۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۲

آزمون مرکز وکلا در هاله‌ای ابهام

علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضائیه، مدتی پیش قول برگزاری آزمون وکالت توسط این مرکز در فصل پاییز را داده بود. اکنون تنها کمتر از یک ماه تا ابتدای فصل پاییز زمان باقی مانده اما هنوز هیچ خبری مبنی بر زمان و ظرفیت آزمون وکالت از سوی مرکز وکلا اعلام نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، کمبود وکیل، یکی از مشکلات اصلی بازار خدمات حقوقی در ایران به حساب می‌آید. با وجود کمبود بیش از ۱۳۱ هزار وکیل در ایران، نسبت به میانگین جهانی، این کشور با مشکلات متعددی رو به رو شده است. از جمله‌ی این مشکلات باید به افزایش نرخ حق‌الوکاله‌ها، اطاله دادرسی، پیگیری نشدن حقوق عامه و مواردی از این دست اشاره کرد. یکی از راه‌های جبران معضل کمبود وکیل در کشور، برگزاری آزمون وکالت توسط مرکز وکلای قوه‌قضائیه و تعیین ظرفیت آزمون این مرکز متناسب با نیاز کشور است.

توسعه نیافتگی بازار خدمات حقوقی از جمله تبعات وجود انحصار در این بازار است. انحصار بازار خدمات حقوقی کشور به خدمات قضایی در شرایطی است که خدمات قضائی در دنیا تنها ۳۱% از کل خدمات را به خود اختصاص داده و ۶۹% این بازار را خدمات غیر قضائی تشکیل داده است. توسعه خدمات غیر قضائی در بازار خدمات حقوقی می‌توانست، علاوه بر رفع مسائل حقوقی مردم منجر به تحقق درآمد بالای برای کشور در سطح بازار خدمات حقوقی بشود. بازار خدمات حقوقی در سال ۲۰۱۸ به تنهایی بیش از یک درصد از تولید ناخالص داخلی کل اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است.

علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضائیه، مدتی پیش قول برگزاری آزمون وکالت توسط این مرکز در فصل پاییز را داده بود. اکنون تنها کمتر از یک ماه تا ابتدای فصل پاییز زمان باقی مانده اما هنوز هیچ خبری مبنی بر زمان و ظرفیت آزمون وکالت از سوی مرکز وکلا اعلام نشده است. طبیعتا در صورتی که چند هزار متقاضی بتوانند برای شرکت در آزمون این مرکز خود را آماده کنند، نیاز دارند تا چندین ماه پیش از برگزاری آزمون به آماده‌سازی خود بپردازند.

این مسئله باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در خصوص برگزار شدن یا برگزار نشدن آزمون وکالت توسط این مرکز شده است. یکی از مشکلات همیشگی حوزه وکالت، موضوع تعارض منافع است. عده‌ای معتقد اند، به این دلیل که بدنه مرکز وکلای قوه‌قضائیه را تعداد زیادی از وکلا تشکیل می‌دهند و همچنین باقی کارمند این مرکز نیز با داشتن لیسانس حقوق و کار در یک نهاد دولتی، می‌توانند با استناد به ماده ۸ قانون استقلال کانون وکلا، بدون آزمون، پروانه وکالت دریافت کنند، با تحت تاثیر قرار دادن ریاست مرکز توانسته‌اند ایشان را از برگزاری آزمون وکالت منع کنند.

لازم به ذکر است، علی بهادری پس از اعلام زمان برگزاری آزمون، تاکنون حاضر به انجام هیچ مصاحبه‌ای در خصوص زمان و ظرفیت برگزاری آزمون وکالت نشده است. باید دید جوان‌ترین انتصاب ریاست دستگاه قضا با در نظر گرفتن منافع صنفی و شخصی حاضر به پایمال کردن منافع کشور و مردم خواهد شد یا خیر.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: