۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۵

توسعه صنعت پتروشیمی در سواحل دریای خزر/ حضور ۱۱ وزیر نفت در نمایشگاه ایران پلاست

معاون وزیر نفت با اشاره به توسعه صنعت پتروشیمی در سواحل دریای خزر گفت: احداث مجتمع پتروشیمی در گیلان، طی هفته آینده تعیین تکلیف و جزئیات آن در مهرماه اعلام خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در یک نشست خبری که صبح امروز درباره نمایشگاه ایران پلاست برگزار شد با تاکید بر این موضع که صنعت پتروشیمی از نظر تاثیر گذاری در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: مجموعه پتروشیمی صرفا یک بنگاه اقتصادی نیست بلکه  یک نظام اقتصادی است که نقش و اهمیت آن روز به روز در اقتصاد افزایش می‌یابد.

* معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت خوراک به صنعت پتروشیمی تحویل داده می‌شود

به گفته محمدی در حال حاضر صنعت پتروشیمی نزدیک ۳۳ میلیون تن خوراک دریافت می‌کند که از این میزان ۲۵ میلیون تن خوراک مستقیم و هشت میلیون تن مربوط به سوخت مورد استفاده در صنعت است که معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید براینکه ایران ۵۶ مجتمع پتروشیمی دارد  که از این تعداد ۵۴ مجتمع تولیدی و دو مجتمع تامین یوتیلیتی است، ادامه داد: ظرفیت صنعت پتروشیمی در حال حاضر ۶۵.۸ میلیون تن است و این در حالی است که میزان تولید در سال ۹۲ به میزان ۵۷ میلیون تن بوده است.

* میزان تولید و مصرف محصولات پتروشیمی در ایران

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی  میزان محصول نهایی برای فروش و صادرات ۳۱ میلیون تن است که از این میزان ۲۲ تا ۲۲.۵ میلیون تن صادر و ۸.۵ میلیون تن در داخل کشور مصرف می‌شود.

محمدی خاطرنشان کرد: از رقم ۸.۵ میلیون تن مصرف داخل به میزان پنج میلیون تن محصول پتروشیمی  در بورس عرضه می‌شود که دو میلیون تن آن  اوره است که در بخش کشاورزی مصرف می شود.

* درآمد ۱۷ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی

محمدی مجموع درآمد صنعت پتروشیمی را ۱۷ میلیارد دلار ذکر کرد و افزود: میزان اشتغال در این صنعت نیز ۱۰۸ هزار نفر به صورت مستقیم است که در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۳ هزار نفر خواهد رسید.

معاون وزیر نفت اظهار داشت: در صنعت پتروشیمی ۴۴ نوع محصول تولید می‌شود که از این میزان ۱۸ محصول پلیمری است که خود این به ۳۰۰ گرید تقسیم می‌شود و مجموعا ۳۵۰ نوع محصول پتروشیمی در کشور تولید می‌شود.

* تا سال ۱۴۰۰ همه ۴۰ گروه کاتالیست در ایران تولید می‌شود

وی در ادامه به بحث پژوهش و فناوری اشاره کرد و افزود: ما در این حوزه نیز در دو بخش دستیابی به دانش فنی و همچنین کاتالیست‌ها فعالیت داریم در حال حاضر در صنعت پتروشیمی ۴۰ نوع گروه کاتالیستی داریم که از این تعداد شش گروه تاکنون بومی‌سازی شده‌اند ۹ گروه در حال بومی‌سازی هستیم که تا ۱۴۰۰ ، ۲۵ گروه بومی‌سازی خواهیم داشت ۱۵ گروه باقیمانده نیز در مرحله تحقیق و پژوهش هستند بنابراین بعد از ۱۴۰۰ کلیه ۴۰ گروه کاتالیستی در داخل کشور تولید خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به برنامه‌های آتی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در سال‌های ۷۵ تا ۸۵ جهشی در این صنعت رخ داد و افزایش تولید قابل توجهی بعداز سال‌های انقلاب رخ داد به طوری که در سال ۹۲ به ۵۷ میلیون تن ظرفیت رسیدیم اکنون نیز جهش دوم و سوم را تعریف کردیم که براساس برنامه‌های تعریف شده برای جهش دوم به ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت خواهیم رسید که تا پایان ۱۴۰۰ محقق می‌شود یعنی میزان درآمد صنعت پتروشیمی از ۱۷ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

* تصویر صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

وی با اشاره به طرح‌هایی که در فاصله سال جاری تا ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند گفت:‌ طی مدت زمان باقیمانده تا سال ۱۴۰۰، ۲۷ طرح به بهره‌برداری می‌رسد که از جمله آنها متانول کاوه به عنوان بزرگترین متانول جهان با ظرفیت تولید هفت هزار تن طی شش ماه آتی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین الفین ایلام، متانول بوشهر و تخت جمشید از جمله چهار طرح تعریف شده تا پایان سال ۹۸ هستند.

وی گفت: برای سال ۹۹ نیز ۱۶ طرح با ظرفیت بالا به بهره‌برداری خواهد رسید در سال ۱۴۰۰ نیز هفت طرح مورد بهر‌ه‌برداری قرار خواهد گرفت و به این ترتیب مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی از ۵۶ به ۸۳ مجتمع تا سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

* پتروشیمی به یک صنعت دست‌نیافتنی تبدیل می‌شود

محمدی با اشاره به برنامه‌های تعریف شده برای جهش سوم صنعت پتروشیمی در فاصله سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ تصریح کرد: برای این مدت نیز ۲۶ پروژه تعریف شده که هر کدام دارای پیشرفت‌های متنوعی هستند و بر اساس آن ظرفیت صنعت به ۱۳۳ میلیون تن افزایش خواهد یافت که منجر به ۳۷ میلیارد دلار درآمد خواهد شد و در نتیجه آن پتروشیمی بعد از نفت یک صنعت دست‌ نیافتنی خواهد بود.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: نزدیک ۴۰ مجوز اجرای طرح نیز صادر کرده‌ایم که در مرحله تامین سرمایه و تکنولوژی هستند که از محاسبات جهش دوم و سوم خارج کرده‌ایم.

* اشتغال ۸۵۰ هزار نفر در پایین‌دست صنعت پتروشیمی

محمدی همچنین به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه مهمترین نمایشگاه صنعت پتروشیمی است که در سال جاری ۵۷۰ شرکت داخلی و ۳۵ شرکت خارجی، ۱۲ هیئت از ۱۰ کشور خارجی و ۱۴ کشور به صورت انفرادی در آن شرکت خواهند داشت.

وی نمایشگاه ایران پلاست را کانونی برای ارتباط تولیدکنندگان و بنگاه‌های متعدد پلیمر و پلاستیک ذکر کرد و افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه تعمیق ارتباط بین تولیدکنندگان و افزایش کسب و کار در پایین‌دست خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول  ۸۵۰ هزار نفر در صنایع پایین دست پتروشیمی مشغول به کار داریم که در ۱۵ هزار بنگاه فعال مشغول فعالیت هستند.

* دعوت از ۱۱ وزیر آسیایی در حاشیه ایران پلاست

معاون وزیر نفت گفت: در نمایشگاه ایران پلاست امسال از شرکت‌های استارت‌آپی نیز دعوت شده که بازوی کمکی صنعت نفت هستند و امیواریم در شرایط فعلی منجر به اثربخشی در این صنعت باشند.

وی در ادامه اظهار داشت: در نمایشگاه ایران پلاست امسال همایش اکوپلاست هم اضافه شده که در حاشیه نمایشگاه از ۱۱ تن از وزرای نفت آسیای میانه دعوت به عمل آمده که با حضور وزیر نفت کشورمان نشست خواهند داشت که زمینه‌ای برای افزایش همکاری و تعامل بیشتر بین وزرای نفت مدعو خواهد بود.

محمدی در ادامه با باین اینکه ما در صنعت پتروشیمی علاوه بر توسعه کمی توسعه کیفی را نیز مدنظر قرار داده‌ایم خاطرنشان کرد: بر این اساس بنا داریم در صنایع پایین‌دست ایجاد رونق کنیم تا هم در صادرات و هم پایین دست توفیق حاصل کرده و از واردات جلوگیری کنیم همچنین ایجاد اشتغال پایدار داشته باشیم.

* توسعه صنعت پتروشیمی در سواحل دریای خزر

محمدی میزان سرمایه‌گذاری برای دستیابی به اهداف جهش دوم را پنج میلیارد دلار عنوان کرد که از منابع داخلی و خارجی تامین سرمایه خواهد شد.

وی درباره توسعه صنعت پتروشیمی در سواحل خزر نیز بیان کرد: ما در حال حاضر سه هاب پتروشیمی در ماهشهر، عسلویه و داخل سرزمین داریم و بنا داریم بر اساس آنچه وزیر نفت در سال گذشته مطرح کرده توسعه پتروشیمی در سواحل خزر را نیز در دستور کار قرار دهیم که بر این اساس ضمن رعایت مسائل زیست محیطی پروژه‌ای در این سواحل تعریف کردیم که با خوراک گاز کار کنند و ترجیحا تکرار پذیر باشند؛ این طرح‌ها منجر به اشتغال و رونق منطقه خواهند شد.

وی افزود: احداث مجتمع پتروشیمی در گیلان، طی هفته آینده تعیین تکلیف و جزئیات آن در مهرماه اعلام خواهد شد.

* کاهش نرخ خوراک باعث افزایش دلالی می‌شود

وی درباره کاهش نرخ خوراک نیز گفت: هر زمانی که ما خارج از قاعده نرخ خوراک را کاهش داده‌ایم منجر به بروز دلال‌ها شده است به طوری که در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ ، ۳۵ شرکت جدید داشتیم و این در حالی است که در شرایط عادی توسعه پنج تا شش درصد مناسب است این رقم افزایش نشان می‌دهد که تقاضای کاذب ایجاد می‌شود البته ما در قراردادهای بلندمدت که با شرکت‌های بزرگ داریم تخفیف‌های پلکانی در نظر می‌گیریم و فروش اعتباری به صنایع پایین‌دستی نیز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون شش طرح تامین خوراک در پتروشیمی در حال اجرا داریم که با راه‌اندازی این شش طرح ظرفیت تامین خوراک به ۱۵ میلیون تن می‌رسد.

محمدی تصریح کرد: همزمان با آن از صنعت نفت، گاز و پالایش نیز تامین خوراک خواهیم داشت که به این ترتیب میزان خوراک از ۶۵۰ هزار بشکه حال حاضر به یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه در سال ۱۴۰۴ خواهد رسید.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: