی در ۱۱ ماهه اول سال ۹۲ شده است.

۹ فرو ۱۳۹۳
بررسی عملکرد هفت‌ماهه وزیر نفت(1):

۲۰۰ روز با زنگنه و طلای سیاه

مهندس بیژن زنگنه با ۱۶۶ رای موافق و ۱۰۴ رای مخالف نمایندگان مجلس، در ۲۷ مرداد ۹۲ رسماً کارش را در دفتر وزیر نفت آغاز کرد. تغییر رویکرد از صادرات نفت خام به صادرات فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا و ایجاد فرصت بیشتر برای بخش خصوصی به منظور مشارکت در تجارت نفت و گاز از مهمترین وعده‌های بلندمدت زنگنه بود.

۵ فرو ۱۳۹۳
هفت‌ماه‌باوزرای‌دولت‌یازدهم

نعمت‌زاده در هفت‌ ماه‌‌ اول مسئولیت‌اش چه کرد؟ (بخش۱)

نعمت زاده در این دوره‌ی هفت ماهه در وزارت صنعت با شرایط سختی روبرو بود. شرایط رکود و تورم باعث شده کارخانه‌جات و بخش تولید در شرایط مناسبی نباشند و همچنین حجم سرمایه‌گذاری در صنعت پائین بیاید.