۱۵ شهر ۱۳۹۳

پرونده ویژه:«عیار ۱۲ ماه تدبیر و امید»+ دانلود

روحانی در مقطعی رئیس‌جمهور ملت ایران شد که مشکلات جدی در اقتصاد کشور وجود داشت؛ حال سؤال این است که عملکرد دولت یازدهم در این یک سال چگونه بوده است؟

۱۲ شهر ۱۳۹۳
کم مصرف ها زیر فشار!

عملکرد یک­ساله چیت‌چیان، وزیر نیرو

اصلاح نابسامانی­های اقتصاد برق، تنوع‌­بخشی به سبد تولید برق، کاهش تلفات برق، افزایش بازده نیروگاه­های کشور مهمترین اقدامات مثبت و عدم توجه به اصلاح الگوی مصرف در تعرفه گذاری‌های جدید برق، سوء مدیریت منابع آبی، انفعال در برخورد با مشترکان پرمصرف آب، توجه بیش از حد به مهار حق­‌آبه های مرزی و برخوردهای نادرست با برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی مهمترین اقدامات منفی چیت‌چیان بوده است.

۱۱ شهر ۱۳۹۳
فرمان، جای دیگری است!

عملکرد یکساله طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی

مسائل تورم، وابستگی به نفت، هدفمندی یارانه ها و معوقات بانکی مهمترین موضوعاتی بودند که وزیر اقتصاد در این یکسال با آنها روبرو بود.

۱۱ شهر ۱۳۹۳
غفلت ناظر، جولان پول

عملکرد یک‌ساله سیف، رئیس کل بانک مرکزی

ارائه بخشنامه شفافیت و تثبیت نوسانات نرخ ارز مهمترین اقدامات مثبت و عدم کنترل نقدینگی ، عدم جدیت در مقابله با شرکت داری بانک‌ها، عدم پیگیری مصرانه مطالبات معوق بانکی، عدم توجه به مدیریت و هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های تولیدی و بی‌توجهی به پیمان پولی دو جانبه مهمترین اقدامات منفی سیف بوده است.

۱۰ شهر ۱۳۹۳
مسکن‌مهر، پَر!

عملکرد یکساله آخوندی، وزیر راه و شهرسازی

وزارت راه و شهرسازی با کند کردن پروژه‌های مسکن مهر و نداشتن طرح مشخصی برای افزایش عرضه بعد از یک سال، کوچک‌ترین تاثیری در حوزه سیاست افزایش عرضه نداشته است. همچنین این وزارتخانه با تلاش برای حذف قانون مالیات بر خانه‌های خالی، در خلاف سیاست‌های کنترل سوداگری مسکن عمل کرده است.

۱۰ شهر ۱۳۹۳
گندم در مسیر خودکفایی

عملکرد یکساله حجتی، وزیر جهاد کشاورزی

ابلاغ آئین‌نامه اجرایی قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی و اعلام به‌موقع قیمت خرید تضمینی گندم و افزایش قیمت‌های اعلام‌شده از مهمترین اقدامات مثبت حجتی و موضع منفعلانه در اجرای ضعیف قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی و عدم‌حمایت از برنج تولید داخل از مهمترین اقدامات منفی حجتی است.

۹ شهر ۱۳۹۳
شبکه ملی یا شبکه جهانی؟

عملکرد یکساله واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

برنامه­ ریزی برای جذب سرمایه­ گذاری­‌های جدید، ساماندهی پروانه­ های اینترنتی ثابت، ارتقای پروانه‌های موجود تلفن همراه و وایمکس، اجرایی شدن رومینگ ملی مهمترین اقدامات مثبت و باقی ماندن ابهامات جدی در شبکه ملی اطلاعات، چندگانگی و تبعیض در تصمیم­‌گیری، ادامه تصدی‌گری دولت در پروژه­‌های بزرگ زیرساختی کشور و تعامل ضعیف با شرکت مخابرات ایران مهمترین اقدامات منفی واعظی بوده است.

۹ شهر ۱۳۹۳
فناوری در متن

عملکرد یکساله ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

رفع اختلافات با وزارت علوم، حمایت‌های قانونی، مالی و تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان، اعطای معافیت مالیاتی و گمرکی به شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیل در صدور ضمانت‌نامه بانکی، تجاری‌سازی و ایجاد بازار محصولات دانش‌بنیان و ایجاد شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی مهمترین نقاط مثبت و توسعه کمی ستادهای توسعه فناوری بدون توجه به کیفی سازی عملکرد آن‌ها و عدم توجه به گفتمان سازی علم و فناوری مهمترین نقاط منفی ستاری بوده است.

۸ شهر ۱۳۹۳
علم در حاشیه

عملکرد یکساله فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

ساماندهی مالی طرح‌های کلان ملی، حمایت از دانشجویان دکتری مهمترین اقدامات مثبت و انتصابات حاشیه‌ساز و اکتفا به بخشنامه‌ برای پاسخگو کردن دانشگاهها و بی توجهی به تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاهها، آیین نامه ارتقای اساتید و پژوهش نیاز محور مهمترین اقدمات منفی و مغفول فرجی دانا است.

۸ شهر ۱۳۹۳
تحول «بودجه» نظام سلامت

عملکرد یکساله هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

کنترل بازار دارو، ایجاد آرامش نسبی در میان ارائه‌کنندگان خدمت، موفقیت در تزریق منابع بی‌سابقه مالی به حوزه بهداشت و درمان کشور از مهمترین اقدامات مثبت و عدم اهتمام جدی برای اصلاح رویکرد درمان محوری و حرکت به‌سوی سلامت‌محوری و فعالیت‌های ضعیف در بخش‌های بهداشتی از مهمترین اقدامات منفی هاشمی است.

۶ شهر ۱۳۹۳
خداحافظ ایران کد

عملکرد یکساله نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت

علیرغم اینکه نعمت زاده در چند جای برنامه‌ی خود بر شفاف‌سازی فرآیندها و کاهش تخلفات اداری از طریق ساماندهی اثربخش اطلاعات و آمار تأکید کرده بودند، عملاً با حذف سامانه‌های اطلاعاتی شبنم و ایران کد، برخلاف وعده‌های خود اقدام کرده‌اند.

۵ شهر ۱۳۹۳
زیر سایه سند تحول

عملکرد یکساله فانی، وزیر آموزش و پرورش

مهم‌ترین نقاط قوت وزیر آموزش‌وپرورش، آغاز بودجه‌ریزی عملیاتی، توجه به مدیریت آموزشگاهی، ساماندهی به توزیع نیروی انسانی و دانشگاه فرهنگیان است که از یک‌سو با مفاد سند تحول بنیادین سازگارند و از سوی دیگر به نحوی جزو زیرساخت‌ها و مقدمات اجرای عموم راهکارهای سند تحول به‌حساب می‌آیند.

۵ شهر ۱۳۹۳
در سودای بازار جهانی نفت

عملکرد یکساله زنگنه، وزیر نفت

اگرچه زنگنه در زمینه دیپلماسی انرژی عملکرد نسبتاً خوبی داشته است، اما بیش از اندازه به رفع تحریم‌ها و بهبود روابط سیاسی ایران با سایر کشورها امید بسته است به گونه‌ای که جای خالی پاسخ این سؤال که «وزارت نفت چه راهکارهایی برای حل مشکلات ساختاری، مالی، مدیریتی و فنی صنعت نفت تا قبل از برطرف شدن تحریم‌ها دارد؟» در بخش‌های مختلف صنعت نفت شدیداً احساس می‌شود.