200 روز زیر ذره‌بین

پس از آنکه اکثریت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در اواخر مرداد ماه 92 توانستند از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد کسب کنند، عملا دولت کار خود را آغاز کرد. با توجه به اینکه عملکرد مسئولین در ماه‌های اولیه نشان دهنده جهت‌گیری آنهاست، برآن شدیم تا به بررسی رویکردها و وعده‌ها و عملکرد وزرای دولت در 200 روز اول کاری‌شان(از مرداد تا اسفند92) بپردازیم. در این پرونده، مسئولین اقتصادی و علمی دولت را زیر ذره بین قرار داده و عملکردشان را بررسی کردیم.

FATF

ارتقاء توان داخل

در این پرونده سعی شده است به مشکلات مختلف تولیدکنندگان داخلی همچون مسائل مالی، فناوری و سایر مشکلات ریشه‌ای آن در حوزه نفت، نیرو، مخابرات و سایر حوزه های صنعتی پرداخته شود و راه‌حل‌هایی برای آن پیشنهاد گردد.

اصلاح کنکور

افزایش وام خرید مسکن

برنامه ششم توسعه

بن بست نیست

بنزین پتروشیمی

همزمان با تحریم فروش بنزین به ایران در سال 89، تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی به عنوان جایگزینی جهت واردات بنزین مورد استفاده قرار گرفت. از همان ماه های اولیه استفاده از این روش، ابهاماتی درباره آلایندگی بالای بنزین پتروشیمی در جامعه مطرح شد که نهایتا در اوایل اسفند 92 مورد تایید وزیر نفت دولت یازدهم قرار گرفت. تصمیم وزارت نفت مبنی بر قطع تولید بنزین پتروشیمی ها و سه برابر کردن واردات بنزین، واکنش های بسیاری را از سوی کارشناسان و مسئولین در پی داشت.

بورس نفت

تحولات سند 2030

روستا، کانون ارزش‌آفرینی

با توجه به تأکید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بر موضوع پیشرفت و آبادانی مناطق روستایی و اطلاق عنوان کانون تولید و ارزش‌آفرینی به مناطق روستایی در سیاست‌های کلی برنامه ششم، به نظر می‌رسد روز روستا (15 مهرماه) فرصت مناسبی برای تمرکز بر مسائل مرتبط با مناطق روستایی و ارائه راهکارهایی جهادی برای تقویت آن باشد. پرونده «روستا، کانون ارزش‌آفرینی» به همین موضوع اختصاص داشته و به بررسی نقش مناطق روستایی در پیشرفت اجتماعی و اقتصادی کشور، چالش‌های اساسی موجود در توسعه روستایی و همچنین اقدامات مشکوک نهادهای بین‌المللی و اجرای طرح‌های مختلف در روستاها می‌پردازد.

سمپادی که نیست...

با توجه وضعیت نگران‌کنندۀ «سازمان ملّی پرورش استعدادهای درخشان(سمپاد)»، در این پرونده ضمن بررسی تحولات اساسی آن در قالب چندین یادداشت و مصاحبه، دلایل اصلی تضعیف این نهاد راهبردی مورد بررسی قرار گرفته و نهایتاً بر اساس این دلایل، پیشنهاد‌هایی ارائه شده است.

سناریوی بنزین

سند 2030

تدوین برنامه ملی برای اجرای چارچوب عمل جهانی آموزش ۲۰۳۰، در چند ماه اخیر مورد توجه مسئولین نظام آموزشی کشور قرار گرفته است. این چارچوب عمل، به عنوان چهارمین هدف از اهداف دستور کار توسعه پایدار با شعار «به‌سوی آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، برابر و فراگیر»، در نوامبر ۲۰۱۵ در اجلاس عمومی یونسکو به تصویب رسید و پیگیری ۷ هدف را در دستور کار اعضا قرار داده است.

طرح‌های شبنم و ایران‌کد

حدود یک چهارم کالاهای وارداتی به کشور از طریق قاچاق و از مبادی رسمی گمرک و توسط تجار رسمی وارد کشور می‌شود. طرح شبنم و ایران‌کد دو سامانه برای ایجاد شفافیت بیشتر اطلاعات اقتصادی و ابزاری برای جلوگیری از قاچاق کالا و همچنین عاملی برای اتصال سامانه‌های زیرساختی دیگر همچون پرتال ارزی، استاندارد و ... بودند که وزیر صنعت چندی پیش با بی‌فایده خواندن این سامانه‌ها و به بهانه تسهیل کسب و کار دستور حذف آنها را از فرآیند واردات کالا به کشور صادر کرد. در این پرونده علاوه بر نظرات کارشناسان نظام توزیع کالا و نمایندگان مجلس به مشکلات ناشی از حذف این دو سامانه پرداخته شده است.

ظرفیت خاموش

با توجه به اهمیت صنایع تکمیلی پتروشیمی از یک سو و غفلت از توسعه این بخش از پتروشیمی کشور از سوی دیگر، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، در پرونده‌ای با عنوان «ظرفیت خاموش»، چالشهای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی را بررسی کرده است.

عیار ۱۲ ماه تدبیر و امید

در حال حاضر که بیش از یک سال از شروع به کار دولت تدبیر و امید می‌گذرد، سؤال این است که آیا کلید ایشان کارآمد بوده است؟ می‌توان گفت که کلید دکتر روحانی برای حل مشکلات و مسائل مردم، افرادی هستند که از سوی ایشان به مجلس برای کسب رای اعتماد معرفی شدند و با رای نمایندگان مردم در جایگاه مدیریت وزارتخانه‌های دولت نشستند. این افراد و دیگرکسانی که در مناصب مهم کشور به‌صورت مستقیم از سوی رئیس جمهور منصوب‌شده‌اند، تشکیل‌دهنده اجزای اصلی کلید دولت یازدهم می باشند.

در این پرونده تلاش شده است که با تکیه‌بر دانش موجود در شبکه نخبگان عیارآنلاین و فارغ از نگاه‌ها و جریان‌های سیاسی موجود، بررسی منصفانه‌ای از عملکرد کابینه در طول یک سال ابتدایی دولت یازدهم یعنی از مرداد ۹۲ تا مرداد ۹۳، انجام گیرد و نتیجه را در اختیار مخاطبان گرامی قرار دهد.

فرصت پنجم

  1. 1
  2. 2