۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۳

امکان تشکیل کارگروه میان ساتبا و بخش خصوصی برای بررسی صادرات برق تجدیدپذیرها

صادرات برق تجدیدپذیرها

رئیس ساتبا از امکان تشکیل کارگروهی میان این سازمان و بخش خصوصی برای بررسی موانع حضور بخش خصوصی برای صادرات برق خبر داد و گفت: باید اعتماد بخش خصوصی افزایش یابد تا برای صادرات برق تجدیدپذیرها رغبت بیشتری از خود نشان دهند.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمحمد صادق‌زاده معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی (ساتبا)  در پاسخ به این سئوال که ابلاغیه وزیرنیرو در خصوص صادرات برق تجدیدپذیرها آیا می‌تواند برای فعالان بخش خصوصی نجات دهنده باشد گفت: هزینه تمام شده تولید برق تجدیدپذیر در ایران ۲ سنت در هر کیلووات ساعت است و این درحالی است که در بازار صادرات برق تجدیدپذیرها کشورهای همسایه تولید برق در هر کیلووات ساعت ۷ تا ۸ سنت است.

وی با تاکید بر اینکه پس اگر کمی دقت شود متوجه می شویم که اختلاف ۷ تا ۸ سنتی جذابیت خوبی برای صادرکنندگان در پی خواهد داشت، اظهار داشت: بعد از این ابلاغیه ۵ پروانه هم صادر شده است اما تصور ما این است که بخش خصوصی هنوز اعتماد کامل برای حضور ندارد.

صادق زاده ادامه داد:در این راستا می‌توان کارگروهی بین ساتبا و بخش خصوصی تشکیل داد تا موانع بررسی شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش ۳۰ درصدی نرخ نیروگاه‌های تجدید‌پذیر جذابیت‌های خوبی برای ورود سرمایه بخش خصوصی ایجاد خواهد کرد، گفت: بازخوردهای خوبی از سوی بخش خصوصی بعد از ابلاغ این بخشنامه صورت گرفته است و جنب و جوش جدیدی در تبادل قراردادها و صدور پروانه تأسیس نیروگاههای تجدیدپذیر شروع شده است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: