۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰

استفاده از چرای دام‌ها برای کاهش آتش‌سوزی در مراتع آمریکا

در آمریکا شرکت‌هایی برای چرای هدفمند مراتع به‌منظور جلوگیری از آتش‌سوزی تأسیس شده است. این شرکت‌ها به‌واسطه عقد قرارداد با سازمان‌های دولتی و مالکان خصوصی زمین‌ها و با استفاده از دام‌ها برای چرای پوشش گیاهی محل‌های موردنظر اقدام می‌کنند تا جلوی آتش‌سوزی و یا آسیب علف‌های هرز گرفته شود.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از سایت خبری CNBC، هنگامی‌که باران‌های ال نینو در کالیفرنیا باریدند علف‌های انبوه و بلندی در زمین‌هایی که یک زمانی خشک بودند، رشد کردند. اما هنگامی‌که باران‌ها پایان گرفتند این علف‌ها به سوخت‌های خشکی برای هر آنچه می‌تواند شروع‌کننده یک آتش‌سوزی باشد، تبدیل شدند. برای کاهش تهدیدی که توسط بوته‌های بی‌دوام و علف‌های انبوه و پرپشت ایجاد شده است، دولت و صاحبان زمین با چرای دام عیناً آن را از بین می‌برند. حیوانات گرسنه به‌طور فزاینده‌ای جایگزین دست انسان‌ها، تراکتورها و ماشین‌های مکانیزه علف چین می‌شوند.

چرای دام‌ها روشی بی‌خطر برای حذف علف‌های خشک

لوکاس اسپلمن رئیس آتش‌نشانی کالیفرنیا می‌گوید: « حیوانات فقط چنین کار بزرگی را می‌توانند انجام دهند. این یک نوع سازگاری با محیط‌زیست برای تمیز کردن پوشش گیاهی است که سروصدای کمتری دارد و به شما این امکان را می‌دهد وارد مناطقی شوید که تجهیزات ماشینی به‌سختی می‌توانند وارد آنجا شوند.» چرای هدفمند به‌ویژه در ماه‌های گرم و خشک تابستان به‌عنوان روشی بی‌خطر محسوب می‌شود. اسپلمن می‌افزاید: « در علف‌های خشک تراکتورها و ماشین‌های علف چین فلزی می‌توانند با سنگ برخورد کرده و جرقه یک آتش‌سوزی سخت را ایجاد کنند و یا اگزوزهای وسایل یدکی تراکتور می‌توانند جرقه‌های خطرناکی را منتشر کنند که باعث آتش‌سوزی شوند.»

سازگاری طبیعت با چرای دام‌ها

بخش قابل‌توجهی از کالیفرنیا همچنان در خشک‌سالی باقی مانده است و شرکت‌های پیمانکار چرا، به خاطر افزایش خطر آتش‌سوزی امسال پرمشغله‌تر هستند. آندره سوارز پیمانکار شرکت خدمات چرای دام گفت: « در این سال مشغله بیشتر است و من فکر می‌کنم به خاطر آتش‌سوزی‌هایی است که اتفاق افتاده است.» او گفت: « چرای برنامه‌ریزی‌شده از بین رفته است و اکنون مردم در حال بازگشت به آن هستند و مزایای آن را واقعاً دوست دارند. مردم آگاهی بیشتری نسبت به محیط‌زیست دارند و چرا به‌سادگی بیان می‌کند که راهی طبیعی برای بهبود زمین است.» سوارز که حدود ۳۶۰۰ رأس بز و گوسفند دارد دراین‌باره می‌گوید: « حیوانات هزاران هزار سال است که این کار (چرای طبیعی) را انجام می‌دهند و قدمت آن به‌اندازه آتش است.»

تمایل سازمان‌های دولتی و مالکان خصوصی برای عقد قرارداد با دامداران

دیو کرانز سخنگوی دفاتر کشاورزی کالیفرنیا می‌گوید: « بسیاری از سازمان‌های دولتی با دامدارانی که گوسفند و بز دارند قرارداد می‌بندند. این یک روش بسیار مقرون‌به‌صرفه برای ادارات دولتی است. صاحبان زمین‌های خصوصی نیز به دلیل مزایای مختلف استفاده از گوسفند و بز برای تحت کنترل گرفتن برخی علف‌های هرز به آن علاقه بیشتری نشان می‌دهند.» پروژه‌های عمومی که اخیراً از چرای هدفمند استفاده کرده‌اند شامل پروژه سازمان آتش‌نشانی شهر ونتور که با استفاده از حدود ۴۶۰ رأس بز در ماه مه برای از بین بردن علف‌های زیر کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان اقدام کرد. همچنین از یک گله گوسفند و بز برای حذف پوشش گیاهی تعدادی از سایت‌های اطراف منطقه خلیج سان فرانسیسکو استفاده شده است.

کسب درآمد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار از چرای دام

مایک کانادای  مدیر شرکت Living Systems Land Management که یک شرکت خدمات کنترل علف‌های هرز در کوالینگای کالیفرنیاست پیرامون استفاده از دام برای حذف علف‌های هرز زمین‌های زراعی اظهار داشت: «ماه‌های آوریل، مه، ژوئن و اوایل ژوئیه ما واقعاً پرمشغله هستیم و این زمان سال ما بیشترین درآمد عایدمان می‌شود. بخش زیادی از پاک‌سازی علف‌های هرز برای سازمان‌های دولتی تا نزدیک ۴ ژوئیه است.» کانادای که حدود ۲۵۰۰ بز و ۱۵۰۰ گوسفند دارد گفت که هزینه چرای قراردادی می‌تواند رنجی از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در یک ایکر باشد. عوامل اصلی تعیین‌کننده قیمت نیز شامل محل اجرای پروژه، پوشش گیاهی، سهولت دسترسی و زمانِ سال است.

واردات دام‌های آموزش‌دیده‌ی چرا به آمریکا

بسیاری از دامداران قراردادی از گله‌های گوسفند و بز آموزش‌دیده که از پرو و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی  تحت برنامه ویزای کار  H-2Aبه ایالات‌متحده آورده می‌شوند، استفاده می‌کنند. گله­داران می‌توانند ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته در محل‌های پروژه کار کنند همچنین سگ‌های نگهبان آموزش‌دیده و سگ‌های نگهبان مرزی نیز برای کمک به آن‌ها در محل هستند.

در مورد بزها هرکدام از آن‌ها می‌توانند روزانه ۴ تا ۱۰ پوند ( معادل ۱.۸ تا ۴.۵ کیلوگرم) از پوشش گیاهی را مصرف کنند و حتی برای غذا از درختان بالا بروند. گوسفندان عمدتاً علف می‌خورند بنابراین برخی از مالکان خصوصی زمین و سازمان‌های دولتی که از خدمات چرا استفاده می‌کنند در صورت داشتن گیاهان مضر یا گیاهان وحشی بزرگی که در مناطق کوهستانی رشد می‌کنند، نیاز به بز دارند.

مرجع خبر:

https://www.cnbc.com/2016/07/19/goats-sheep-reducing-californias-fire-risk-one-bite-at-a-time.html

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: