۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۸

تدوین بودجه سال ۹۹ در سایه عدم دسترسی تحلیلگران به اطلاعات عملکرد بودجه

یک کارشناس اقتصادی معتقد است، با توجه به عدم دسترسی به عملکرد ماهانه و سالانه بودجه، فرصت نقد عملکرد بودجه‌ای دولت سلب شده است.

به گزارش عیارآنلاین، پس از ابلاغ بخشنامه بودجه ۹۹ از سوی رئیس جمهوری به همه دستگاه‌های اجرایی، لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور در مرحله تدوین می‌باشد.

این درحالی است که از دی ماه ۱۳۹۷ عملا دسترسی به عملکرد ماهانه و سالانه بودجه مصوب سال ۹۷ و همین طور عملکرد ۶ ماهه اول بودجه مصوب سال ۹۸ توسط تحلیلگران اقتصاد ایران فراهم نیست.

در این شرایط هیج داده‌ی رسمی مبنی بر نحوه عملکرد بودجه در ابعاد هزینه‌های جاری، عمرانی، درآمدهای مالیاتی، کسری بودجه و سایر اطلاعات مهم در این زمینه منتشر نشده است.

علاوه بر این مشخص نیست دولت به عنوان یکی از بخش های مهم اقتصاد ایران، خود در سال ۹۷ و نیمه اول سال ۹۸ در ابعاد هزینه و درآمد چگونه تحت تاثیر تورم فزاینده این بازه زمانی قرار گرفته است.

این که کشور در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی است و انتشار برخی اطلاعات بودجه عمومی دولت نظیر درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز به صلاح نیست قابل فهم است.

با این همه، تدوین بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور از سوی دولت محترم بدون فراهم آوردن شرایط دسترسی تحلیلگران اقتصادی داخلی به عملکرد سال ۱۳۹۷ و نیمه اول سال جاری بودجه، فرصت نقد عملکرد بودجه ای دولت را از آنها سلب و امکان اصلاح انحرافات احتمالی را غیر ممکن می‌نماید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: