۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

با استفاده از نقدینگی موجود می‌توانیم مشکل تامین مالی پالایشگاه‌ها را حل کنیم

صنایع پتروپالایشی

مجید ناصری‌نژاد گفت: «اگر ما این نقدینگی را به سمت چنین سرمایه‌گذاری‌هایی هدایت کنیم، هم مشکل حرکت نقدینگی به سمت بازارهای غیرمولد و هم مشکل تامین سرمایه حل خواهد شد».

به گزارش عیارآنلاین، مجید ناصری‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره وضعیت فروش نفت ایران در شرایط تحریم و استفاده از صنایع پتروپالایشی برای کاهش اثرات تحریم گفت: «در حال حاضر شدت تحریم­‌ها کمی فروکش کرده است و خریداران بیشتری نسبت به قبل متقاضی نفت ایران شده­‌اند. من فکر می­‌کنم اگر مقاومت­‌ها ادامه یابد و دشمن احساس کند که ما سر موضع خود هستیم و ملت نیز پشتیبان این قضیه است، کم کم تحریم­‌ها از بین خواهد رفت».

وی افزود: «مقاومت، همدلی و تاثیر روز­افزون فرمایشات مقام معظم رهبری در جامعه و جهان، راهگشای بسیاری از مشکلات خواهد بود. برخی در ابتدای کار کمی ترسیدند اما امروز شاهد هستیم که از قله مشکلات عبور کردیم و وارد سراشیبی شدیم. بنابراین نیازی نیست قیمت نفت خودمان را کم کنیم».

ناصری‌نژاد در مورد بحث پتروپالایش و تقویت زنجیره ارزش تصریح کرد: «اصل این کار را آقا دستور دادند که به فرآورده‌­های نفتی توجه شود. این سیاست بسیار موثر است با این حال بعضی از دوستان به آن توجه نکردند و یا برخورد ضعیفی داشتند. با توسعه صنایع پتروپالایشی ، پتروشیمی­‌ها و صنایعی از این قبیل بسیاری از مشکلات نفتی کشور مرتفع می­‌شود».

عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص بازار فروش محصولات فرآورده‌­های نفتی بیان کرد: «این محصولات بازار و قیمت زیادی دارد. در داخل هم توان خوبی در این زمینه هست اما برخی غفلت‌­ها باعث شد تا امروز در این حوزه پیشرفت‌مان طبق انتظارات نباشد. امیدواریم دوستان به این قضیه توجه کنند و از خواب غفلت بیدار شوند تا با استفاده از ظرفیت­‌های مهم کشور چه در حوزه انسانی و چه در حوزه منابع، ایران به جایگاهی استحقاق دارد، دست یابد».

وی درباره منابع مالی موردنیاز برای سرمایه­‌گذاری در حوزه پتروپالایش‌ها گفت: «وقتی کالایی مشتری داشته باشد، سرمایه هم وارد می‌­شود. ما هم سرمایه‌­گذار داخلی داریم و هم سرمایه­‌گذار خارجی. از طرفی نقدینگی در کشور نیز زیاد است. در واقع یکی از مشکلات اقتصاد ما نقدینگی زیاد در دست مردم است که آنها هم نمی‌­دانند با این پول چه کنند».

ناصری‌نژاد در پایان اظهار داشت: «اگر ما این نقدینگی را به سمت چنین سرمایه­‌گذاری­‌هایی هدایت کنیم، هم مشکل حرکت نقدینگی به سمت بازارهای غیرمولد و هم مشکل تامین سرمایه حل خواهد شد. اما مشکل این است که ذهنمان را درست کنیم و به هدفی که برای توسعه کشور تعیین شده، باور داشته باشیم. این باور مهم است».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: