۱۶ بهمن ۱۳۹۷
در نامه شبکه کانون های تفکر ایران به رئیس جمهور مطرح شد

ایجاد ۹۳۰ هزار فرصت شغلی با رفع انحصار از بازار خدمات حرفه‌ای

در بخشی از نامه ایتان به رئیس جمهور با تاکید بر جایگزینی کلان انگاره توسعه خدمات برای اشتغال زایی، آمده است: ضرورت ظرفیت ایجاد ۹۳۰ هزار فرصت شغلی با رفع انحصار از بازار خدمات حرفه¬ای پزشکی، دندانپزشکی، وکالت و سردفتری وجود دارد.

۲۴ شهریور ۱۳۹۷
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

در مسیر عرضه نفت در بورس کارشکنی وجود دارد

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به دلایل شکست تجربه‌های قبلی عرضه نفت در بورس گفت: در معاملات قبلی وزارت نفت به حدی قیمت را بالا اعلام کرد که معامله‌ای صورت نگیرد. در واقع کارشکنی وزارت نفت از آنجا شروع شد و در حال حاضر نیر ادامه دارد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عیارآنلاین:

راهکار فروش نفت در بورس باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود

احمد صفری گفت: فروش نفت در بورس راهکاری مهم جهت متنوع سازی فروش نفت است؛ ما در مجلس و دولت باید در کنار هم باید این موضوع را زودتر اجرایی کنیم تا بتوانیم اثرات تحریم نفتی را کاهش دهیم. آقای جهانگیری بحث فروش نفت از طریق بورس داخلی را نیز اخیرا بیان کردند، ولی به دلیل اینکه چند ماه بیشتر تا تحریم باقی مانده است و فرصتی نداریم جهت اثرگذاری این موضوع مجلس و دولت با  همکاری خوب هر چه سریع تر باید بورس نفت را راه اندازی کنند.

۲۵ مرداد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

یکی از راه‌های قانونی بی اثرکردن تحریم‌ها بورس است

حسن بهرام‌نیا با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای تضعیف توان اقتصادی کشورمان صنعت نفت ما را هدف گرفته‌اند گفت: به عقیده کارشناسان اقتصادی، بورس یکی از راه‌های قانونی بی اثرکردن تحریم‌ها است.

۲۴ مرداد ۱۳۹۷
یادداشت اختصاصی

بررسی راه‌های مقابله با تحریم‌های بانکی؛ پیمان پولی دو یا چند جانبه

تحریم‌های بانکی محدودیت‌هایی را در دسترسی به بانک‌های خارجی برای تسویه، قطع از پیامرسان سوئیفت، تحریم و جریمه‌ی شرکای تجاری ایران و … ایجاد می‌کنند. بر همین اساس راهکارهایی از جمله استفاده از پیامرسان بانکی جایگزین سوئیفت، پیمان پولی دو یا چند جانبه، بهره‌گیری از بانکداری غیرمستقیم، استفاده از شرکت‌های پوششی و تجدید نظر در برنامه‌ی اجرایی FATF پیشنهاد می‌شود.

۲۴ مرداد ۱۳۹۷
پاسخ به شبهات درباره بورس نفت-قسمت چهارم

چرا در دوران تحریم، فروش نفت در بورس ضرورت دارد؟

در حالی برخی مدیران نفتی و کارشناسان با تاکید بر مشخص بودن فروشنده، خریدار و قیمت نفت ایران مدعی هستند که ضرورتی به فروش نفت در بورس نیست که سازوکار تعیین قیمت در شرایط تحریم به علت هزینه های ناشی از تحریم‌ها با شرایط عادی تفاوت دارد.

۲۲ مرداد ۱۳۹۷
بورس نفت پاسخ به شبهات درباره بورس نفت-قسمت سوم

افزایش ارزش پول ملی دستاورد فروش ریالی نفت در بورس

فروش ریالی نفت در بورس نه تنها باعث کاهش محسوس ذخیره دلاری بانک مرکزی نمی‌شود بلکه موجب تقویت ارزش پولی ملی و کاهش توزیع نقدینگی در بخش‌های غیرمولد می‌گردد.

۲۱ مرداد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

بورس یکی از راه‌های قانونی دور زدن تحریم‌های نفتی است

حسن بهرام‌نیا با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای تضعیف توان اقتصادی کشورمان صنعت نفت ما را هدف گرفته‌اند گفت: به عقیده کارشناسان اقتصادی یکی از راه‌های قانونی دور زدن تحریم‌ها بورس است.

۱۷ مرداد ۱۳۹۷
در نشست عیارآنلاین با موضوع عرضه نفت در بورس عنوان شد

بورس ابزاری برای خنثی سازی تحریم نفتی

عرضه نفت در بورس یکی از راهکارهایی است که برای دور زدن تحریم‌های نفتی همواره محل بحث بوده است. فلذا به منظور بررسی ابعاد آن نشستی توسط پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین و با حضور فعالان و مسئولان حوزه بورس و نفت برگزار شد.

۹ مرداد ۱۳۹۷
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با عیارآنلاین:

بخش خصوصی شبکه‌های توانمندی برای دور زدن تحریم‌های نفتی دارد

سید حمید حسینی با تاکید بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت، گفت: در حال حاضر شرکت‌های بخش خصوصی دارای شبکه‌های توانمندی برای دور زدن تحریم‌های نفتی هستند و می‌توانند با به کارگیری ارز دیجیتال یا فروش نفت به یوان در بورس چین و راهکارهای دیگر، ریسک تحریم پذیری خود را کاهش داده و در صادرات نفت با شرکت نفت همکاری داشته باشند که این مهم در بستر بورس امکان پذیر است.

۳۱ تیر ۱۳۹۷

فروش نفت در بورس؛ تحریم ناپذیر و بدون فساد + اینفوگرافی

با فروش نفت در قالب محموله‌های کوچک و متوسط به بخش غیردولتی، امکان شناسایی خریداران نفت ایران توسط آمریکا کاهش می‌یابد و این بخش با تکیه بر انگیزه، انعطاف‌پذیری و توانایی خود، می‌تواند از قطع شدن صادرات نفت ایران جلوگیری کند و از طرفی تسویه وجوه حاصل از فروش نفت خارج از چارچوب نظام بانکی بین الملل و با ارزی غیر از دلار و یورو، از بلوکه شدن درآمد نفت جلوگیری می‌کند.

۲۷ تیر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین:

عرضه نفت در بورس باعث شفافیت معاملات و جلوگیری از فساد می‌شود

سلام امینی گفت: دور زدن تحریم‌­ها به وسیله بورس را به شکلی دنبال می‌کنیم که بخش خصوصی خودش بتواند نفت را در بازارهای جهانی بفروشد. ما در شرایطی هستیم که باید این کار را کنیم. بورس­ دارای شفافیت بوده و معاملات کاملا مشخص است. در این سازوکار، نهادهای نظارتی خیلی ساده می‌توانند نظارت داشته باشند، از طرفی دیگر بورس به عنوان واسطه از خریدار نفت، ضمانت‌نامه‌ای دریافت می‌کند. بنابراین پول نفت فروخته شده به صورت تضمینی باز می‌گردد.

۲۳ تیر ۱۳۹۷
بورس نفت عیارسنجی بخش خصوصی برای خرید نفت خام در بورس

بخش خصوصی آماده ورود به تجارت نفت

پس از طرح موضوع عرضه نفت خام در بورس توسط معاون اول رئیس جمهور، تردیدهایی نسبت به توانایی بخش خصوصی برای ورود به تجارت نفت مطرح شد. در همین راستا، پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین در گفت و گوهای متعدد، پاسخ بخش خصوصی را به مهمترین سوالات مطرح در این باره آورده است.

۲۱ تیر ۱۳۹۷
کارشناس مسائل دیپلماسی-اقتصادی در نشست «بن‌بست نیست»:

راه مبارزه با تحریم از شناخت آن می‌گذرد/رسانه‌ها از پرداختن به مسائل تحریمی نهراسند

براتی با اشاره به اهمیت شناخت تحریم‌ها گفت: از سطوح نخبگان تصمیم‌گیر تا سطوح فعالین رسانه‌ای و کسانی که در فضای بومی جامعه در حال تعامل هستند نباید ترس به دل راه دهند و تحریم را بشناسند. تحریم دقیقا روی ضعف‌های ما سوار شده است. شناخت تحریمی به ما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را بشناسیم.

۲۰ تیر ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر ضرورت فروش نفت در بورس:

بازگشت پول اولویت است؛ ریالی یا دلاری تفاوتی ندارد

قره‌خانی درباره عرضه نفت در بورس گفت: باید از تجارب موفق گذشته برای مقابله با تحریم نفتی استفاده کرده و ایرادات آن را رفع کنیم. فارغ از هر دلیلی که تا کنون اجرا نشده است، امروز داستان فرق دارد. در همه این روش‌ها نفت را می‌فروشند و پول آن به حساب خزانه واریز می‌شود. مهم برای ما اخذ پول است و ریالی یا دلاری آن تفاوتی ندارد.