۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۲
چرا نفت در بورس مشتری ندارد

بورس نفت معطل تخفیف زنگنه

عرضه نفت در بورس

درحالی‌که فرآورده‌های نفتی در هفته‌های اخیر با تخفیف مناسب در بورس به فروش می‌رسد؛ اما نفت با قیمت‌گذاری‌های غیرمنطقی بدون مشتری باقی مانده است.

به گزارش عیارآنلاین،آخرین عرضه نفت در بورس در روز ۱۶ مهرماه بوده است که همچون شش ماه گذشته بازهم بدون مشتری باقی‌مانده و معامله‌ای بر روی آن صورت نپذیرفته است. گذشته از آن‌که وقفه‌های بی‌مورد در روند عرضه نفت در بورس برخلاف مصوبه مجلس مبنی بر عرضه ماهانه ۶ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس است؛ باعث دلسرد شدن مشتریان و سلب اعتماد آن‌ها نیز خواهد شد.

امیرحسین تبیانیان نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در رابطه با وقفه پیش‌آمده گفته است: «فرآیند عرضه نفت خام و میعانات گازی طبق قانون به‌طور مستمر ادامه دارد و وقفه اخیر نیز صرفاً به دلیل متناسب‌سازی و روزآمد کردن فرآیند کار با شرایط بازار پدید آمده و به‌زودی اطلاعیه‌های عرضه‌های بعدی اعلام خواهد شد. این به‌روزرسانی‌ها اقدامی معمول است و شرکت ملی نفت ایران مطابق تعهدات قانونی خود، عرضه نفت خام و میعانات گازی را در بورس انرژی با جدیت دنبال می‌کند». اما اظهارات تبیانیان در حالی است که می‌شود بدون وقفه، عرضه نفت در بورس ادامه داشته باشد. نباید به دلایل مختلف عرضه را بیش از یک ماه متوقف کرد؛ بلکه باید حین انجام کار، فرآیند را اصلاح کرد.

قیمت مناسب شریان اصلی نفت در بورس است

دلیل اصلی عدم فروش نفت به قیمت بالای نفت عرضه‌شده و تخفیفات حداقلی برمی‌گردد. طبق صحبت‌های اخیر تبیانیان روزآمد کردن فرآیند قرار نیست تغییراتی در قیمت‌ها ایجاد کند. در حال حاضر قیمت نفت توسط کمیته‌ای چند نفره در وزارت نفت تعیین می‌شود و مشخص نیست وزارت نفت در خارج از بورس، نفت را با چه قیمتی به فروش می‌رساند این موضوع به حدی جدی است که سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی را نیز مجبور به واکنش کرده است.

حسینی در گفت‌وگویی در این رابطه گفته است: «قیمت‌های شرکت نفت اطلاع‌رسانی نمی‌شود و شفاف نیست و امکان مقایسه وجود ندارد». وی همچنین در رابطه با کارشکنی‌های شرکت ملی نفت در رابطه با عرضه فرآورده نفتی نیز واکنش نشان داده و گفته است: «قانون برنامه ششم توسعه الزام دارد نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی عرضه شود، ولی شرکت نفت در مورد فرآورده‌های نفت مثل نفت کوره و گازوئیل اقدام نکرده است».

مسیر شرکت پالایش و پخش پیش روی شرکت ملی نفت

شرکت ملی نفت تنها عرضه‌کننده نفت و میعانات گازی در بورس است؛ اما در رابطه با فرآورده‌های نفتی، علاوه بر شرکت ملی نفت، شرکت پالایش و پخش هم می‌تواند آن را در بورس عرضه کند. از مردادماه امسال عرضه فرآورده نفتی در بورس آغاز شده است و در هفته‌های گذشته مشاهده می‌شود فروش فرآورده در بورس به دلیل تخفیف‌های مناسب که شرکت پالایش و پخش به مشتریان اعطا می‌کند بسیار موفق بوده است. روند موفقیت شرکت پالایش و پخش می‌تواند سرلوحه کار شرکت ملی نفت قرار گیرد و با اعطای تخفیف‌های مناسب بورس نفت ایران را نیز سامان ببخشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: