مسکن مشارکتی زمان ساخت را افزایش می‌دهد

بررسی علت انگیزه انبوه‌ساز برای طولانی کردن پروژه مسکن مشارکتی

مسکن مشارکتی

بر اساس گزارش مرکز آمار، در حالی متوسط قیمت واحد مسکونی نسبت به بهار سال گذشته افزایش ۶/۱۰۹ درصدی را تجربه کرده که قیمت زمین نسبت به همین زمان، ۶/۱۷۴درصد افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، طبق گفته‌های مازیار حسینی معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار است، ۲۰۰ هزار واحد از طرح اقدام ملی به شیوه مشارکتی با انبوه‌ساز ساخته شود. مازیار حسینی، در بیان جزئیات تولید مسکن به شیوۀ مشارکت گفت: بحث، بحث مشارکت است، زمین را دولت می‌آورد و سرمایه را بخش خصوصی و قرارداد طبق سهم مشارکت دو طرف بسته می‌شود.

در همین راستا عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ضمن بیان این نکته که وزارت راه و انبوه‌ساز به نسبت آورده اولیه خود، مالکیت واحدهای مسکونی ساخته‌شده را بر عهده می‌گیرند، بیان کرد: «حدود ۷۵ درصد از واحدهای مسکونی که در شهرهای جدید احداث می‌شود، در اختیار انبوه‌سازان قرار خواهد گرفت».

پروژه‌هایی که بیش‌ازحد طولانی می‌شوند

یکی از مشکلات ساخت مسکن به شیوۀ مشارکت با انبوه‌ساز، طولانی شدن زمان ساخت پروژه است؛ زیرا انبوه‌ساز برای افزایش زمان ساخت انگیزه دارد و می‌تواند با طولانی کردن روند ساخت واحد مسکونی، عایدی بیشتری را نصیب خود کند. در همین خصوص ابوالفضل نوروزی، کارشناس مسکن، در برنامۀ تلویزیونی پایش ضمن اشاره به معایب پروژه‌های مشارکتی گفت: سازنده باوجود آنکه زمین رایگان در اختیار دارد، ولی ساخت واحد را طولانی می‌کند تا بتواند سود به‌دست‌آمده از پروژه را برای خود افزایش دهد.

اختلاف بین تورم واحد مسکونی و زمین، انگیزه انبوه‌ساز برای طولانی کردن زمان ساخت

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی، نسبت به فصل بهار سال گذشته ۶/۱۰۹ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که بر اساس همین گزارش، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین نسبت به مدت مشابه در سال قبل، افزایش ۶/۱۷۴ درصدی را تجربه کرده است. این اختلاف ۶۵ درصدی افزایش قیمت مسکن نشان‌دهنده این امر است که طولانی‌تر شدن زمان پروژه، عایدی انبوه‌ساز را افزایش خواهد داد.

برای فهم این موضوع فرض کنید زمینی به ارزش ۵۰ میلیون تومان در اختیار سازنده قرار داده‌اید. سازنده نیز وعده داده است که با صرف هزینه ۵۰ میلیونی ساختمان دو واحدی برای شما بسازد. درنهایت پس از اتمام ساخت واحدها بر اساس آورده اولیه شما و سازنده، ۵۰ درصد از ساختمان یعنی مالکیت ۱ واحد به شما و همچنین مالکیت ۵۰ درصد دیگر ساختمان که ۱ واحد است در اختیار انبوه‌ساز قرار خواهد گرفت. حال تصور کنید یک سال از ابتدای قرارداد گذشته است. همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده‌شده میزان تورم زمین، ۶۵ درصد بیشتر از تورم مسکن بوده است، این یعنی در یک سال سپری‌شده، قیمت واحدها به ۲۱۰ میلیون رسیده است درحالی‌که قیمت زمینی که در اختیار سازنده قرار داده‌اید در حال حاضر ۱۳۷ میلیون ارزش دارد.

در حقیقت سهم انبوه‌ساز از این ساختمان دوطبقه، پس از گذشت ۱ سال از زمان پروژه ۳۴ درصد است. درحالی‌که بنا بر قرارداد تنها ۵۰ درصد از واحدها سهم دارد. همان‌طور که انتظار می‌رفت سازنده با گذر زمان سود بیشتری از این پروژه به دست می‌آورد. در حقیقت هرچه زمان بگذرد اختلاف بین تورم زمین و مسکن این سود را افزایش خواهد داد. شما اگر سازنده و در مقیاس بسیار بزرگ‌تر انبوه‌ساز باشید با تأخیر در پروژه به دنبال کسب سود بیشتر نخواهید رفت؟

برج هزاره سوم، پروژه‌ای که افتتاحش به عمر ما قد نمی‌دهد

پروژه برج هزاره سوم یکی از پروژه‌هایی است که به دلیل شیوۀ ساخت مشارکتی به سرنوشتی تلخ دچار شده است. در این خصوص محمد عنایتی نجف‌آبادی، کارشناس عمران، درر ارتباط با شکل قرارداد این پروژه گفت: قرارداد این پروژه به شیوه مشارکتی و بین سازمان مسکن و شهرسازی تهران (اداره کل راه و شهرسازی فعلی استان تهران) و شرکت آشیانه هلی‌کوپتر منعقد شده است.

عنایتی در بیان جزئیات قرارداد ساخت پروژه گفت: در این قرارداد، تأمین زمین پروژه به عهده سازمان مسکن و شهرسازی تهران بوده و عملیات ساخت را شرکت آشیانه هلی‌کوپتر انجام می‌دهد. درنهایت هم مقرر شده بود به نسبت آورده اولیه، هرکدام مالک بخشی از واحدها بشوند.

فرآیند ساخت این پروژه از سال ۱۳۸۱ آغاز شده و تا امروز که ۱۷ سال از آن زمان می‌گذرد، همچنان ادامه دارد. هم‌اکنون نیز برجی که قرار بود، روزی در کنار برج میلاد به نمادی برای شهر تهران تبدیل شود؛ به کارواشی برای شستشوی خودروها بدل شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: