۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۳

معافیت‌ها و فرار مالیاتی در کشور حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است

درآمد پزشکان

آمارها نشان می‌دهد میزان معافیت‌ها و فرار مالیاتی در کشور بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که می‌تواند درآمد پایداری برای دولت به ارمغان آورد و به‌راحتی بخش بزرگی از کسری بودجه دولت را تأمین کند.

به گزارش عیارآنلاین، پس از اعمال تحریم‌های نفتی میزان صادرات نفت ایران به ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش‌یافته و دولت را با کسری بودجه ۱۵۰ هزارمیلیاردی مواجه کرده است. کارشناسان معتقدند یکی از راهکارهای جبران کسری بودجه دولت جلوگیری از فرار مالیاتی و اصلاح قوانین معافیت‌های مالیاتی است؛ اما دولت راهکارهای چهارگانه‌ای را برای جبران کسری بودجه انتخاب کرده که تبعات سنگینی برای اقتصاد کشور دارد.

چقدر فرار مالیاتی داریم؟

آمارها نشان می‌دهد میزان معافیت‌ها و فرار مالیاتی در کشور بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که می‌تواند درآمد پایداری برای دولت به ارمغان آورد و به‌راحتی بخش بزرگی از کسری بودجه دولت را تأمین کند. در این راستا فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در آخرین اظهارنظر خود با استناد به گزارش وزارتخانه متبوعش حجم فرار مالیاتی را ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان دانست. احمد زمانی معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل سازمان امور مالیاتی در تاریخ ۲۹ خردادماه ۹۸ اعلام کرد: «بر اساس بررسی‌های انجام‌شده و شواهد موجود میزان فرار مالیاتی در کشور بین ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود».

ازنظر سازمان امور مالیاتی، اقتصاد کشور بر اساس شیوه‌های اخذ مالیات بر درآمد به سه دسته ۱- شرکت‌ها و اشخاص حقوقی ۲- مشاغل و افراد ۳- حقوق و دستمزد تقسیم می‌شود. طبق گزارش مرکز آمار سهم گروه مشاغل و افراد از کل GDP کشور ۳۶ درصد است که منطقاً باید سهم مالیات این گروه از کل مالیات نیز حدود ۳۵ باشد اما بر اساس قانون بودجه ۹۸ از کل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات تعیین‌شده تنها ۶ درصد آن یعنی حدود ۹ هزار میلیارد تومان توسط گروه مشاغل و افراد پرداخت می‌شود. با یک جدول تناسب ساده می‌توان رقم واقعی مالیات این قشر را محاسبه کرد که به نزدیک ۷۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

تنها بررسی درآمد‌های پزشکان و وکلا نشان می‌دهد که این دو گروه سالانه حدود ۱۵ هزار میلیارد فرار مالیاتی دارند درحالی‌که کم نیستند مشاغلی که مانند پزشکان و وکلا که سالانه درآمدهای کلانی به دست می‌آورند اما به دلیل شفاف نبودن سازوکار اخذ مالیات، فرار مالیاتی دارند. ازجمله این مشاغل می‌توان به صنف طلافروشان، صنف آهن‌فروشان، رستوران‌دارها، هتل‌ها و آرایشگران و … اشاره کرد.

همچنین هادی خانی، مدیرکل دفتر مبارزه با فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: «تاکنون از محل بررسی تراکنش‌های مشکوک بانکی حدود هشت هزار شخص، بالغ‌بر ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی، شناسایی و برای این اشخاص برگ تشخیص صادر گردیده است».

محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به باز بودن فضا برای فرار مالیاتی در کشور گفت: «فقط در سال ۹۷ با بررسی برخی تراکنش‌های بانکی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی که یک‌بار در اقتصاد ایران مالیات نداده بودند، وصول شد».

چقدر معافیت مالیاتی داریم؟

علاوه بر اعداد و ارقام بزرگ فرار مالیاتی در اقتصاد کشور، ارقام قابل‌توجهی نیز در حوزه انحرافات مالیاتی مشاهده می‌شود. انحراف مالیاتی ناشی از ضعف قانون‌گذاری در کشور است که طبقه‌ای که درآمد بالایی دارد طبق قانون از مالیات معاف می‌شود. برای مثال در حال حاضر بازیگران سینما طبق قانون مالیات‌های مستقیم از مالیات معاف شده‌اند. همچنین پتروشیمی‌های کشور که در حال حاضر از رانت خوراک بهره برده و از حاشیه سود بالایی برخوردارند و با صادرات محصولات خود سود کلانی به جیب می‌زنند از مالیات معاف شده‌اند.

امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید: «۳۵ درصد از اقتصاد کشور همچون بخش کشاورزی، فرهنگ، صادرات، مناطق آزاد و ویژه و … از مالیات معاف است، آن‌هم یک معافیت کلی که مشخص نیست چگونه است». محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز می‌گوید: «یک از سرفصل‌ها، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی است که با این روش ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی ساماندهی می‌شود».

حمیدرضا حاجی بابایی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه درباره پول‌شویی‌ها و فرار مالیاتی که برخی از افراد در قالب خیریه‌ها انجام می‌دهند و درآمدهای کلان خود را به‌عنوان کمک به خیریه اهدا می‌کنند تا از مالیات معاف نگه دارند خاطرنشان کرد: «به همان میزان که فرار مالیاتی در کشور وجود دارد به همان میزان هم از مالیات معاف هستند؛ مجموع معافیت مالیاتی و فرار مالیاتی به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. فرقی نمی‌کند که به چه دلیل از مالیات معاف شده باشند وقتی معافیت‌های مالیاتی بررسی شود همه این موارد و تخلفات مشخص و معلوم می‌شود».

درمجموع بررسی میزان رقم معافیت‌ها و فرارهای مالیاتی نشان می‌دهد که این ارقام بسیار بالاتر از ارقامی است که مسئولین تصور می‌کنند و می‌تواند به‌عنوان یک درآمد پایدار برای دولت مورداستفاده قرار گیرد. در این راستا دولت به‌جای اجرای راهکارهای چهارگانه که تبعات منفی بسیاری بر اقتصاد کشور دارد؛ باید فکری به حال برقراری عدالت مالیاتی و اخذ مالیات از مشاغل پردرآمدی همچون پزشکان و وکلا باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: