عضو شورای عالی نظام پزشکی:

۷۰ درصد مردم توان پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی را ندارند

دندانپزشکی

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که اکثریت مردم از نظر مالی توان ترمیم دندانهای آسیب دیده خود را ندارند، گفت: اغلب بیماران برای رهایی از درد دندان به مراکز دولتی مراجعه کرده و اقدام به کشیدن دندان های خود میکنند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر بهنام عباسیان با اشاره به این که خدمات دندانپزشکی در کشور ما از پوشش بیمه‌‌ای برخوردار نیست، اظهار کرد: با توجه به اینکه در سبد خانوار سلامت دهان و دندان تعریف نشده است، اغلب مردم توان پرداخت هزینه‌‌های مربوط به درمان بیماری‌های دهان و دندان خود را ندارند.

وی با تاکید بر اینکه شعار دولت باید پیشگیری به همراه درمان باشد، افزود: تقویت منابع بیمه‌‌ای برای پوشش خدمات دندانپزشکی یک ضرورت است و ورود بیمه‌های تکمیلی به این عرصه کمک بزرگی به ارتقای سلامت دهان و دندان می‌‌کند.

وی ادامه داد: باید تدابیری اندیشیده شود تا آحاد مردم به خدمات درمانی دندانپزشکی دسترسی داشته باشند و دغدغه آنان تامین هزینه‌‌‌های مالی نباشد؛ اجرای طرح وارنیش فلوراید در گروههای سنی ۶ تا ۱۴ سال و مادران باردار گرچه راهکار خوبی برای کاهش پوسیدگی محسوب می‌شود اما کافی نیست زیرا ۹۰ درصد همین گروه‌‌های هدف نیازمند خدمات سطح دو و سه برای دندان‌های خود هستند‌.

وی با بیان اینکه پیشگیری به تنهایی چاره مشکلات نیست، تصریح کرد: گرچه پیشگیری مقدم بر درمان است اما در حوزه دندانپزشکی با توجه به آمار بالای پوسیدگی و موارد از دست دادن دندان، ارائه خدمات سطوح دو و سه یک ضرورت محسوب م‌‌شود که به دلیل توان مالی پایین، اغلب مردم از دریافت این خدمات محروم هستند.

عباسیان با اظهار تاسف از این که مراکز دولتی دندانپزشکی خدمات درمانی را در سطح یک ارائه می‌‌دهند، خاطرنشان کرد: اکثریت مردم توان مراجعه به بخش های خصوصی دندانپزشکی را ندارند و در مراکز دولتی نیز تنها خدماتی که ارائه می-شود محدود به کشیدن و یا ترمیم های بسیار سطحی است ، بنابراین بیماران ترجیح می دهند با کشیدن دندان آسیب دیده از درد خلاص شوند و میزان کشیدن دندان در مراکز دولتی نیز رو به افزایش است.

وی یادآور شد: یکی از کارهای پایه‌ای که در حوزه دندانپزشکی باید انجام شود ورود جدی سازمان‌های بیمه‌گر برای پوشش خدمات است، زیرا ۷۰ درصد مردم که اکثریت را تشکیل می‌دهند توان پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی را ندارند و زمانی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که دیگر چاره‌ای جز کشیدن دندان خود ندارند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: