۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰

پلتفرم‌های موبایلی، حذف واسطه‌های اضافی و افزایش سود کشاورزان

محصولات کشاورزی

پلتفرم موبایلی تویگا فودز درکنیا (Twiga Foods)، با کاهش طول زنجیره تولید تا مصرف و حذف واسطه‌های اضافی باعث افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی سود کشاورزان این کشور شده‌اند. ارسال سریع و رایگان، کاهش ضایعات کشاورزی و ارائه مشاوره‌های فنی به‌منظور افزایش بهره‌وری از دیگر مزایای این پلتفرم به شمار می‌آیند.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از Gafspfund، پلتفرم موبایلی تویگا فودز (Twiga Foods) که در کنیا راه‌اندازی شده است موز و دیگر محصولات کشاورزی را از کشاورزان خرد خریداری و به فروشندگان و مراکز تجاری محلی می‌فروشد. سود بیشتر برای کشاورزان و هزینه کمتر برای خریداران رمز موفقیت این پلتفرم به‌واسطه تأثیرگذاری بر تمام زنجیره تأمین بوده است. کشاورزانی که محصول خود را به تویگا می­فروشند حالا به یک بازار موبایلی منصفانه و شفاف دسترسی دارند که قیمت‌های بالاتری را برای محصولات آن‌ها پیشنهاد می‌کند. پیش‌ازاین آن‌ها اغلب زیان می­دیدند زیرا فروششان به واسطه‌های مختلفی وابسته بود که کالاهایشان را به بازارها یا مراکز عمده‌فروشی برسانند. هر یک از واسطه‌ها بخشی از آن را می‌گرفتند و درآمد خانواده را کاهش می‌دادند.

درآمد بیشتر برای کشاورزان و ارسال سریع و رایگان از مزایای پلتفرم موبایلی تویگا

یکی از کشاورزان که در شش ماه گذشته محصولات موز و کلم را به تویگا می­فروخته است گفت: «قبل از کار با تویگا من با یک واسطه کار می‌کردم اما قیمت‌ها با اختلاف زیادی متفاوت بود و من اغلب قیمت واقعی محصولاتم را دریافت نمی‌کردم.» کشاورزان علاوه بر به دست آوردن درآمد بیشتر برای فروش محصولاتشان می‌توانند با گرفتن مشاوره‌های فنی و خدمات مالی متناسب با نیازهای خاص خود بهره­وری مزرعه‌شان را افزایش دهند. از طرفی با زنجیره تأمین، فروشندگان نیز از تحویل سریع و رایگان محصولات بهره می‌برند. از زمان تأسیس تویگا در سال ۲۰۱۴ این شرکت عمدتاً محصول موز را از طریق پلتفرم عرضه موبایلی به فروش رسانده است. این شرکت هم‌اکنون انواع مختلفی از میوه‌ها و سبزیجات را عرضه می‌کند و قرار است تا سال ۲۰۱۹ کالاهای دیگری ازجمله آرد، شکر و برنج را اضافه کند.

افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی سود کشاورزان با فروش محصولاتشان به تویگا

موسسه مالی بین‌المللی (IFC) در همکاری با شرکت تویگا فودز، بودجه ۱۰.۳ میلیون دلاری را برای کمک به توسعه فعالیت‌های این شرکت و ارائه خدمات جدید به کشاورزان خرد تأمین کرده است. کنیا برای پیشرفت‌های این‌چنینی موقعیت خوبی دارد؛ چراکه این کشور بیشترین تولید ناخالص داخلی را در شرق و مرکز آفریقا دارد و دارای یکی از مساعدترین محیط‌ها برای توسعه بخش خصوصی در جنوب صحرای آفریقا است؛ اما این کشور همچنان با چالش‌های مربوط به رشد و تقویت رفاه عمومی مواجه است. فقر کشاورزان روستایی یک مشکل دشوار برای حل این مسئله بوده است. اینجاست که پلتفرم موبایلی تویگا می‌تواند تغییری ایجاد کند چون دو انتها زنجیره ارزش خرده‌فروشی را به هم متصل می‌کند. در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار کشاورز و ۶ هزار فروشنده در کنیا با تویگا کار می‌کنند که ۲۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از واسطه‌ها را حذف کرده است و وجوه را ۲۴ ساعته از طریق نقل و انتقالات مالی موبایلی پرداخت می‌کند. این امر کشاورزان را در پیش‌بینی درآمد و برنامه­ریزی مالی کمک می‌کند.

سیستم توزیع تویگا باعث کاهش ضایعات کشاورزی

تویگا همچنین نقش مهمی را در حمایت از کنیا برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار به‌منظور دستیابی به امنیت غذایی و پیشرفت کشاورزی پایدار بازی می‌کند. سیستم توزیع و لجستیک قوی آن شامل ۱۲ مرکز جمع­آوری، یک مرکز پخش با امکانات ذخیره‌سازی در سردخانه­، پنج انبار و کامیون‌هایی برای جمع­آوری و پخش محصولات، ضایعات غذایی را کاهش می­دهد. در مقابلِ ضایعات ۳۰ درصدی در بازارهای غیررسمی که کشاورزان معمولاً محصولات خود را در آنجا می‌فروشند؛ سیستم لجستیک ساده تویگا، ضایعات محصولات پستی آن را به زیر ۵ درصد محدود می‌کند. مرکز جمع‌آوری تویگا که به‌عنوان محلی برای خریدوفروش محصول کشاورزان عمل می‌کند مجهز به متخصصین کشاورزی است که با ارائه خدماتی به کشاورزان کمک می‌کنند تا عملکرد محصول خود را بهبود ببخشند و با توسعه آن درآمدشان را افزایش دهند. این شرکت قصد دارد شبکه‌های توزیع نهاده­های کشاورزی، شبکه‌های خدمات مالی برای کشاورزان و نقاط دسترسی برای دیگر کالاهای اساسی را به این برنامه اضافه کند. IFC تضمین می‌کند که تویگا تأمین سالم و پایدارتر مواد غذایی را برای مصرف­کنندگان کنیایی از طریق آموزش و تعلیم برخط کشاورزان فراهم می‌کند. این امر استانداردهای مربوط به محصولات محلی را افزایش خواهد داد که یک پیشرفت جدیدی در کشوری است که پیش‌ازاین تنها کالاهای بین‌المللی استانداردهای کیفیت آنان را تعیین می‌کردند.

مرجع خبر: سایت برنامه جهانی کشاورزی و امنیت غذایی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: