۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۴

نهادهای فرهنگی در جذب ایرانیان خارج از کشور کار کنند

جذب ایرانیان خارج از کشور

مسؤول پنل ایرانیان خارج از کشور همایش ملی حکمرانی گفت: نهاد‌های فرهنگی باید در حوزه مباحث هویتی به صورت جدی‌تر کار کنند؛ چون اگر در این بخش به خوبی عمل کنیم، فرآیند جذب و بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور، بهتر انجام می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، حمید یزدانیان مسؤول جذب ایرانیان خارج از کشور نخستین همایش ملی حکمرانی که ۲۰ آبان در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار می شود، گفت: امروز در شرایطی قرار داریم که با جمعیت پنج میلیونی ایرانیان خارج از کشور مواجه هستیم؛ افرادی که بین آن‌ها تعداد زیادی نخبه، متخصص، سرمایه‌دار و افرادی که به جهت منابع انسانی توانمند هستند و می‌توانند برای کشور کارایی داشته باشند.

وی افزود: بعد از دوران دفاع مقدس فرصتی فراهم شد تا مهاجرانی که به کشور‌های دیگر رفته بودند به ایران بازگردند، اما به واسطه تحریم‌هایی که اعمال شد، این چرخه بازگشت تکمیل نشد.

یزدانیان با اشاره به اینکه ایرانیان خارج از کشور را می‌توان به سه دسته موافق، مخالف و قشر خاکستری  تقسیم کرد، افزود: میانگین تعداد مهاجران در دنیا سه و دو دهم درصد است؛ یعنی از حدود هفت و نیم میلیارد انسان روی کره زمین، حدود ۲۰۰ میلیون نفر آن‌ها مهاجر هستند، اما این نسبت در رابطه با مهاجران کشورمان مقداری از درصد یاد شده بیشتر است.

مسؤول پنل ایرانیان خارج از کشور نخستین همایش ملی حکمرانی گفت: ضد و نقیض رفتار کردن در برابر این افراد و فضای ایجاد شده علیه کشورمان در بخش بین‌الملل، باعث شده تا نتوانیم آن‌گونه که باید و شاید از ظرفیت و پتانسیل ایرانی‌های خارج از کشور بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۲ شورای عالی ایرانیان خارج از کشور شکل گرفت و تا حدودی هم توانستند ایرانیان خارج از کشور را به ایران بازگرداند و در حوزه‌های مختلف از وجود آن‌ها استفاده کند، تصریح کرد: هرچند در سیاست‌های کلی نظام به این موضوع یعنی استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور اشاره شده، ولی در دولت یازدهم فرآیند جذب ایرانیان خارج از کشور مقداری کاهش یافت و استفاده مطلوبی از ظرفیت این افراد صورت نمی‌گیرد.

مسؤول پنل ایرانیان خارج از کشور همایش ملی حکمرانی، اضافه کرد: این در حالی است که در سال‌های اخیر اعمال تحریم، روند مهاجرت به خارج را تندتر کرده است؛ لذا بررسی موضوع روند مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور و استفاده از ظرفیت این افراد، هم نیاز به کارِ کارشناسی و بررسی بیشتر دارد و هم نیازمند هم‌افزایی و هم‌اندیشی بین دستگاه‌های فعال و مسؤول در این حوزه است.

وی همچنین عنوان کرد: امیدواریم از ظرفیت همه دستگاه‌هایی که در این رابطه مسئولیت دارند، ازجمله وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آموزش و پرورش از بابت معلمانی که برای تدریس در مدارس ایرانیان خارج از کشور اعزام می‌شوند، استفاده کنیم و بتوانیم در دو روز برگزاری همایش، تعامل مثبتی را بین دستگاه‌های مسئول در این حوزه برقرار کنیم و استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور سرعت بیشتری بگیرد.

یزدانیان در ادامه اظهار داشت: اگر بتوانیم در پنل مورد اشاره، موافقان و مخالفان را گرد هم بیاوریم و پس از بیان نظراتشان تعاملی بین آن‌ها ایجاد کنیم، امیدواریم با این اقدام، روند کم توجهی به توانمندی ایرانیان خارج از کشور را معکوس کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید بتوانیم طیف خاکستری که در خارج از کشور حضور دارند را به حمایت از مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران متمایل کنیم، گفت: ما در اسناد بالادستی توجه به مباحث هویتی را در اولویت قرار دادیم؛ لذا به نظر می‌رسد که نهاد‌های فرهنگی باید جدی‌تر و فعال‌تر در این حوزه کار کنند؛ چون اگر در این بخش به خوبی عمل کنیم، فرآیند جذب و بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور بهتر انجام می‌شود.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: