۹ ارد ۱۳۹۴
«ظرفیت خاموش»بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (10)

مسأله کدام است؟ سازوکار یا قیمت

هدف از آزادسازی قیمت ها در بورس، حذف دلالان و به تبع آن، شفاف شدن معاملات بود، اما این اهداف به دو دلیل محقق نشده است؛ یکی تمایل صنایع پایین‌دستی برای خرید از بازار، به دلیل عدم شفافیت و دیگری، اعطای مجوز به واحدهای پتروشیمی برای فروش محصول خود در بازار آزاد، بعد از عدم فروش محصول در دو بار عرضه در بورس.

۲۲ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (9)

دغدغه تولیدکنندگان پایین‌دست پتروشیمی چیست؟

اغلب تولیدکنندگان در پایین‌دست پتروشیمی کمتر از ظرفیت نامی خود به تولید می‌پردازند؛ فعالین این حوزه، عدم تخصیص مواد اولیه مورد نیاز، وجود نوسان در قیمت‌گذاری، رکود بازار و دلالی را مهم‌ترین دلایل این معضل می‌دانند.

۱۸ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (8)

تبعیض و دلالی، دو ضربه بزرگ

اتفاقی که به عنوان یک زیرساخت اساسی برای توسعه صنایع پائین دستی پتروشیمی باید رخ دهد، شکل گیری ساختارها و شبکه های بزرگ و قدرتمند است. در واقع در صنعتی با چنین مختصاتی بایستی یک بازیگر قدرتمند، یک شبکه بزرگ تولیدی در صنایع پائین دستی شکل گیرد تا زمینه های توسعه برای این صنعت بوجود آید تا بتواند حوزه هایی مختلف نظیر تامین مواد، صادرات، فناوری و … را راهبری و مدیریت نماید.

۱۷ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (7)

سهامداران غیرتخصصی، مانع مهم توسعه زنجیره ارزش

اکثر سهام داران در پایان سال به دنبال سود سهام خود هستند و کمتر به فکر توسعه هستند. علت اصلی هم غیر دولتی و عمومی بودن اکثر سهام داران مثل صندوق های بازنشستگی کشور و بانک ها است، که از لحاظ حرفه ای خیلی بدنبال تکمیل زنجیره ارزش نیستند.

۱۲ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (6)

بازاری که شفاف نیست

آنچنان که کشش بازار چین برای من شفاف است بازار داخل نیست! و نمی­دانم چه میزان از محصولات خود را باید به بازار داخل تخصیص دهم. وقتی شما مذاکره ای نکردید عملاً برنامه ریزی ندارید و هیچ وقت به فروش آن دل نمی­بندید، و بنابراین مجبورید برنامه ریزی فروش خود را بر اساس بازاری که شفافیت بیشتری دارد بچینید.

۹ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (5)

خدمت به بازرگانی و خیانت به تولید

من با اینکه پتروشیمی ها محصولاتشان را با ارز آزاد بفروشند هیچ مخالفتی ندارم اما به شرطی که خوراکشان را هم با ارز آزاد بخرند. چرا خوراک آن ها باید برای دراز مدت مصوب و ثابت شود اما در مورد صنایع پایین دستی کشور اینچنین اتفاقی رخ ندهد!

۷ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (4)

ساختار بنگاهی، انتظار حاکمیتی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی تنها مشکلش این است که یک بنگاه است. ماموریت توسعه زنجیره ارزش را نباید از یک بنگاه بخواهیم، بلکه باید از یک سازمان حاکمیتی بخواهیم. چرا که به سازمان حاکمیتی وظایفی تکلیف می­شود و ابزارهایی هم برای این تکلیف به آن داده می شود تا بتواند آن وظایف را انجام دهد.

۵ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (3)

راهکارهایی برای مدیریت عوارض خصوصی‌سازی نامطلوب صنعت پتروشیمی

ما قبل از خصوصی سازی رتبه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دنیا را از جایگاه ۸۹ رساندیم به ۳۹٫ اما الان به رتبه ۵۰ دنیا افت کرده است. اما عربستان رتبه ۵ دنیا شده است در حالی که عربستان امکاناتی که ما داریم همچون تنوع خوراک، نیروی انسانی متخصص و توانمند، شرکت‌های توانمند تولید کننده تجهیزات مثل شرکت آذرآب و ماشین سازی اراک را ندارد.

۴ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (2)

مالکیت خصوصی با مدیریت دولتی!

هدف از خصوصی سازی، میدان داری بخش خصوصی در کار و تولید محصولات موثر بود. در حالی که در صنعت پتروشیمی عمده صاحبان سهام شرکت ها را نهادهای عمومی تشکیل می دهند که مدیران آن ها توسط دولت تعیین میگردد. یعنی در واقعیت مالکیت خصوصی شده است اما با مدیریت دولتی!

۳ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی (1)

پتروشیمی؛ آنچه هست و آنچه باید باشد

صنعت پتروشیمی بعنوان آخرین حلقه در زنجیره تولید صنعت نفت به صنایع بالادستی، میان دستی و صنایع پایین دستی تقسیم بندی می شود. هر چه حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش صورت بگیرد، مزایای بیشتری مانند اشتغالزایی و ارزش افزوده بالاتر در پی خواهد داشت.