۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۳
مدیرکل دفتر بازرسی سازمان امور مالیاتی:

در حال طراحی سامانه ریزداده‌های فعالیت‌های اقتصادی هستیم

فرار مالیاتی

هادی خانی گفت: «فرار مالیاتی برابر قانون جرم و قابل پیگیرد قضائی و اعمال سیاست تنبیهی است. فرار مالیاتی نوعی دروغ‌گویی، کلاهبرداری و دست در جیب مردم کردن است. در این راستا در حال طراحی سامانه ریزداده‌های فعالیت‌های اقتصادی هستیم».

به گزارش عیارآنلاین، هادی خانی در برنامه رادیویی روی خط بازار درباره اجرای سیاست­های مقابله با فرار مالیاتی گفت: «فرار مالیاتی برابر قانون جرم و قابل پیگیرد قضائی و اعمال سیاست تنبیهی است. فرار مالیاتی نوعی دروغ‌گویی، کلاهبرداری و دست در جیب مردم کردن است که موجب برهم خوردن توازن اقتصادی و ایجاد اختلال در بودجه کشور می­‌شود. فرار مالیاتی که منشا سایر مفاسد اقتصادی است، امروزه در قالب کارت­‌های بازرگانی اجاره‌ای، حساب­های اجاره­‌ای، جعل اسناد و هویت افراد نمود پیدا می­‌کند».

وی در ادامه افزود: «همچنین این جرم علاوه بر اینکه سازمان امور مالیاتی را با مشکلات جدی روبرو کرده، سایر دستگاه‌­ها از جمله قوه‌قضائیه و دستگاه‌­های اطلاعاتی، نظامی و امنیتی را با هم جرایمی که از این نوع جرم زایش می­‌کند، درگیر کرده است. در همین راستا سازمان امور مالیاتی برای مبازره با این پدیده شوم و همچنین حمایت بهتر از تولید سلسله اقداماتی را در دستور کار دارد».

خانی تصریح کرد: «هوشمند کردن نظام مالیاتی، تحقق عدالت مالیاتی و شناسایی فعالان و فعالیت‌های اقتصادی که تا امروز به صورت زیرزمینی کار می‌­کنند، ساماندهی معافیت­‌های مالیاتی، فرهنگ‌سازی و آگاه­‌سازی مردم و از همه مهم‌تر هماهنگ کردن ظرفیت‌­های کشور در مبارزه با مفاسد اقتصادی از جمله برنامه‌­های این سازمان است».

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان امور مالیاتی گفت: «در این راستا دستگاه­‌های امنیتی و قضائی و همچنین برخی دستگاه­‌های حاکمیتی می‌­توانند در شناسایی فعالان و فعالیت­‌های اقتصادی که به صورت زیرزمینی فعال هستند به سازمان امور مالیاتی کمک کنند این اقدامات در ماه­های اخیر شتاب بیشتری پیدا کرده و امروز سازمان امور مالیاتی با دستگاه­‌های اجرایی ذی­ربط همکاری خوبی دارد».

لازمه حمایت از تولید، مبارزه با فرارهای مالیاتی است

وی همچنین گفت: «سیاست سازمان حمایت از تولید واقعی است. تولید واقعی یعنی تولیدی که شفاف کار می‌کند. اخیرا بخش­نامه بخشودگی به سراسر کشور ابلاغ شد که بر طبق آن اگر فعالان اقتصادی که به هر دلیل بدهکاری مالیاتی دارند و جرایمی به دلیل این بدهکاری برایشان تعریف شده بیایند، اصل بدهی خود را بپردازند تا صد در صد درصد جرایم مالیاتی آنها قابل بخشودگی است. اما فراموش نکنیم لازمه حمایت از تولید به معنای واقعی، مبارزه با فعالیت­‌های اقتصادی زیرزمینی و فرارهای مالیاتی است».

خانی درباره فرهنگ­سازی عمومی و بحث خوداظهاری مودیان مالیاتی بیان کرد: «تمکین به سازمان امور مالیاتی بحثی است که در دنیا روی آن کار می­‌شود. ما انتظار داریم فعالان اقتصادی به طور شفاف فعالیت­‌های اقتصادی خود را اظهار کنند. اما برای اینکه به این نقطه برسیم سازمان امور مالیاتی مبتنی بر ریزداده‌­های اقتصادی که در حال جمع آوری از دستگاه­‌های متولی است، درصدد است تا اظهارنامه پیش فرض مبتنی بر داده­‌هایی که داریم را تولید و ارائه کند».

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: «هدف از این کار این است تا به مودیان مالیاتی پیام بدهیم سازمان امور مالیاتی اشراف کاملی به فعالیت‌های اقتصادی این افراد دارد، بنابراین انتظار داریم نهایت همکاری را داشته باشند و در ارائه اظهارنامه‌­هاشان و اسناد مرتبط با فعالیت­‌هایشان به نظام مالیاتی اهتمام بیشتری داشته باشند».

بازنگری در قوانین مالیاتی در دستورکار قرار گرفته است

وی تاکید کرد: «قطعا سازمان به سمتی حرکت می­‌کند که با طراحی و تولید سامانه­‌های هوشمند ریزداده­‌های مبنا که مبتنی بر ریزداده‌­های فعالیت­‌های اقتصادی افراد از جمله تراکنش­‌های مالی و اطلاعات دارایی است، اشراف کامل به فعالیت­‌های اقتصادی پیدا کند. اکنون نیز سامانه‌­ها در حال طراحی و نهایی­‌سازی هستند و من فکر می­کنم در آینده نزدیک این مهم محقق خواهد شد».

خانی درباره حمایت از تولیدکنندگان نوپا گفت: «نظام مالیاتی طبق قوانین عمل می‌­کند و به صورت سلیقه­‌ای و خودخواسته مالیات ستانی نمی­‌کند. بازنگری در قوانین متناسب با شرایطی که در کشور وجود دارد و در دستور کار سازمان امور مالیاتی و مجلس شورای اسلامی است. از این رو با مطالعات کارشناسی که در دست اقدام داریم اصلاحات لازم در قوانین کلید زده خواهد شد تا دغدغه تولیدکنندگان نوپا در بحث مالیات و حمایت از تولید کاهش یابد».

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان امور مالیاتی در پایان تاکید کرد: «ضمن آنکه تعیین مالیات براساس کار کارشناسی است که به حسابرسی­‌های یک پرونده رسیدگی می­‌کند. این قطعا اگر کارخانه یا شرکتی هزینه زیاد و سود کمی داشته باشد، مالیاتی نمی­‌پردازد. سازمان امور مالیاتی هم تلاش می­‌کند تا سیاست اقناعی در خصوص فعالان اقتصادی تقویت شود. براین اساس بحث­‌های کارشناسی و همکاری که بین فعالان اقتصادی و سازمان وجود دارد تصور می­‌کنم فراوانی زیادی در بحث نارضایتی مالیاتی نداشته باشیم».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: