۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰

دسترسی به اطلاعات حساس اقتصادی، این بار با ابزار اینستکس

فدریکا موگرینی در تازه‌ترین اظهارات خود همچنان بر مواضع اروپا در این زمینه پافشاری و اصرار دارد که شرط اجرایی شدن اینستکس شناسایی هویت مشتری است.

به گزارش عیارآنلاین، FATF، یکی از کارآمدترین ابزارهای آمریکا در جنگ نابرابر اقتصادی علیه ایران هست. هسته مرکزی مأموریت آن، شناسایی ذی‌نفع واقعی و امکان رهگیری تراکنش‌های مالی مشکوک است؛ طبق سازوکارهای گروه اقدام مالی باید مبدأ و مقصد تمام پول‌هایی که مبادله می‌شود، به‌صورت شفاف مشخص باشد که این موضوع با ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت شناسایی و تبادل اطلاعات مالی صورت می‌گیرد.

مظفر، از اعضای مجمع تشخیص، دراین‌باره می‌گوید: «در معاهده پالرمو، موضوع شفافیت مسئله مالی مطرح است و در قالب این معاهده تمام عملیات بانکی کشورهای عضو باید در قالب طراحی مکانیسمی در بستر الکترونیک و به‌صورت آنلاین در سطح بین‌المللی قابل‌رؤیت باشد. این‌یک قاعده اجباری است و کشورهای پذیرنده معاهده که از آن سرباز بزنند مجرم شناخته می‌شوند».

INSTEX و مأموریت ناتمام FATF

طرف‌های غربی که این بار ناامید از اجرای کامل برنامه اقدام FATF توسط ایران هستند؛ سعی دارند از مسیر اینستکس این اهداف را دنبال کنند. این موضوع اولین بار در بیانیه معرفی اینستکس مطرح شد که در آن بیانیه آمده بود: «در رابطه با مقابله با پول‌شویی، مبارزه با تأمین مالی تروریسم (AML/CFT) و انطباق با تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل، INSTEXT تحت بالاترین معیارهای بین‌المللی عمل خواهد کرد. در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام FATF خود را سریعاً اجرا کند».

بنابراین همان‌طور که اشاره شد، دولت‌های اروپایی، FATF را پیش‌نیاز راه‌اندازی INSTEX و آن را شرط اجرایی شدن اینستکس معرفی کرده‌اند. در روزهای اخیر، اروپایی‌ها تأیید کرده‌اند که اینستکس راه‌اندازی شده است، هلگا اشمیت دراین‌باره می‌گوید: «اینستکس هم‌اکنون عملیاتی شده و اولین تراکنش آن در حال انجام است». این در حالی است که موضوع لوایح FATF در ایران هنوز حل‌نشده است! حال این سؤال وجود دارد که آیا این‌یک موفقیت برای دستگاه دیپلماسی کشور هست که توانسته اروپا را یک گام عقب براند یا مسئله دیگری در این میان است؟

بااین‌همه فدریکا موگرینی در تازه‌ترین اظهارات خود همچنان بر مواضع اروپا در این زمینه پافشاری و اصرار دارد که شرط اجرایی شدن اینستکس شناسایی هویت مشتری است. او در پایان نشست وزیران خارجه این اتحادیه در بروکسل در اواخر تیرماه، گفته است: «اینستکس سازوکاری است که باید در رابطه با شناسایی هویت مشتری بسیار محتاط باشد». این اظهارات در حالی است که هسته اصلی مأموریت FATF شناسایی همین ذی‌نفعان واقعی است تا اقتصاد کشور را به دو بخش سیاه‌وسفید تبدیل کند و از رهگذر کانالیزه کردن اقتصاد ایران اهداف شوم خود درنبرد نابرابر اقتصادی را دنبال کند.

آیا با راه‌اندازی اینستکس، اطلاعات هم منتقل‌شده است؟

بر آنچه گفته شد، اینستکس راه‌اندازی شده و اروپا هم از مواضع خود مبنی بر شناسایی هویت مشتری کوتاه نیامده است. در این شرایط دولت محترم و «سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا» (STFI) با مدیریت علی‌اصغر نوری، باید به این سؤال پاسخ دهد که آیا شرط اجرایی شدن اینستکس از طرف اروپایی‌ها اجابت شده و تعهدی از سوی ایران برای انتقال اطلاعات به‌طرف اروپایی داده‌شده است یا خیر؟ زیرا بر اساس اصل ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی، پذیرفتن هر عهدنامه، مقاوله نامه، قرارداد و موافقت‌نامه بین‌المللی که تعهدی را متوجه ایران کند، نیازمند تصویب در مجلس شورای اسلامی است.

این موضوعی بود که از دید تشکل‌های دانشجویی پنهان نماند و با انتشار بیانیه‌هایی خواستار شفاف‌سازی درزمینه انتشار اطلاعات شده‌اند. در بخشی از این بیانیه‌ها آمده است: «ظاهراً با عدم به نتیجه رسیدن FATF در ایران، اینستکس می‌خواهد کارنکرده FATF را تکمیل کند. حال سؤال اینجاست که تراکنش‌های مالی در رابطه با غذا و دارو چه خطری برای اروپا دارد که نیاز به اطلاعات هویت مشتری دارد». نکته‌ای که در بیانیه دانشجویان به آن اشاره‌شده است سؤال و دغدغه‌ای جدی است که نگاه کارشناسی هم آن را تأیید می‌کند به عبارت دقیق‌تر، وقتی ابداً و مقصد تراکنش‌ها مشخص است، ابهام و ترس اروپا برای همکاری با ایران کارشناسی نیست. دراین‌بین باید به‌صورت علنی مسئولان پاسخ دهند که آیا تعهدی در زمینه انتشار اطلاعات کشور به طرف‌های اروپایی داده‌شده است یا خیر؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: