۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۷

تبدیل آسیا به واردکننده فرآورده های نفتی تا ۲۰۲۵

منطقه آسیا پاسیفیک در ۲۰۲۵ به واردات محصولات نفتی برای تامین نیازهای فزاینده اش احتیاج خواهد داشت چون این منطقه کمبود ظرفیت جدید پالایشگاهی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، ترافیگورا، یکی از بزرگترین شرکت های تجارت کالا در جهان انتظار دارد منطقه آسیا پاسیفیک تا ۲۰۲۵ با کمبود فرآورده های نفتی مواجه شود، در حالی که فعلاً عرضه بیش از حد نفت در این منطقه وجود دارد و ظرفیت های جدید پالایشگاهی طی چند سال آینده در چین راه اندازی می شود.

 جرمی ویر، مدیرعامل شرکت ترافیگورا در کنفرانس بین المللی نفت و گاز طبیعی ۲۰۱۹ در ژوشان چین گفت:« منطقه آسیا پاسیفیک در ۲۰۲۵ به واردات محصولات نفتی برای تامین نیازهای فزاینده اش احتیاج خواهد داشت چون این منطقه کمبود ظرفیت جدید پالایشگاهی دارد».

 علیرغم حاشیه‌های پایین سود پالایشگاهی و عرضه بیش از حد محصولات نفتی پالایش شده، تقاضا برای نفت خام در چین رو به افزایش است، شرکت هنگلی پتروکمیکال هم در اوایل سال میلادی جاری یک بخش پالایشگاهی جدید راه اندازی کرد و در پایان ماه می به ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید. ۴۰۰ هزار بشکه در روز ظرفیت پالایشگاهی دیگر هم توسط شرکت ژیجیانگ پترو کمیکال در مرحله آزمایش است که نیاز به نفت خام را افزایش می دهد.

 طبق گفته مدیر عامل ترافیگورا، عرضه بیش از حد محصولات پالایش شده در چین در ۲۰۲۲ به اوج ۵ میلیون بشکه در روز می رسد. از طرف دیگر، انتظار می رود بازار در این منطقه به غیر از چین، در ۲۰۲۵ با ۶ میلیون بشکه در روز کمبود محصولات نفتی مواجه شود.

 صادرات فرآورده های نفتی چین ماه گذشته افزایش یافت چون واردات نفت خام این کشور ۱۱ درصد به صورت سالانه بالا رفت و برای اولین بار از آوریل به ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید. صادرات محصولات نفتی  چین ۳۹.۶ درصد افزایش  و واردات محصولات نفتی ۲۶.۵ درصد از ماه اوت کاهش یافته است.

 پالایشگاه های چین در حال حاضر بیشتر از نیاز داخلی سوخت تولید می کنند و افزایش صادرات باعث کاهش حاشیه سود پالایشگاه ها در داخل کشور و کشورهای همسایه شده است. علاوه بر این، پالایشگاه ها تمام تلاش خود را برای استفاده از سهمیه وارداتشان انجام می دهند و تا جایی که می توانند با این سهمیه سوخت تولید می کنند.

 چین در سال جاری بسته های جدید سهمیه‌ صادرات محصولات نفتی را منتشر کرد که ۵.۳ درصد بیشتر از سال گذشته بود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: