۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۰

ارائه مدل جدید تأمین مالی کشاورزی در هلند

کشاورزی هلند

کمتر از ۴ درصد کشاورزان هلندی سنی زیر ۳۵ سال دارند و دولت هلند با تأسیس صندوقی مدل جدیدی از تأمین مالی برای کشاورزی ارائه داده است. علاوه بر آن این کشور برای کشاورزان جوانی که اقدام به تأسیس شرکت‌های کشاورزی کنند حمایتی حدود ۷۵ میلیون یورویی اختصاص می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از سایت Netherlandsandyou، مقامات هلندی درباره هزینه­‌های تأسیس مزارع کشاورزی برای جوانان اظهار نگرانی کرده‌اند. دراین‌باره کارولا شوتن وزیر کشاورزی هلند در سخنانی اظهار داشت: « برای مدتی بخش کشاورزی نگران این مسئله است که چه کسی زمین‌های کشاورزی موجود را حفاظت و بهره­‌برداری خواهد کرد. کشاورزان جوانی که انگیزه زیادی برای کشاورز شدن دارند معمولاً هنگام ایجاد مزرعه یا بهره‌برداری از مزرعه دیگران با بار مالی سنگینی مواجه می‌شوند. تأمین مالی مراحل اولیه این کار برای کشاورزان جوان کار ساده‌­ای نیست به همین دلیل تمایل دارم درباره تأسیس این صندوق با انجمن جوانان کشاورز هلند (NAJK) وارد بحث و گفتگو شوم. همچنین این صندوق باید به کارآفرینان جوان کمک کند تا شرکت‌های خود را ثبات بیشتری ببخشند» .

سفر کشاورزان جوان اتحادیه اروپا به چین برای آشنایی با دستاوردهای کشاورزان چینی

پیری جمعیت کشاورزان مسئله‌ای است که بیشتر کشورها در حال برنامه‌ریزی برای حل آن و جذب جوانان به حرفه کشاورزی هستند. در همین زمینه جوانانی از هلند و اتحادیه اروپا به‌منظور آشنایی با تجربه جوانان چین در حوزه نوآوری‌های بخش کشاورزی به این کشور سفر کردند. سوزان روژینک ۳۳ ساله که رهبری این سفر را به عهده دارد اظهار داشت: «ما فهمیدیم که چیزهای زیادی برای یادگرفتن وجود دارد. همه ما با چالش‌های جهانی نظیر فشارهای اجتماعی و محیط زیستی مواجه هستیم و با همکاری با کشاورزان جوان سراسر جهان می‌توانیم تأثیرگذار باشیم. اولین سفر ما به چین در نوامبر سال ۲۰۱۷ بود که به همراه ۹ نفر از کشاورزان جوان اتحادیه اروپا برای برقراری ارتباط و تبادل دانش با کشاورزان چینی به آنجا رفتیم. و من متوجه شدم که کشاورزان چینی ابتکارات خوبی دارند و جالب است بدانید که آن‌ها خودشان تمام زنجیره مواد غذایی را مدیریت می‌کنند و به‌سرعت در حال توسعه حومه شهر هستند».

اختصاص بورسیه برای تحقیق در حوزه سیستم‌های کشاورزی جهان در هلند

سوزان روژینک پس از بازگشت به هلند الهام‌بخش بسیاری از کشاورزان هلندی شد. وی گفت: « من با کشاورزان زیادی که علاقه‌مند به کشاورزی چین شدند صحبت کرده‌ام سه نفر از چهار کشاورزی که قرار است در این سفر به من ملحق شوند بورسیه نافیلد که یک بورس ویژه در بخش کشاورزی است را دریافت کرده‌اند. این کمک‌هزینه این فرصت را به آن‌ها می‌دهد که دو سال را در سفر برای تحقیق و ارزیابی درباره سیستم‌های کشاورزی جهان بگذرانند» . یکی از موضوعات اصلی بحث در طول سفر رابطه بین کشاورزان و جوامع اطرافشان است. این موضوع برای سوزان نیز اهمیت دارد چنانکه هرساله پذیرای هزاران بازدیدکننده از مزرعه خود است.

همکاری مشترک کشاورزان محلی و شهروندان با یک طرح ابتکاری

این گروه همچنین از طرح ابتکاری کشاورزی مشترک جامعه (Community Shared Agriculture) بازدید کردند. CSA یک طرح مشارکتی است که در آن کشاورزان محلی و شهروندان باهم همکاری می‌کنند. به‌عنوان‌مثال شهروندان می‌توانند درازای برداشت مقداری محصول از مزرعه، آن را حمایت مالی کنند. سوزان همچنین در مورد تبادلات صورت گرفته نظر مثبت دارد و افزود: « چیزهای زیادی هست که ما می‌توانیم از هم بیاموزیم. ما در تلاش هستیم که جهان را تغذیه کنیم و هلند دانش فراوانی در این زمینه دارد. بااین‌حال ما فقط یک کشور کوچک هستیم و همکاری با چین واقعاً می‌تواند فرصت‌هایی را برای ما فراهم کند. من فکر می‌کنم چین و هلند همتایان خوبی هستند چراکه هردوی ما دارای عزمی جدی، علاقه‌مند به کار با فناوری­های جدید و بازیگران اصلی در دنیای کشاورزی هستیم».

هدف بودجه ۷۵ میلیون یورویی که وزارت کشاورزی هلند اعلام کرده است، اطمینان از این مسئله است که در آینده  نیز کشاورزان هلندی می‌توانند نقش اصلی تولید مواد غذایی جهان را ایفا کنند. به همین دلیل این پروژه از کشاورزان جوانی که علاقه‌مند به راه‌اندازی مزرعه یا بهره‌برداری از یک مزرعه پیش‌ساخته هستند از طریق تأمین مالی یا آموزش حمایت می‌کند.

مراجع خبر:www.government.nl

www.netherlandsandyou.nl

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: