دستور “لاریجانی” درباره اختصاص ۱۴میلیارد دلار به کالاهای اساسی

ارز 4200تومانی

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از دستور رئیس پارلمان به این کمیسیون برای بررسی اختصاص ۱۴میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  از دستور رئیس مجلس به این کمیسیون برای بررسی اختصاص ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی خبر داد و گفت: در این زمینه بحث‌های مختلفی در جلسات غیرعلنی مجلس و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شده است. وی ادامه داد: دولت درباره اختصاص ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی اعتقاد دارد که تغییر پایه ارز مصرفی برای کالاهای اساسی از ۴هزار تومان به ارز نیمایی اثر تورمی خواهد داشت، اما مجلس معتقد است این تغییر پایه اثر تورمی خود را گذاشته است و کالاهایی که الآن بر سر سفره مردم است با ارز ۴۲۰۰تومانی تأمین نشده است.

نماینده گچساران در مجلس با بیان اینکه اختیار اختصاص ارز به کالاهای اساسی در اختیار دولت است و مجلس نمی‌تواند بیش از این به قوه مجریه فشار وارد کند، اظهار داشت: به‌دلیل شرایط فعلی کشور رقم ۱۴ میلیاردی که مجلس مصوب کرده بود در حال حاضر به رقم  ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تأکید بر اینکه نمایندگان به دولت چک سفید برای اختصاص ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی نداده‌اند، گفت: مجلس مصوب کرد که دولت ۱۴ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومان به کالاهای اساسی اختصاص بدهد اگرچه مجلس به دولت این اجازه را داد که شرایط این موضوع را تغییر بدهد.

تاجگردون با بیان اینکه در سال ۹۸ مشخص شده که این ۱۴ میلیارد دلار باید به چه کالاهایی اختصاص داده شود، اظهار داشت: البته اعتقاد بنده این است برخی از کالاهایی را که ارز برای واردات به آنها تعلق می‌گیرد می‌توان در داخل تولید کرد و نیاز به واردات نداریم که از جمله این کالاها روغن و شکر است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا در بودجه سال ۹۹ هم مجلس قرار است مبلغی برای تأمین کالاهای اساسی در نظر بگیرد یا خیر، گفت: هنوز دراین‌باره پیشنهادی مطرح نشده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: