۲ اسف ۱۳۹۳

پرونده ویژه «کارنامه پاییزه»+ دانلود

پایگاه خبری- تحلیلی عیارآنلاین در قالب سلسله گزارش‌هایی با عنوان «رصد عیار»، با تکیه بر ظرفیت دانشی نخبگانی خود و با رصد و پایش اظهارات، تصمیمات و عملکرد مسئولین در فصل پاییز، فعالیت آن‌ها را به منظور ارزیابی در اختیار مخاطبان خود قرار داده است.

۱۹ بهم ۱۳۹۳
گزارش رصد پاییزه حوزه نیرو- بخش برق

خیز دولت برای کاهش تلفات برق

طرح توسعۀ سلول‌های خورشیدی در منازل، افزایش قیمت خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، خیز دولت برای کاهش تلفات شبکۀ برق و همچنین بی‌تفاوتی وزارت نیرو نسبت به خریداری برق تولید از گازهای همراه نفت را می‌توان به عنوان مهم‌ترین تحولات ماه‌های اخیر قلمداد نمود.

۱۸ بهم ۱۳۹۳
گزارش رصد پاییزه نظام پولی و مالی- قسمت دوم

غبار بانکی بر شیشه شفافیت

در قسمت دوم گزارش رصد پاییزه حوزه پولی و مالی، مسائل موسسات غیر مجاز، شفافیت سیستم بانکی، استقلال بانک مرکزی، بانکداری بدون ربا یا بانکداری ربوی و مسئله مالیات بررسی شده است.

۱۵ بهم ۱۳۹۳
گزارش رصد پاییزه نظام پولی و مالی- قسمت اول

نظارت منفعلانه ناظر، عطش نقدینگی در تولید

پارادوکس افزایش نقدینگی از طریق پایه پولی و ضریب فزاینده، هدایت نقدینگی و مسئله نظارت بانک مرکزی بر بانکها از مهمترین موضوعاتی است که در قسمت اول گزارش رصد پاییزه حوزه پولی و مالی بدان پرداخته شده است.

۱۵ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه نفت و گاز- قسمت دوم

وعده پایین دستی، عمل بالادستی

رصد تحولات چند ماه اخیر در حوزه نفت و گاز، نشان از طرح موضوعات جدیدی در این حوزه دارد؛ موضوعاتی چون احداث ۸ پالایشگاه سیراف در عسلویه، فروش نفت در بورس و مزایده گازهای همراه. اما به نظر می رسد انگیزه عملیاتی برای تحقق این پیشنهادات در بدنه وزارت نفت وجود ندارد.

۱۴ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه آموزش و پرورش- قسمت دوم

حاشیه‌هایِ «مـالی» مهم‌تر از متـنِ «تعلیم و تربیت»

کاهش سهم هزینه های غیرپرسنلی از بودجه آموزش و پرورش، متنوع سازیِ منابع درآمد و اما و اگرهای واگذاری مدارس دوتی به مؤسسان مدارس غیردولتی از مهمترین چالشهای علی اصغر فانی و یارانش در حوزه تأمین منایع مالی و گسترش مدارس غیرانتفاعی هستند که در قسمت دوم از این گزارش رصد، بدانها پرداخته می‌شود.

۱۴ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه صنعت، معدن و تجارت

رونق واردات، رکود تولید

نظر به اهمیت حوزه ی صنعت، معدن و تجارت در تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز است تا اقدامات و تصمیمات مسئولین این حوزه به صورت مستمر مورد واکاوی قرار گیرد. گزارش پیش رو شامل رصد اتفاقات و تصمیمات مهم مسئولان حوزه صنعت، معدن و تجارت در زمینه های «برنامه‌ریزی کلان صنعتی»، «هدفمندی یارانه‌ها و نقدینگی تولید»، « واردات و صادرات» و «معدن»، در بازه ی زمانی شهریور تا پایان پاییز ۹۳ می‌باشد.

۱۳ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه نفت و گاز- قسمت اول

خـزان بــازار نـفـت

رصد تحولات چند ماه اخیر در حوزه نفت و گاز، نشان از طرح موضوعات جدیدی در این حوزه دارد؛ موضوعاتی چون احداث ۸ پالایشگاه سیراف در عسلویه، فروش نفت در بورس و مزایده گازهای همراه. اما به نظر می رسد انگیزه عملیاتی برای تحقق این پیشنهادات در بدنه وزارت نفت وجود ندارد.

۱۳ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه آموزش و پرورش- قسمت اول

آموزش و پرورشِ حاکمیتی در گیر و دار جذب نیرو

وعده وزیر مبنی بر تدوین نقشه راه تا پایان سال۹۳، اما و اگرهای برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی، حل معضل کمبود نیرو در مناطق محروم و مازاد نیرو در شهرهای برخوردار از مهمترین چالشهای علی اصغر فانی و یارانش در دو حوزه سندتحول بنیادین و تأمین نیروی انسانی هستند که در قسمت اول از این گزارش رصد، بدانها پرداخته می‌شود.

۱۲ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه کشاورزی -قسمت دوم

«آب»، تشنه مدیریت

بخش کشاورزی از یک سو به عنوان تأمین کننده امنیت غذایی جامعه و از سوی دیگر با دارا بودن ظرفیت بالای اشتغال و تولید، می تواند به عنوان محور پیشرفت کشور مورد توجه قرار گیرد. آب و منابع طبیعی نیز به عنوان بخش های مکمل و پایدار کننده تولید غذا، وظیفه تأمین امنیت غذایی در جامعه را بر دوش می‌کشند.

۱۲ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه حمل و نقل

ترانزیت؛ ظرفیتی خاموش

بررسی اخبار مرتبط با وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد تمرکز مسئولین این وزارتخانه بر حوزه مسکن و شهرسازی بوده است. با این وجود مرور اخبار حوزه حمل و نقل نشان می دهد در کنار انجام فعالیت های متدوال این وزارتخانه مثل ساخت و توسعه زیرساخت های حمل و نقل و نگهداری از آن ها، موضوعات دیگری نیز مورد توجه مسئولین وزارت راه و شهرسازی بوده اند.

۱۱ بهم ۱۳۹۳
رصد پاییزه حوزه کشاورزی -قسمت اول

سایه سنگین واردات غلات بر تولید داخلی

بخش کشاورزی از یک سو به عنوان تأمین کننده امنیت غذایی جامعه و از سوی دیگر با دارا بودن ظرفیت بالای اشتغال و تولید، می تواند به عنوان محور پیشرفت کشور مورد توجه قرار گیرد. در بخش اول این گزارش به بررسی مهمترین تحولات مربوط به تأمین کالاهای اساسی از جمله گندم و برنج پرداخته شده است.