جبران کمبود پزشک با افزايش ظرفيت پذيرش دانشجو در مناطق محروم

کمبود پزشک

به گزارش عیارآنلاین،طرح افزايش ظرفيت رشته هاي پزشکي در حالي با فشار و لابي گسترده پزشکان مسکوت ماند که مردم بسياري از مناطق کشور به ويژه در مناطق کمتر برخوردار با معضل کمبود پزشک دست و پنجه نرم مي کنند. مشکلاتي همچون صف هاي طولاني مطب ها، ويزيت هاي چند نفره، نبود پزشک متخصص در […]

به گزارش عیارآنلاین،طرح افزايش ظرفيت رشته هاي پزشکي در حالي با فشار و لابي گسترده پزشکان مسکوت ماند که مردم بسياري از مناطق کشور به ويژه در مناطق کمتر برخوردار با معضل کمبود پزشک دست و پنجه نرم مي کنند. مشکلاتي همچون صف هاي طولاني مطب ها، ويزيت هاي چند نفره، نبود پزشک متخصص در شهرستان ها، افزايش هزينه درمان و کاهش کيفيت خدمات درماني از جمله پيامدهاي کمبود پزشک در کشور است.
حبيب‌اله دهمرده نماينده مردم زابل در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با «رسالت» با اشاره به طرح افزايش ظرفيت رشته هاي
پزشکي گفت: مسئله ما اين است که در برخي از نقاط کشور، بيمارستان ساخته شده است اما پزشک عمومي و متخصص در آنجا کم است.

*کمبود جدي پزشک در جنوب سيستان و بلوچستان

وي در اين‌باره گفت: استان سيستان گسترده است. به عنوان مثال مرز سيستان با کشورهاي همسايه بيش از ۱۶۰۰ کيلومتر است. . فاصله دو شهر تاريخي آن، زابل با چابهار، بيش از ۹۰۰ کيلومتر است. البته تراکم جمعيت به خصوص در جنوب آن کم است بنابراين يک عقب ماندگي تاريخي در آن منطقه وجود دارد. نظام هم خيلي سرمايه گذاري کرده است؛ نه اينکه کم سرمايه گذاري کرده باشد؛ اما با آنچه شأن و منزلت مردم هست فاصله دارد.
دهمرده تأكيدکرد: به دلايل متعدد از جمله اينکه فارغ‌التحصيل در استان کم است يا کمتر مدرسه مي رفتند؛ در استان، به خصوص در جنوب آن پزشک کم است. تنها راهي که به نظر مي رسد بايد انجام شود و من هم زماني که رئيس دانشگاه بودم از اين کارها زياد انجام دادم، اين بود که سهميه بومي مي گرفتم که اين دانشجو ماندگار شود. الان بحث ما هم اين است که تعهد مي گيريم کسي که از ظرفيت مناطق محروم استفاده مي‌کند، تعهد خدمت بدهد.
*بيمارستان هست اما پزشک به اندازه کافي ندارد
اين نماينده مجلس با اشاره به طرح افزايش ظرفيت رشته هاي پزشکي گفت: مسئله ما اين است که در برخي از نقاط کشور بيمارستان ساخته شده است، اما پزشک عمومي و متخصص در آنجا کم است.
نماينده مردم زابل در مجلس افزود: يکي از راه هايي که وجود دارد و الان هم داريم روي آن کار مي کنيم، ايجاد دانشگاه علوم پزشکي است. الان سه الي چهار دانشگاه علوم پزشکي در استان وجود دارد که اينها از همان منطقه اکثرا دانشجو مي گيرند و سهميه هم به آنها داده مي شود. بنابراين ضروري است سهميه مناطق محروم افزايش يابد تا مشکل کمبود پزشک در اين مناطق نيز حل شود.

منبع:رسالت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: