۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶

حمایت کره‌جنوبی از جوانان برای اشتغال در کشاورزی

اشتغال در کشاورزی

در سال‌های اخیر مهاجرت جوانان کره جنوبی به روستا برای اشتغال در حوزه کشاورزی روند صعودی داشته است. دولت برای حمایت از این جوانان اقداماتی همچون پرداخت ماهانه یارانه، کمک به اجاره زمین و تأمین مسکن برای سکونت بی‌دغدغه آنان را اجرا کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، اکثر جوانان جویای‌کار در کره جنوبی تلاش زیادی می‌کنند تا در شرکت‌های بزرگی همچون سامسونگ موقعیت‌های خوبی پیدا کنند، اما جوانی به نام جونگ کانگ سئوک به محض فارغ‌التحصیلی از دانشگاه رویکرد متفاوتی را در پیش گرفت. این جوان ۲۵ ساله تصمیم گرفت به‌جای فرستادن رزومه به شرکت‌های بزرگ و کوچک، از زندگی در شهر دور بماند و در مزرعه خودش به اشتغال در کشاورزی بپردازد.

مهاجرت جوانان کره جنوبی به روستاها برای کار در مزارع کشاورزی

مشاغل کشاورزی به دستمزد کم و رنج ناشی از بهره‌وری پایین شناخته می‌شوند که عمدتاً نیز به خاطر قرار گرفتن در معرض انواعی از ریسک‌ها از جمله شرایط آب و هوایی و وضعیت متغیر بازار است. این عدم قطعیت باعث می‌شود تا جوانان به نفع مشاغل شهری از آن‌ها دوری کنند؛ اما چنین روندی در حال تغییر است چنانکه بیشتر جوانان کره جنوبی در سنین دهه ۲۰ و ۳۰ سال به مناطق روستایی مهاجرت می‌کنند. بر اساس گزارش وزارت کشاورزی، غذا و امور روستایی کره جنوبی در سال ۲۰۱۷ حدود نیم میلیون نفر تصمیم گرفتند در مزارع ساکن شوند که حدود نیمی از آن‌ها در سن ۳۹ سالگی یا پایین­تر بودند. این رقم نه‌تنها کسانی که در حال حاضر در بخش کشاورزی هستند را شامل می‌شود بلکه افراد مشاغل دیگر را نیز در برمی‌گیرد.

کمک‌های دولت به کشاورزان جوان کره جنوبی

برای جامعه کشاورزی کره جنوبی، کشاورزان جوانی همچون جونگ به‌عنوان آتیه‌ای در میان پیری سریع بیشتر جوامع روستایی دیده می­‌شوند و حتی دولت از جوانانی که تصمیم می‌گیرند چنین گامی را بردارند حمایت می‌کند. در حال حاضر دولت کره به کشاورزان جوان واجد شرایط سنی از ۱۸ تا ۴۰ سال، یارانه‌ای بالغ بر یک‌میلیون وون (۸۴۳ دلار) در هر ماه طی سه سال اولیه سکونت آن‌ها در روستا پرداخت می‌کند. کشاورزان تازه‌کار می‌توانند در خصوص اجاره زمین‌های کشاورزی و برنامه‌های آموزشی محلی کمک‌هایی را دریافت کنند.

وزارت کشاورزی هشت مرکز پشتیبانی مسکونی را در سراسر کشور راه‌اندازی کرده است و افراد تازه‌وارد در همه سنین می‌توانند برای حدود یک سال در تلاش برای تولید محصول و راه‌اندازی مزرعه خود در آن سکونت کنند. مستاجرین این مراکز فقط باید قبوض را پرداخت کنند و دیگر هزینه‌ها توسط دولت پوشش داده می‌شود. بسیاری از برنامه‌ها نه تنها در شروع کار کشاورزی به مردم کمک می‌کنند بلکه آن‌ها را در طی مسیر نیز حمایت می‌کنند.

فرآوری محصولات زراعی راهی برای افزایش بهره­‌وری

بازگشت به مزارع لزوماً به معنای افزایش محصولات زراعی نیست چنان‌که شرکت‌های زیادی هستند که با محصولات کشاورزی محلی مواد غذایی فرآوری شده تولید می‌کنند. به عنوان مثال کیم می سئون زن جوانی ۳۴ ساله هست که یک شرکت تولید خمیر سویا و ترشی سبزیجات را در گوریه راه‌اندازی کرده که یک نمونه از کارآفرینی است. شرکت Jirisan Piagol Food برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ وارد بازارهای خارجی شد و در حال حاضر تولیدات خود را به آمریکا و چند کشور دیگر ارسال می‌کند.

این شرکت سال گذشته فروش ۷۰۰ میلیون وونی خود را اعلام کرد. کیم در این باره می‌گوید: «در سال ۲۰۱۱ وقتی من کارم را شروع کردم مردم واقعاً نگران من بودند و برخی می­‌گفتند شرکت‌های زیادی وجود دارند که خمیر سویا تولید می‌کنند و برخی نیز می‌گفتند این کار برای یک زن و یا کسی که در سن ۲۰ سالگی است مناسب نیست؛ اما من ثابت کردم که آن‌ها اشتباه می‌کنند». او گفت آرزو دارد که کسب‌وکارش را گسترش دهد تا محصولات کشاورزی باکیفیت را با قیمت مناسب از جامعه‌اش خریداری کند که این امر می‌تواند هم برای همسایگانش و هم برای شرکت او سود­مند باشد. کیم اضافه کرد: «وقتی کارآفرینان جوان و کشاورزان مسن‌­تر با یکدیگر همکاری می‌کنند می‌توانیم فرصت‌های جدید­ی را پیدا کنیم».

استفاده از محصولات کشاورزی محلی برای تولید مواد غذایی فرآوری شده

همچنین اوه چان هو یکی دیگر از بازرگانان هادونگ در جنوب استان جیونگ­سانگ نیز گفت که همکاری با جامعه محلی برای ایجاد کسب‌وکار پایدار مهم است. این تاجر، غذای کودک و دیگر مواد غذایی را تولید می‌کند که از محصولات کشاورزی محلی استفاده می‌کند. قبل از شروع کارش با ۱۰۰ میلیون وون، او در کار خرده‌فروشی و صاحب یک رستوران در سئول بود. او گفت: «وقتی مردم به چیزی مربوط به کشاورزی فکر می‌کنند تمایل دارند که به چیزهای کهنه و قدیمی فکر کنند. من می‌خواهم این برداشت را تغییر بدهم و بگویم که صنعت کشاورزی هم می‌تواند به‌روز باشد». در سال ۲۰۱۳ شرکت او ۳۰۰ میلیون وون درآمد داشت و انتظار دارد در سال جاری به فروش ۱۵ میلیارد وون برسد.

کشاورزان جوان تأکید کردند هر چند کشاورزی فرصت‌های زیادی دارد اما شخص قبل از انجام آن باید کاملاً آماده شود. با این وجود مزارع در حال تبدیل شدن به مشاغل قابل اطمینان جوانان جویای کار هستند.

مرجع خبر: خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: