بازار بورس هنوز به ارزش دلاری سال ۹۱ نرسیده است

بازار بورس

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت همه بازارهای موازی بورس چند برابر شده اما بازار بورس همانند آنها رشدی نداشته است. اگر به دلاری محاسبه کنیم، هنوز بازار بورس به ارزش سال ۹۱ خود نرسیده است پس بازار بورس حباب ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، موضوع «فراز و فرودهای بازار بورس در چندماه اخیر» با حضور محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد.

حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه پایش در خصوص ورود سرمایه های خورد مردم به بورس تصریح کرد: بازار سرمایه ما کوچک است. البته در حال حاضر پول جدیدی به بورس نیامده است. همه بازارهای موازی بورس چند برابر شده اما بازار بورس همانند آنها رشدی نداشته است. اگر به دلاری محاسبه کنیم، هنوز بازار بورس به ارزش سال ۹۱ خود نرسیده است پس بازار بورس حباب ندارد.

وی ادامه داد: حضور مردم در بازاربورس امری مبارک است. ضریب نفوذ بازار سرمایه بالا رفته است. حضور در بازاربورس باعث کمک به شفافیت و رونق تولید است.

حسن نژاد گفت: بازارهای بورس دنیا حد نوسان ندارد. به عنوان مثال بازاربورس دانمارک که حد نوسان ۳ درددی دارد، تورم کشورش ۱ است است. در این صورت بازاربورس ایران نیز باید نوسان ۱۲۰ درصدی داشته باشد. بر طبق آمار بانک مرکزی در حال حاضر تورم ۴۰ درصد است. اما مسئولان بر اساس منافع گاهی اوقات تورم نقطه به نقطه را اعلام می کنند که عدد کمتری است.

این نماینده مجلس افزود: بازار سرمایه یک بازار تخصصی است. در دنیا افراد مستقیم وارد بورس نمی شوند و صندوق هایی اقدام به سبدگردانی با سرمایه های مردم می کنند. بورس بازاری پر ریسک است و ممکن بازدهی بالا یا پایین داشته باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: بورس جای سرمایه مازاد است. قرار نیست همیشه بازاربورس مثبت باشد. البته در بازار پایه حق با مردم است. البته بازار پایه حجم کمی در بازاربورس و فرابورس دارد. در بازار پایه بی تدبیری در اعمال قوانین اتفاق افتاد.

حسن نژاد تاکید کرد: در چند ماه اخیر بازاربورس رشد خوبی داشته است و نمی توان منفی های اخیر را جز ریزش حساب کرد و آن هم جزئی از بازار است. ما به عنوان مجلس به بازار پایه ورود کردیم اما نمیتوانیم در مثبت یا منفی بورس دخالت کنیم.

وی گفت: ما در ریزش بازار پایه ۴۰۰ کد را بررسی کردیم. در این قضیه هیچ رانت اطلاعاتی وجود نداشت. قوانین بازار پایه اصلاح شده است و فقط مشکل حد نوسان دارد.

این نماینده مجلس ادامه داد: افزایش ساعت کار بازاربورس هیچ تاثیری در بازاربورس ندارد. بازاربورس در حال حاضر حباب ندارد و هر بالا رفتنی حباب نیست. در سال ۹۲ ارزش بازار ۱۵۰ میلیارد دلار بود ولی در حال حاضر ارزش بازار ۱۱۵ میلیارد دلار است. پس با این همه رشد قیمت ها بازاربورس هنوز جای رشد زیادی دارد. پس در این بازار نمی توان گقت حبابی وجود دارد.

وی در پایان تصریح کرد: بازاربورس ما در مقایسه با کشورهای همسایه موفق تر هستیم اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته عقب مانده هستیم. بازاربورس بازار پر استرسی است. اما هنوز جای رشد زیادی دارد که سخت نیز هست. بورس نسبت بازار های دیگر بازار موفقی است اما باید در ورود به آن همه جوانب را باید رعایت کرد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: