۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۴

میزان فرار مالیاتی وکلا در هاله‌ای از ابهام

فرار مالیاتی وکلا

در مجموع رقم فرار مالیاتی وکلا هر میزان که است باید توسط سازمان امور مالیاتی شفاف شود تا زمینه ورود جامعه کارشناسی و بررسی پیرامون این موضوع فراهم شود. در این بین برخی گمانه‌زنی‌ها از فرار مالیاتی هفت هزار میلیارد تومانی وکلا حکایت دارد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از راهکارهای جبران کسری بودجه دولت، جلوگیری از فرار‌های مالیاتی در اقتصاد کشور است. یکی از سرفصل‌های موجود در بحث فرار مالیاتی مربوط به فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد بوده که ارقام قابل ملاحظه‌ای را شامل می‌شود. محاسبات نشان میدهد؛ حجم فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد به بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان میرسد. در نتیجه در صورت ایجاد سازوکاری برای دریافت مالیات مشاغل میتوان بخش قابل توجهی از کسری بودجه دولت جبران خواهد شد.

طبق گزارش مرکز آمار، سهم گروه مشاغل از کل تولید ناخالص (مجموع گردش مالی در اقتصاد ایران) حدود ۳۶ درصد است. در نتیجه سهم مالیاتی این گروه نیز از کل مالیات باید حدود ۳۶ درصد باشد. اما طبق قانون بودجه ۹۸ تنها ۶ درصد از کل مالیات (۹هزار میلیارد تومان) از گروه مشاغل اخذ می‌شود. در نتیجه اگر با یک جدول تناسب مقدار ۶ درصد را به ۳۶  درصد رسانده شود مقدار واقعی فرار مالیاتی گروه مشاغل مشخص می‌شود. این مقدار حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

دو نمونه از مشاغل پردرآمدی که در صف ابتدایی دریافت مالیات قرار دارند؛ عبارت است از پزشکان و وکلا. در این بین هرچند بررسی فرار مالیاتی پزشکان تا حد خوبی پیش رفته اما این روند درباره وکلا با سرعت مناسبی پیش نمی‌رود. این در حالی است که برخی گمانه‌زنی‌ها از فرار مالیاتی هفت هزار میلیارد تومانی وکلا حکایت دارد.

به طور کلی مسکوت ماندن مقدار فرار مالیاتی وکلا از طرف سازمان امور مالیاتی یکی از موانع جدی در مسیر ورود کارشناسان و رسانه‌ها به این حوزه است. در این راستا با ژرژیک آبرامیان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به گفتگو پرداختیم. این نماینده مجلس نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده و از وظیفه سازمان امور مالیاتی سخن به میان آورده است.

در زمینه فرار مالیاتی وکلا اشراف اطلاعاتی وجود ندارد

ژرژیک آبرامیان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به عدم ورود کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به موضوع فرار مالیاتی وکیلان گفت: «در بحث فرار مالیاتی وکلا بررسی‌های اقتصادی این موضوع بر عهده‌ی سایر کمیسیون‌ها است و تنها بررسی حقوقی این موضوع به کمیسیون حقوقی قضایی مجلس مربوط می‌شود. در حال حاضر در زمینه فرار مالیاتی وکلا اشراف اطلاعاتی وجود ندارد».

وی در ادامه به نقش سازمان امور مالیاتی، در بررسی این موضوع اشاره کرده و گفت: «سازمان امور مالیاتی و سایر نهادهای مرتبط وظیفه دارند که درباره فرار مالیات وکلا ورود کنند و بررسی‌هایشان را انجام دهند. اگر در این موضوع نیاز به تصویب قانون جدید باشد با کمیسیون حقوقی قضایی مطرح خواهد شد».

آبرامیان در پایان با اشاره برخی گمانه‌زنی‌ها درباره میزان رقم فرار‌ مالیاتی وکیل‌ها گفت: «بنده به این ارقام چند هزار میلیاردی فرار مالیاتی وکلا چندان معتقد نیستم. چون مبنای محاسبه این اعداد و ارقام اصلا مشخص نیست و لازم است ابتدا بررسی‌های کارشناسی در این زمینه انجام شود».

در مجموع رقم فرار مالیاتی وکلا هر میزان که است باید توسط سازمان امور مالیاتی شفاف شود تا زمینه ورود جامعه کارشناسی و بررسی پیرامون این موضوع فراهم شود. پس از اعلام امیدعلی‌پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی مبنی بر اینکه «بعد از پزشکان به سراغ وکلا می‌رویم» همه‌ی کارشناسان و اهالی رسانه منتظر اقدامات سازمان امور مالیاتی در این زمینه هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: