بررسی طرح جدید دولت برای تولید انبوه مسکن

مردم با تام فاز صاحب‌خانه می‌شوند

طرح تام فاز به دلیل استفاده از سیاست اعطای زمین اقساطی و همچنین مالک نشدن انبوه‌ساز بر واحدهای مسکونی ساخته شده، طرح مناسبی برای تولید انبوه مسکن است.

به گزارش عیارآنلاین، طرح تام فاز به دلیل استفاده از سیاست اعطای زمین اقساطی و همچنین مالک نشدن انبوه‌ساز بر واحدهای مسکونی ساخته شده، طرح مناسبی برای تولید انبوه مسکن است. ۷ مرداد ماه مازیار حسینی، معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی، ضمن معرفی راهکارهای دولت برای تولید انبوه‌مسکن، از پیگیری طرح جدید وزارت راه و شهرسازی به نام “تام فاز” (تأمین مسکن به‌روش فروش اقساطی) به منظور رونق تولید و بازار مسکن خبر داد.

در همین راستا عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ۲۳مرداد در بیان جزئیات طرح تام ‌فاز اظهار داشت: «مکانیزم طراحی شده در طرح تام‌ فاز به نحویست که افرادی که قدرت پرداخت پول ساخت را دارند اما از پرداخت هزینه زمین ناتوانند، هزینه ساخت را یکجا در ابتدای پروژه، به حساب مسدودی در بانک عامل واریز کنند. سپس پیمانکار وارد ساخت و ساز شود. پس از تکمیل پروژه با تحویل واحد مسکونی به متقاضی واجد شرایط، سهم زمین هم که سهم دولت است، در فروش اقساطی ۱۰ ساله از سوی خریدار بازپرداخت می شود.»

اقشار متوسط با تام فاز خانه دار می‌شوند

استفاده از سیاست اعطای زمین اقساطی نقطه قوت طرح تام فاز تلقی می‌شود. یکی از مشکلاتی که بخش ساخت و ساز با آن دست و پنجه نرم می‌کند، سهم زیاد قیمت زمین در هزینه کل خریدمسکن است. در همین راستا فرهادیه با اشاره به اینکه هزینه زمین در حال حاضر ۶۰ درصد از کل قیمت خرید مسکن را شامل می‌شود؛ بیان کرد: «این امر موجب شده تا بسیاری از مردم که توانایی پرداخت هزینه ساخت مسکن را دارند، نتوانند صاحب‌خانه شوند. زیرا قیمت زمین چند برابر قیمت ساخت واحد مسکونی است.»

انبوه‌ساز در تام فاز فقط پیمانکار است

در حقیقت هدف از این طرح، صاحب‌خانه کردن اقشار متوسط در جامعه است از دیگر ویژگی های مثبت طرح تام فاز مالک نشدن انبوه‌ساز بر واحدهای مسکونی تکمیل شده است. در حقیقت در راهکارهایی مشابه مسکن مشارکتی که انبوه‌ساز پس از پایان عملیات ساخت، مالک بخشی از واحدهای مسکونی ساخته‌شده می‌شود، امکان سوداگری در پروژه به وجود خواهد آمد. در این خصوص در این راستا مجیدکیانپور، عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به اینکه در تولید انبوه مسکن، انبوه‌ساز باید مکلف شود، ظرف مدت معلوم ساخت ، زمان مشخص برای فروش و همچنین فروش به متقاضی که دولت صلاحیت آن را تایید می‌کند در این طرح وارد شود؛ گفت: «مالکیت انبوه‌ساز بر اکثریت واحدها، ممکن است زمینه‌های سوداگری در بازار مسکن را فراهم آورد.»

مسکن ویژه نمونه موفق اجرای طرح تام فاز

مشابه طرح تام فاز، سال ۱۳۹۲ در پروژه مسکن ویژه تهرانسر انجام شده است. با این تفاوت که هزینه ساخت نیز در مسکن ویژه در طی اقساطی از متقاضی دریافت می‌‌شد. روش مسکن ویژه براساس ترکیب دو سیاست تبدیل واسطه مالکیتی به واسطه مدیریتی و اعطای زمین اقساطی تنظیم شده بود. در سیاست تبدیل واسطه مالکیتی به مدیریتی، سازنده به جای مالک شدن خانه‌ها، پس از پایان فرآیند ساخت از پروژه خارج می‌شد. در واقع مالک پروژه از همان ابتدا مصرف‌کننده نهایی تلقی می‌شود. همچنین در سیاست اعطای زمین اقساطی، به جای اعطای تسهیلات به شکل انواع تسهیلات بانکی، با تخصیص زمین به متقاضی، در مدت زمان مشخص، هزینه زمین به صورت اقساطی از وی گرفته می‌شد.

در پروژه مسکن ویژه متقاضی مسکن پس از ثبت نام و تایید صلاحیت، منتظر می‌ماند تا تعداد افراد متقاضی به حدی قابل قبولی برسد. پس از به حدنصاب رسیدن افراد، صندوقی تشکیل شده و فرآیند ساخت آغاز خواهد شد. انبوه ساز نیز ساخت مسکن را شروع می‌کند. هم‌زمان با پیشرفت پروژه، متقاضی به صورت اقساطی هزینه مسکن را به صندوق واریز کرده و انبوه‌ساز نیز نسبت به پیشرف در عملیات اجرایی، دریافتی خود از صندوق را برداشت می‌کند. در نهایت با تکمیل فرآیند ساخت انبوه‌ساز از پروژه خارج و پس از ساخت واحد مسکونی، متقاضی صاحب‌خانه می‌شود. حال دولت می‌تواند طی اقساطی بلندمدت ، هزینه زمین را از وی دریافت کند.

در واقع متقاضیان مسکن ویژه، در این پروژه می‌توانستند، با پرداخت ۹۵ میلیون تومان در طی مدت ساخت، به صورت اقساطی، صاحب مسکنی با مساحت ۱۰۵ متر در تهران ‌شوند. البته پس از تحویل واحد مسکونی، هزینه زمین به طور اقساطی از شما دریافت می‌شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: