ضرب‌الأجل مجلس برای جذب معلمان حق‌التدریس

معلمان حق‌التدریس

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس درباره به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریس، مربیان پیش‌دبستان و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش گفت: در آخرین جلسه به وزیر آموزش و پرورش مهلت و ضرب‌الأجل دادیم تا سریعاً دستورالعمل را ارائه دهد.

به گزارش عیارآنلاین، سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر با موضوع «با چه مهارتی از نظام آموزشی به جامعه وارد می‌شویم؟»، با اشاره به وضعیت رشته‌های مهارتی، اظهار کرد: در آموزش و پرورش قبلاً نظام مهارتی دو ساله بود و اکنون سه ساله شده است که امیدوار کننده است.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات اصلی این است که دانشگاه باید قبل از جذب دانشجو، نیازسنجی برای اشتغال انجام دهد مثلا رشته‌های مربوط به دریا در تهران نباید ارائه شود بلکه باید در استان‌های مجاور دریا آموزش داده شود، افزود: دانشگاه‌ها به خوبی به رسالت خود عمل نکرده‌اند و تعامل صنعت و دانشگاه برای نیازسنجی اشتغال ضعیف بوده است.

میرزاده از الگودهی و مثال زدن از کشورهای خارجی انتقاد کرد و گفت: اتفاقاً یک سر انتقاد به دستگاه‌های اجرایی باز می‌گردد، گفت: یک گلایه مدارس این است که هیچ کارخانه‌ای اجازه بازدید نمی‌دهد و همکاری نمی‌کند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر فرایندهای بروکراسی طولانی است و ما از وزارت صنعت می‌خواهیم همکاری کند تا دانش‌آموزان و دانشجویان بتوانند در محیط واقعی کارآموزی کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتظارات جامعه از سطح آموزش بالاست اما بودجه به اندازه این انتظارات نیست. در حالی که باید برعکس باشد و بودجه افزایش یابد.

وی افزود: اگر آموزش و پرورش متحول نشود برای دانشگاه هم اتفاقی نمی‌افتد؛ آیا شده است تا کنون به جای کتب مضر کمک آموزشی برای مهارت تبلیغ کنیم؟ مشکل مهارت زمانی حل می‌شود که همه بپذیرند آموزش و پرورش مهم است و باید به آن توجه شود.

میرزاده با بیان اینکه رشته‌های مهارتی باید توسعه یابند تا بتوانیم بخشی از مشکلات اشتغال را حل کنیم، گفت: آموزش مهارت بسیار هزینه‌بر است و نگهداری و تأمین تجهیزات هنرستان‌ها هزینه سنگینی دارد.

وی با اشاره به اینکه در عمل اگر دولت در بودجه سال بعد، آموزش و پرورش را به خوبی نبیند، عکس‌العمل سختی را در مجلس و کمیسیون آموزش خواهد دید، گفت: دولت هم دریافته است تاکنون به آموزش و پرورش کم توجهی شده و اکنون وقت توجه به آن است، البته مجلس نیز پشتیبانی خواهد کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اعلام آمارهایی از صرفه‌جویی ۴۰ هزارمیلیاردی از محل گران شدن نرخ بنزین، افزود: آموزش و پرورش ۱۰ هزار میلیارد کسری بودجه و ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی تا سال قبل داردغ اگر ۲۰ هزار میلیارد به بودجه آموزش و پرورش افزوده شود بدهی این وزارتخانه صفر می‌شود.

وی تصریح کرد: باید تا عید ۹۹ این مبلغ به آموزش و پرورش داده شود؛ حالا که بنزین گران شده است، می‌تواند هزینه آن به آموزش و پرورش و دانش‌آموزان برگردد؛ البته باید ۱۰ درصد هم به بودجه سالانه افزوده شود.

میرزاده با اشاره به پیشنهادی مبنی بر اینکه باید رئیس‌جمهور دستور دهد تا وقتی آموزش و پرورشی‌ها حقوق و مطالبات خود را نگرفته‌اند، هیأت دولت حقوقش را دریافت نکند، گفت: باید احساس کنند دو روز و ۱۰ روز دیر شدن حقوق چه معنایی دارد؟ در وزارتخانه‌های دیگر و حتی در مجلس این وضعیت تأخیر در دریافت حقوق ها نبوده است؛ گاهی یک سال می‌گذرد و نیروی حق التدریس و سربازمعلم حقوقش را دریافت نمی‌کند.

وی ادامه داد: وضعیت آموزش و پرورش نگران کننده است؛ فرهنگیان ناخشنود هستند که چرا درباره پرداخت حقوق آنها صحبت می‌شود اما در دستگاه‌های دیگر اینگونه نیست که ببینیم مسؤول وزارتخانه‌ای به رسانه ملی آمده و درباره پرداخت مطالبات و حقوق پرسنلش صحبت کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره مجوز ظرفیت و رشته‌ها تصمیم می‌گیرد، گفت: اگر آمایش سرزمینی داشته باشیم، دیگر با رفت و آمد وزرا وضعیت ثابت می‌ماند و امیدواریم در لایحه بودجه رشته‌های مهارتی هم دیده‌ شوند.

میرزاده درباره مصوبه تنوع مدارس اظهار کرد: شورای نگهبان ایراد گرفته و در هفته پیش رو در کمیسیون دوباره مطرح می‌شود تا ایرادات رفع شود و به صحن برگردد.

وی درباره به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریس و مربیان پیش‌دبستانی و نهضتی‌ها، گفت: در آخرین جلسه به وزیر آموزش و پرورش مهلت و ضرب‌الأجل دادیم تا سریعاً دستورالعمل را ارائه دهد؛ آن دسته از آموزشیاران نهضت سوادآموزی با سابقه همکاری قبل از سال ۹۱ بدون آزمون و بعد از سال ۹۱ با آزمون باید جذب و بکارگیری شوند.

چ

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: