۲ شهر ۱۳۹۲

شورای نگهبان طرح اصلاح کنکور را مغایر با قانون اساسی دانست

انجام كليه وظايف و اختيارات مقرر در اين قانون بايد با رعايت سياستهاي كلي نظام و مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي باشد و الاّ مغاير اصل ۵۷ قانون اساسي شناخته شد.

۶ مرد ۱۳۹۲

ماده یک طرح سنجش و پذیرش دانشجو تصویب شد

نمایندگان ماده یک طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با ۱۳۶ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع آرای ۲۰۵ نماینده حاضر را تصویب کردند.

۶ مرد ۱۳۹۲

نظر رئیس سازمان سنجش کشور در رابطه با طرح سنجش و پذیرش دانشجو

در این طرح سوابق تحصیلی در کنار آزمون‌های عمومی و تخصصی دیده شده است که همین اشکالات طرح قبلی را برطرف می‌کند.
عدم برگزاری آزمون عین بی‌عدالتی است. در این طرح طی مدت پنج سال ۸۵ درصد رشته‌های آموزش عالی کشور به تدریج به سمت در نظر گرفتن سوابق تحصیلی می‌روند.

۶ مرد ۱۳۹۲

دلایل موافقان و مخالفان طرح پذیرش دانشجو چه بود؟

ایرج ندیمی در مخالفت با طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مذاکر آموزش عالی کشور گفت: چرا باید کسی از رفتن به دانشگاه باز بماند چرا که به طور مثال در روش تست زنی آموزش نیافته است. طراح طرح مطرح کردند که کنکور سال گذشته بدون قانون اجرا شد و باید اجازه […]

۶ مرد ۱۳۹۲

نمایندگان با ۱۴۷ رای با کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو موافقت کردند

نمایندگان با ۱۴۷ رأی موافق، ۲۷ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع با کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه های مراکز آموزش عالی کشور موافقت کردند.

۵ مرد ۱۳۹۲

استرس تعیین‌ سرنوشت در‌ یک‌ روز،بزرگترین مشکل کنکور است+ ۴ اصل اصلاحی

کنکور مساله‌ای برای پذیرش در دانشگاه است. تعیین سرنوشت آدمها در یک روز واسترس ناشی از تعیین سرنوشت در یک روز اولین و اصلی­‌ترین مساله‌ای است که باید در کنکور حل بشود. بعد از اینکه این مسائل حل شد، مسائلی چون عدالت در پذیرش ، دقت در پذیرش و اینکه چه مقدار پذیرش افراد براساس استعداد است را میتوان به آسانی و در طول زمان حل کرد.

۲ مرد ۱۳۹۲
نقدی بر طرح «سنجش و پذیرش دانشجو»:

توجه به سابقه تحصیلی سایر اهداف تربیتی را با چالش مواجه می‌کند

اگرچه سابقه تحصیلی نسبت به کنکور سراسری از قابلیت بیشتری برای گذشته‌نگری در سنجش استعداد برخوردار است اما اگر طبق طرح مجلس، نمرات دروس سه سال آخر مقطع متوسطه برای ورود به دانشگاه محاسبه گردند، دستیابی به اهداف تربیتی در ۵ ساحت دیگر در آموزش و پرورش به شدت با چالش مواجه خواهد شد.

۱ مرد ۱۳۹۲

نقاط ابهام طرح «سنجش و پذیرش دانشجو» که باید برطرف شود

در ایران بنا به اقتضائات و شرایط مختلف، مساله «پذیرش دانشجو» از جمله بحث‌برانگیزترین و چالشی‌ترین مسایل حوزه آموزش و پرورش کشور بوده است. مطلب اخیر بر آنست تا با این مقدمه، طرح موسوم به «سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» را، که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، مورد تحلیل قرار دهد

۲۵ تیر ۱۳۹۲

متن کامل طرح سنجش و پذیرش دانشجو

“طراحی نظام سنجش و پذیرش دانشجو به منظور هماهنگی انجام بخشی و تقویت یکپارچگی در سیاستگذاری نظارت و اعتبار سنجی در نظام آموزش عالی از جمله اقدامات ضروری در نقشه جامعه علمی کشور برای توسعه علم و فناوری به شمار می رود. این نظام با توجه به ارزش عدالت محوری باید فرصتهای عمومی را برای […]

۲۵ تیر ۱۳۹۲
بررسی نقاط ابهام طرح سنجش و پذیرش دانشجو

آیا طرح جدید مجلس مشکلات کنکور را حل خواهد کرد؟

طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور این روزها در دستور کار صحن مجلس شورای اسلامی قرار دارد. روح کلی این طرح همان قانون موسوم به حذف کنکور است که در آن قرار بود سابقه تحصیلی جایگزین شرکت داوطلب در آزمون سراسری شود.