۲۱ ارد ۱۳۹۴
گزارش رصد زمستانه حوزه آموزش و پرورش- قسمت دوم

«طرح رتبه‌بندی معلمان» چه سرانجامی خواهد داشت؟

سرانجام طرح رتبه‌بندی معلمان، استخدام نیروهای جدید در آموزش و پرورش ، تصمیم مجلس درباره واگذاری مدارس به بخش غیردولتی و شیوه اجرای نظام جامع هدایت تحصیلی از مهمترین چالشهای علی اصغر فانی و یارانش در زمستان ۹۳ بودند که در قسمت دوم از این گزارش رصد، بدانها پرداخته می‌شود.

۱۸ ارد ۱۳۹۴
گزارش رصد زمستانه نظام سلامت

تحول قیمت یا تحول خدمت؟

نظام سلامت در زمستان امسال شاهد حواشی بسیاری بود. اعتراض پرستاران به عملکرد وزارت بهداشت در مورد تعرفه ها، اذعان پزشکان متخصص ایرانی شاغل در خارج از کشور مبنی بر تجاری شدن رشته پزشکی در ایران، ابراز نگرانی وزرای سابق بهداشت از روند اجرای طرح تحول سلامت، نابینایی بیماران در چند واحد درمانی و بالاخره عدم تحقق وعده وزیر مبنی بر تغییر نحوه مدیریت بیمارستان های دولتی از خبرهایی بود که بدنه اجرایی وزارت بهداشت را مجبور به موضع گیری کرد.

۱۷ ارد ۱۳۹۴
گزارش رصد زمستانه حوزه آموزش و پرورش- قسمت اول

نقشه راه سند تحول؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

خلف وعده وزیر مبنی بر تدوین نقشه راه تا پایان سال۹۳، رقم نهایی بودجه آموزش و پرورش در قانون بودجه، دریافت کارت زرد دوم فانی از مجلس و ورود فناوری‌های نوین به مدارس از مهمترین چالشهای علی اصغر فانی و یارانش در زمستان ۹۳ بود که در قسمت اول از این گزارش رصد، بدانها پرداخته می‌شود.

۱۶ ارد ۱۳۹۴
گزارش رصد زمستانه حوزه کشاورزی

واردات گندم قد کشید

گزارش زمستانه حوزه کشاورزی به بررسی مسائلی همچون افزایش اعتبارات بخش منابع آب‌های زیرزمینی در بودجه ۹۴، موانع توسعه تجارت با روسیه و همچنین میزان واردات محصولات اساسی در سال ۹۳ پرداخته شده است. بر اساس گزارش گمرک، حجم واردات گندم نسبت به سال ۹۲ با رشد ۷۵ درصدی همراه بوده که نشان دهنده روند غیرقابل قبول در این زمینه است.

۱۵ ارد ۱۳۹۴
گزارش رصد زمستانه حوزه صنعت، معدن و تجارت

سبقت واردات از تولید!

زمستان فصل خوبی برای صنعت، معدن و تجارت کشور نبود؛ واردات افزایش یافت، وعده های وزارت صنعت برای رونمایی سند «سیاست صنعتی» عملی نشد، خام فروشی سنگ آهن همچنان رونق داشت! و فولاد نیز با رشد کم ۹ درصدی روبرو شد.

۱۵ ارد ۱۳۹۴
گزارش رصد زمستانه حوزه علم و فناوری

​ روابط گرم دیپلماسی علم و فناوری در روزهای سرد زمستان

زمستان ۹۳ علم و فناوری کشور روی چرخ دیپلماسی خوب گردید. برگزاری اجلاس وزرای علوم کشورهای عدم تعهد از مهم ترین رویدادهای این حوزه بود. همچنین می‌توان به بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه نانو، کم کاری وزارت علوم، عدم شفافیت ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور و سفرهای استانی معاونت علمی اشاره کرد.