۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۸

پیش پرداخت میلیاردی مانعی برای رونق یافتن فروش نفت در بورس

کشور ایران به دلیل شرایط تحریم و مواجهه با مشکل صادرات نفت، تصمیم به عرضه نفت در بورس انرژی گرفت. اما مسئولین بورس انرژی با اعمال سیاست‌های اشتباه و با اخذ مبلغ پیش‌پرداخت‌های میلیاردی سدی در برابر فروش نفت در بورس ایجاد کرده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، از ابتدای سال ۹۸ به صورت منظم و هفتگی نفت و میعانات گازی در حال عرضه شدن در بستر بورس انرژی است. طبق مصوبه مجلس وزارت نفت موظف است ماهانه ۶ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی را در بورس انرژی عرضه کند. وزارت نفت وظیفه عرضه نفت در بورس را دارد و طبق قانون، این فرایند در حال وقوع است. اما اصلاح ساختارهای بورس بر عهده مسئولین بورس انرژی است.

پیش پرداخت میلیاردی گلوگاه تهدیدکننده بورس نفت

تاکنون ۲۸ مرتبه نفت در بورس انرژی عرضه شده است و تنها ۴ عرضه آن با معامله روبرو شده است و در بقیه موارد معامله ای صورت نپذیرفته است. باید دید چرا در حالی که نفت ایران به این سادگی در بورس می تواند در اختیار مشتریان قرار گیرد اما مورد استقبال مشتریان و سرمایه‌گذاران قرار نمی گیرد. طبق اطلاعیه عرضه منتشر شده توسط بورس انرژی، خریداران باید قبل از ورود به فرآیند خرید نفت از بورس، مبلغ ۶ درصد از حجم محموله مورد نظر خود را به حساب بورس انرژی واریز کنند و پس از آن اقدام به ثبت سفارش برای خرید نفت کنند. ۶ درصد از مبلغ حجم یک محموله ۳۵ هزار بشکه ای تقریبا ۱.۵ میلیارد تومان می‌شود. حال اگر با توجه به شرایط تحریم خریداران نفت ایران، پس از ثبت سفارش در بورس بنا به دلایل منطقی نتوانند نفت را در موعد مقرر تحویل بگیرند، مشمول ۵ درصد جریمه بورس انرژی می‌شوند و مبلغ پیش پرداخت آنها مسدود خواهد شد.

در شرایط تحریم، تجارت با نفت کشوری که مورد تحریم واقع شده است دشوار است اما بی شک اعمال سیاست‌های تشویقی و جذاب کردن شرایط فروش نفت نقش به سزایی در مقابله با تحریم‌های نفتی خواهد داشت. مسئولین بورس انرژی باید در کنار اصلاح ساختارهای بورس انرژی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی مبلغ ۶ درصد پیش پرداخت که مبلغی نسبتاً سنگین است را به مبلغ های ثابت در حد ۲۰۰ میلیون کاهش دهند. کاهش مبلغ پیش پرداخت سیاست بورس انرژی مبنی بر عدم ورود واسطه‌ها به بورس را جلوگیری خواهد شد و این روند باعث جذب سرمایه گذاران در بورس به دلیل کاهش ریسک آنها در معاملات نفتی خواهد شد. در صورت اصلاح نشدن ساختار بورس انرژی توسط مسئولین ذیربط بورس انرژی نمی توان آینده موفقی را برای صادرات نفت ایران در بستر بورس متصور شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: