200 روز زیر ذره‌بین

پس از آنکه اکثریت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در اواخر مرداد ماه 92 توانستند از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد کسب کنند، عملا دولت کار خود را آغاز کرد. با توجه به اینکه عملکرد مسئولین در ماه‌های اولیه نشان دهنده جهت‌گیری آنهاست، برآن شدیم تا به بررسی رویکردها و وعده‌ها و عملکرد وزرای دولت در 200 روز اول کاری‌شان(از مرداد تا اسفند92) بپردازیم. در این پرونده، مسئولین اقتصادی و علمی دولت را زیر ذره بین قرار داده و عملکردشان را بررسی کردیم.

ارتقاء توان داخل

در این پرونده سعی شده است به مشکلات مختلف تولیدکنندگان داخلی همچون مسائل مالی، فناوری و سایر مشکلات ریشه‌ای آن در حوزه نفت، نیرو، مخابرات و سایر حوزه های صنعتی پرداخته شود و راه‌حل‌هایی برای آن پیشنهاد گردد.

اصلاح کنکور

افزایش وام خرید مسکن

برنامه ششم توسعه

بنزین پتروشیمی

همزمان با تحریم فروش بنزین به ایران در سال 89، تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی به عنوان جایگزینی جهت واردات بنزین مورد استفاده قرار گرفت. از همان ماه های اولیه استفاده از این روش، ابهاماتی درباره آلایندگی بالای بنزین پتروشیمی در جامعه مطرح شد که نهایتا در اوایل اسفند 92 مورد تایید وزیر نفت دولت یازدهم قرار گرفت. تصمیم وزارت نفت مبنی بر قطع تولید بنزین پتروشیمی ها و سه برابر کردن واردات بنزین، واکنش های بسیاری را از سوی کارشناسان و مسئولین در پی داشت.

تحولات سند 2030

سناریوی بنزین

سند 2030

تدوین برنامه ملی برای اجرای چارچوب عمل جهانی آموزش ۲۰۳۰، در چند ماه اخیر مورد توجه مسئولین نظام آموزشی کشور قرار گرفته است. این چارچوب عمل، به عنوان چهارمین هدف از اهداف دستور کار توسعه پایدار با شعار «به‌سوی آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، برابر و فراگیر»، در نوامبر ۲۰۱۵ در اجلاس عمومی یونسکو به تصویب رسید و پیگیری ۷ هدف را در دستور کار اعضا قرار داده است.

طرح‌های شبنم و ایران‌کد

حدود یک چهارم کالاهای وارداتی به کشور از طریق قاچاق و از مبادی رسمی گمرک و توسط تجار رسمی وارد کشور می‌شود. طرح شبنم و ایران‌کد دو سامانه برای ایجاد شفافیت بیشتر اطلاعات اقتصادی و ابزاری برای جلوگیری از قاچاق کالا و همچنین عاملی برای اتصال سامانه‌های زیرساختی دیگر همچون پرتال ارزی، استاندارد و ... بودند که وزیر صنعت چندی پیش با بی‌فایده خواندن این سامانه‌ها و به بهانه تسهیل کسب و کار دستور حذف آنها را از فرآیند واردات کالا به کشور صادر کرد. در این پرونده علاوه بر نظرات کارشناسان نظام توزیع کالا و نمایندگان مجلس به مشکلات ناشی از حذف این دو سامانه پرداخته شده است.

ظرفیت خاموش

با توجه به اهمیت صنایع تکمیلی پتروشیمی از یک سو و غفلت از توسعه این بخش از پتروشیمی کشور از سوی دیگر، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، در پرونده‌ای با عنوان «ظرفیت خاموش»، چالشهای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی را بررسی کرده است.

عیار ۱۲ ماه تدبیر و امید

در حال حاضر که بیش از یک سال از شروع به کار دولت تدبیر و امید می‌گذرد، سؤال این است که آیا کلید ایشان کارآمد بوده است؟ می‌توان گفت که کلید دکتر روحانی برای حل مشکلات و مسائل مردم، افرادی هستند که از سوی ایشان به مجلس برای کسب رای اعتماد معرفی شدند و با رای نمایندگان مردم در جایگاه مدیریت وزارتخانه‌های دولت نشستند. این افراد و دیگرکسانی که در مناصب مهم کشور به‌صورت مستقیم از سوی رئیس جمهور منصوب‌شده‌اند، تشکیل‌دهنده اجزای اصلی کلید دولت یازدهم می باشند.

در این پرونده تلاش شده است که با تکیه‌بر دانش موجود در شبکه نخبگان عیارآنلاین و فارغ از نگاه‌ها و جریان‌های سیاسی موجود، بررسی منصفانه‌ای از عملکرد کابینه در طول یک سال ابتدایی دولت یازدهم یعنی از مرداد ۹۲ تا مرداد ۹۳، انجام گیرد و نتیجه را در اختیار مخاطبان گرامی قرار دهد.

فصل برداشت

در دورانی که مردان «تدبیر و امید» اندک‌اندک به «فصل برداشت» عملکرد سه‌ساله خود قدم می‌نهند، این سؤال پیش روی نخبگان قرار دارد که دکتر روحانی و همکارانش تا چه مقدار کشور را از ثمرات اقتصاد مقاومتی بهره‌مند ساخته‌اند؟ بدون شک پاسخ‌گویی به این پرسش، بدون اطلاع از عملکرد دست‌اندرکاران دولت یازدهم میسر نخواهد بود. پرونده «فصل برداشت» به دنبال آن است تا عمکرد دولتمردان را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد تا از قِبَل این امر، میزان انطباق اقدامات مسئولین و اسناد کلان کشور مشخص شود.

قیمت خوراک پتروشیمی

در هفته‌های اخیر بحث‌های فراوانی درباره قیمت مناسب خوراک پتروشیمی شکل گرفت. شروع این بحث‌ها با اظهار نظر مهندس پیوندی درباره لزوم کاهش قیمت خوراک گازی بود. بعد از آن موجی از انتقادات طرح شد که شاید مهم‌ترین آن برنامه تلویزیونی ثریا بود که به سود خالص 1000 میلیاردی پتروشیمی‌ها انتقاد کرد. در این پرونده تلاش شده تا ابعاد مختلف قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بررسی شود.

کابینه یازدهم

کارت سوخت

کارنامه پاییزه

سیاست‌های کلی که در حوزه‌های مختلف از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده‌اند را می توان نقشه راهی برای مقابله با دشمن در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی و سیاسی به حساب آورد که هر یک از اجزای نظام اسلامی باید وظیفه خود را برای تحقق آن‌ها انجام دهند. از آنجایی که تجربه نشان داده است در صورت عدم پیگیری نحوه‌ی اجرایی شدن این سیاست‌ها، این موضوع رفته رفته از اولویت اذهان نخبگان و تصمیم‌گیران و مسئولین خارج می‌شود، لذا پایگاه خبری- تحلیلی عیارآنلاین در قالب سلسله گزارش‌هایی با عنوان «رصد عیار»، با تکیه بر ظرفیت دانشی نخبگانی خود و با رصد و پایش اظهارات، تصمیمات و عملکرد مسئولین، فعالیت آن ها را به منظور ارزیابی در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد. در پرونده کارنامه پاییزه، مهمترین تحولات حوزه‌های انرژی، صنعت، کشاورزی و آب، پولی و بانکی، آموزش و پرورش و حمل و نقل که در بازه شهریور تا آذر 93 رخ داده است، بررسی شده است.

کارنامه زمستانه

سیاست های ابلاغی که از سوی مقام معظم رهبری در زمینه های مختلف منتشر شده است به مثابه نقشه های راهی برای مسئولین به شمار می روند که وظایف در آن به خوبی مشخص شده است. اما خطری که این سیاست ها را تهدید می کند، شنیده نشدن و یا به فراموشی سپردن آن هاست؛ موضوعی که بارها از سوی مسئولین مختلف رخ داده است. لذا پایگاه خبری- تحلیلی عیارآنلاین در قالب سلسله گزارش‌هایی با عنوان «رصد عیار»، با تکیه بر ظرفیت دانشی نخبگانی خود و با رصد و پایش اظهارات، تصمیمات و عملکرد مسئولین، فعالیت آن ها را به منظور ارزیابی در اختیار مخاطبان خود قرار داده است. پرونده حاضر با عنوان «کارنامه زمستانه» به رصد حوزه های «علم و فناوری»، «صنعت، معدن و تجارت»، «کشاورزی»، «آموزش و پرورش»، «بهداشت و درمان» و «نفت و گاز و انرژی» در فصل زمستان پرداخته است

  1. 1
  2. 2