جانمایی مناطق آزاد واردات محور بوده است

مناطق آزاد

سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت با بیان این‌که جانمایی مناطق آزاد واردات محور بوده است،گفت:‌در ۲۰ سال اخیر ۱۳۰۰ میلیارد دلار صرف واردات و مسافرت خارجی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا مودودی اظهار کرد: جانمایی ۷ منطقه آزاد و مناطق آزاد جدید در کشور مبتنی بر واردات انجام شد و اخیراً کشورهای هدف برای صادرات مطرح شده اند، بنابراین مشکل از مناطق آزاد نیست بلکه ساختار اقتصادی ما معطوف به واردات بوده و همین مشکل ایجاد کرده است.

وی با یادآوری این‌که طبق مطالعات انجام شده توسط سازمان، ۷۴ قلم کالا داریم که بالای ۱۰۰ میلیون دلار صادرات دارند و ۸۶ درصد از کل صادرات ایران را در سال گذشته تشکیل داده‌اند، ادامه داد: هدف از ایجاد مناطق آزاد تولید دانش، ثروت و ایجاد ظرفیت تولید برای افزایش سرمایه گذاری است اما وقتی این اهداف محقق نمی شود، شرکت های خارجی هم به نفع خود واردات و سرمایه گذاری می کنند.

وی با بیان اینکه تجارت ترکیبی از واردات و صادرات است افزود: رویکرد ما به مقوله تجارت صرفاً از منظر واردات است، در حالیکه تجارت به مفهوم اصلی می تواند مبنای ایجاد ظرفیت برای اشتغال، رونق تولید و تولید ثروت باشد.

سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت یادآور شد: طبق تحقیقات اتاق بازرگانی مشهد در طول پنجاه سال گذشته ۲۰۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم که ۶۵ درصد آن مربوط به ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر بوده اما جالب اینکه با این میزان از درآمد ارزی موفق به افزایش اشتغال و صادرات نشدیم چراکه ۱۳۰۰ میلیارد دلار آن صرف واردات و مسافرت های خارجی مردم شد.

مودودی تأکید کرد: برای استفاده از پتانسیل صادرات کشورهای همسایه باید تمامی محورها و اهداف اصلی را از قبل تعیین کنیم. ضمن اینکه اگر مفاهیم اقتصادی در نظام اقتصادی به خوبی تعریف نشوند و برنامه و الگوی مشخصی نداشته باشیم، هیچ پیشرفتی نخواهیم کرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: