۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۰

مسؤلان پاسخگو باشند چرا از فرصت پنجره جمعیتی استفاده نکردند

فرزندآوری

یک محقق حوزه آینده‌پژوهی گفت: نگرانی جامعه این است که ما یک‌بار با سیاست‌های کنترل جمعیت از آن طرف بام افتادیم نکند که این‌بار با سیاست‌های افزایش جمعیت باز تعادل را بر هم زده و از این طرف بام بیفتیم.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه و یکمین قسمت از سری جدید برنامه‌های بدون توقف، ۲۱ مهرماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت، در این برنامه دکتر اردبیلی، کارشناس حوزه مطالعات خانواده در پاسخ به این سؤال که «برخی عقیده دارند فرزندآوری یک موضوع شخصی است چرا باید به این حوزه وارد شویم» گفت: درست است فرزندآوری موضوع یک تصمیم فردی و خانوادگی است منتهی افراد باید آن تصویر بزرگتر جامعه ایرانی را در مقایسه و آمار تطبیقی جهانی ببینند و در معرضش قرار بگیرند.

وی ادامه داد: باید خانواده‌ها بتوانند با تصویر و نگاه مطلوب با این موضوع روبرو شوند و طرح چالش‌های این موضوع و مباحث آن رسالت رسانه است، نه فقط رسانه ملی بلکه همه رسانه‌ها. موضوع جمعیت امروز یکی از مباحث چالش‌برانگیز جامعه ایرانی است، لذا جایگاهی که رسانه در ترویج این امر دارد بسیار مهم است و دقیقا صداوسیما به موقع و اگر نگویم دیر در موقعیت مهمی وارد این موضوع شده است.

کارشناس برنامه بدون توقف یادآور شد: در واقع در برهه زمانی بسیار خاصی هستیم که در طول تاریخ تا به حال این طور نبوده و این فرصت طلایی پنجره جمعیتی است که اگر از این فرصت به خوبی بهره نبریم ممکن است در آینده‌ای نزدیک کشورمان دچار چالش‌های جدی شود، کاملا جا دارد که مردم در جریان ابعاد قضیه قرار بگیرند و بتوانند نظرات خودشان را بی‌پروا با کارشناسان مطرح کنند.

این پژوهشگر همچنین در پاسخ به این سؤال که «برخی می‌گویند همین تعداد جمعیت متوازن است و بیشتر از این تعداد کشور را به لحاظ ظرفیت و منابع دچار بحران و مشکل می‌کند» اظهار کرد: مسئله ما تعداد جمعیت نیست که هر کسی یک عدد خاصی منظور نظرش باشد مسئله جدی و شماره یک ما این است که کیفیت، تعادل و پویایی جمعیت را در شرایط بهینه خودش داشته باشیم. موضوع آینده مربوط به یک جریان سیاسی خاص یا قوه خاصی نیست بلکه آینده همه مردم است. عمده کشورهایی که در لیست سازمان ملل از نرخ باروری بالا به گروه کشورهای زیر حد جایگزین رفتند که ما هم جزء این کشورها هستیم نشستند راجع به این مسئله سیاستگذاری و بودجه‌های کلانی را سرمایه‌گذاری کردند و همین طور مردم آن کشورها نیز عزم ملی داشتند برای اینکه آینده کشور و خانواده و جامعه خودشان را مدیریت کنند.

اردبیلی با اشاره به اینکه موضوع جمعیت مسئله حاکمیت نیست بلکه مسئله همه جامعه است، گفت: کشور ایران بر اساس آمارهای جهانی ۱۸ سال است که زیر این نرخ جایگزین رفته، لذا باید نگاه ما به آینده بسط پیدا کند ما باید یک قدم جلوتر را هم ببینیم، باید یک هوش آینده‌نگر را در جامعه بسط داد. اتفاقا موضوع جمعیت موضوعی است که توجه همه را به آینده جلب می‌کند نه آینده خیلی دور، بلکه آینده خیلی نزدیک.

وی تأکید کرد: همین آقا و خانم دهه شصتی که هنوز در سن فرزندآوری هستند و می‌توانند تصمیم بگیرند که چند فرزند داشته باشند می‌گویند من به آینده چه کار دارم من درگیر مشکلات امروز هستم، همین فرد دو، سه دهه بعد ممکن است مواجه شود با سالمندی جمعیت و سالمندی که محتوم است و نیروی کاری هم وجود ندارد برای خواسته و نیازهای این فرد برای اینکه بیمه‌اش را بگیرد، حقوقش را بگیرد، امکانات، رفاه و خدمات به او داده شود. یعنی من با تصمیم امروز فرزندآوری می‌توانم آینده خودم در دو، سه دهه دیگر را بسازم.

کارشناس حوزه زنان در ادامه اضافه کرد: اگر کمی بسط نگاه آینده‌نگرانه را در عموم مردم داشته باشیم تصمیمات امروز قطعا معقول‌تر و پشیمانی آینده قطعا کمتر خواهد شد، همین را بسط دهید به سیاستمداران جامعه که من وظیفه ندارم فقط امروزی را که مسؤلیت دارم یا نماینده مجلس هستم تصمیم بگیرم که کار امروزم بگذرد، من نسبت به آینده جامعه وظیفه دارم خصوصا اینکه در آینده به من می‌گویند تو که در فرصت پنجره طلایی جمعیت بودی و لااقل فرصت فرزندآوری خودت را در اختیار داشتی چرا تصمیم درستی نگرفتی.

این محقق حوزه آینده‌پژوهی عنوان کرد: نگرانی این است که ما با سیاست‌های کنترل جمعیت یک بار از آن طرف بام افتادیم نکند که با سیاست‌های افزایش جمعیت این دفعه از این طرف بام بیفتیم، واقعیت این است حداقل در این مسیر ۴۰ ، ۵۰ کشور دیگر پیش روی ما هستند، کشورهایی که قبل از ما زیر نرخ جایگزین را تجربه کردند، این کشورها از رقم، ۶ و ۷ فرزند رسیدند به زیر دو، اما حتی یک کشور در دنیا نتوانسته برود برسد به همان حد قبل.

 اردبیلی ادامه داد: جامعه‌ای که نرخ باروری در آنها از حالت طبیعی خودش تبدیل شده به باروری ارادی که افراد تصمیم گرفتند چند بچه و چه موقع داشته باشند هرگز این جامعه نتوانسته به نرخ باروری خیلی بالا برسد، اگر ما تمام عزم ملی را جمع کرده و اگر تمام سیاستگذاران بیایند و مثل اتحادیه اروپا ۵/۵ درصد تولید ناخالص داخلی را بگذاریم برای جمعیت و همه این کارها را انجام دهیم که تا به حال هیچ کدام را انجام ندادیم تاره امید داریم نرخ باروری به ۲ تا ۵/۲ که بالای حد جایگزین هست برسد، یعنی ما هرگز امکان از آن طرف بام افتادن را نداریم. چون تغییر یک صدم این آمار مستلزم برنامه‌ریزی، سیاستگذاری و فرهنگ‌سازی‌های بسیار است.

وی در پایان تصریح کرد: البته واقعیت این است که باید برای همین جمعیت امروز هم فکر کنیم که چطور امکانات مکفی، اشتغال کافی، برنامه‌ریزی اقتصادی برای اینکه جمعیت بهینه عمل کرده و زندگی کند و امید به آینده در آن بالا رود هم داشته باشیم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: